"Katastrofa dla Polski". Hołownia mówi o faworycie wyborów w USA

Polska
"Katastrofa dla Polski". Hołownia mówi o faworycie wyborów w USA
Polsat News
Lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia w programie "Graffiti"

- Andrzeja Dudy od czasu wyborów nie ma, poza wykonywaniem rytualnych czynności - mówił w "Graffiti" Szymon Hołownia, lider Ruchu Polska 2050. Odnosząc się do zbliżających się wyborów w USA wskazał, że Joe Biden jest w nich faworytem, co - w przypadku jego wygranej - może mieć "katastrofalne skutki dla Polski". Mówił też, że trzeba umożliwić milionowi Białorusinów wjazd do Polski.

- Biden wydaje się faworytem wyborów w USA. Jego wybór oznaczałby poważne zmiany dla Ameryki, która dzisiaj jest zarządzana chaotycznie, emocjonalnie, właściwie dla poetyki Twittera - ocenił Szymon Hołownia. Przyznał, że ma w domu "album tweetów Donalda Trumpa". - Jest to przejmujący materiał badawczy dla kogoś, kto chciałby obejrzeć politykę XXI w. - dodał.

 

ZOBACZ: Donald Trump oficjalnym kandydatem w wyborach prezydenckich

 

- Z polskiego punktu widzenia wygrana Bidena oznacza sporą katastrofę naszych relacji międzynarodowych. Polski rząd od dawna, konsekwentnie, nie utrzymuje w USA żadnych stosunków z nikim, poza administracją Trumpa - wskazał gość "Graffiti". 

 

WIDEO: Hołownia skomentował w "Graffiti" kwestię polskiej polityki zagranicznej

  

"Trzeba wpuścić Białorusinów do Polski"

 

- Kompletny brak Polski w całym procesie dotyczącym rozwiązywania kryzysu tuż za naszymi granicami, to rzecz, która nie mieści mi się w głowie. Litwa przejęła niemal w całym zakresie koordynację polityki regionalnej - mówił Hołownia pytany o sytuację na Białorusi. Przyznał, że są także "dobre oznaki" dotyczące próby podjęcia inicjatywy w celu rozwiązania konfliktu, ale - jak przekazał - my tu nie rozmawiamy o dobrych intencjach. 

 

ZOBACZ: "Do wyborów są trzy lata i można się zmęczyć". Tusk o ruchu Trzaskowskiego

 

- W polityce zasadą jest skuteczność. Trzeba umożliwić wjazd do Polski milionowi Białorusinów, którzy mają wizy turystyczne. Zapewnić miejsca studentom, którzy w Mińsku będą relegowani z uczelni. Trzecia rzecz to stypendia i zorganizowanie leczenia osobom, które ucierpiały w starciach z milicją - wymieniał gość Polsat News. 

 

"Nowa Solidarność" kontra Ruch Polska 2050

 

Tomasz Machała pytał o najnowsze sondaże dotyczące poparcie dla ruchu Hołowni i "Nowej Solidarności" Rafała Trzaskowskiego. - Jak ruch Trzaskowskiego zaistnieje, poza formą retoryczną i wywiadami, zobaczymy czym jest, to będziemy w stanie oceniać. Nas cieszy pozycja w sondażach. Zamierzamy się na nim umocnić, robimy swoją robotę - zapewnił lider Ruchu Polska 2050. 

 

Pytany o słowa Donalda Tuska, który mówił o trudności utrzymania mobilizacji wyborców przez trzy lata, które pozostały do wyborów, Hołownia odparł, że "tu nie chodzi o utrzymanie emocjonalnej mobilizacji". - Gdybym chciał ją utrzymać, to chodziłbym i rozsiewał emocje. My budujemy zaplecze strategiczne - wyjaśnił. 

 

- Mówię codziennie bardzo wyraźnie, co PiS robi źle: przygotowanie szkół na przyjęcie uczniów, zarządzanie epidemią, nepotyzm polityczny, czyli sprawa stryja prezydenta Dudy w PKP Cargo - podkreślił Hołownia w Polsat News.

 

Dotychczasowe odcinki "Graffiti" można obejrzeć w zakładce "Programy".

luq/msl/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie