Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
Reuters

W Ameryce Łacińskiej liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła 7 milionów - podał w czwartek, w swym bilansie, Reuters. Agencja podkreśla, że Ameryka Łacińska pozostaje najbardziej dotkniętym przez pandemię regionem świata. W tym regionie liczba zakażonych wzrosła o kolejny milion w ciągu 13 dni.

laf, kło/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

"Warszawa, jako pierwsza w Polsce, podjęła decyzję o tym, by zaszczepić na grypę wszystkich pracowników naszej oświaty: nauczycieli, pracowników szkół, przedszkoli, żłobków i pomocy społecznej" - poinformował w piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wyraził również nadzieję, że dzięki szczepieniom odciążone zostaną przychodnie i tym samym zmniejszy się ryzyko jednoczesnego zakażenia dwoma wirusami.

Od poniedziałku Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie wznowi dezynfekcję chodników, przystanków, ławek, koszy ulicznych, placów i innych miejsc najczęściej uczęszczanych. Decyzja taka jest związana z wprowadzeniem strefy żółtej w mieście.

Francuskie ministerstwo zdrowia podało w piątek, że w ciągu ostatnich 24 godzin w kraju zdiagnozowano 7379 przypadków koronawirusa. Dotychczas tylko raz, 30 marca, dobowy wzrost liczby zakażeń był wyższy; wyniósł wówczas 7578. Na Covid-19 zmarło kolejnych 20 osób.

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie w Radiu Wrocław podkreślił, że 67 proc. Polaków opowiada się za powrotem dzieci do szkół, a tylko dwadzieścia kilka procent jest za nauczaniem zdalnym. - Musimy brać pod uwagę również to, że stan psychiczny naszych dzieci i młodych ludzi, którzy są zamknięci w domach, również ucierpi, gdybyśmy kontynuowali naukę zdalnie tak jak to było przed wakacjami. Musimy zrobić wszystko, by w całej Polsce dzieci wróciły do w miarę normalnego trybu uczenia się - ocenił Morawiecki.

W Portugalii pomiędzy czwartkiem a piątkiem zanotowano 401 zakażeń SARS-CoV-2. Łączna liczba zanotowanych przez służby medyczne przypadków infekcji wynosi już 57 074. Podczas ostatnich 24 godzin w całym kraju zanotowano sześć zgonów na Covid-19, a łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii wynosi 1815.

W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii liczba zakażonych koronawirusem osób zwiększyła się o prawie 10 tys., czyli podobnie jak podczas wcześniejszych 24 godzin. Łączna liczba przypadków zakażenia wynosi już 439 286. Podczas minionej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa zwiększyła się o 15 do 29 011.

Warszawa, jako pierwsza w Polsce, podjęła decyzję o tym, by zaszczepić na grypę wszystkich pracowników naszej oświaty: nauczycieli, pracowników szkół, przedszkoli, żłobków i pomocy społecznej - poinformował w piątek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wyraził również nadzieję, że dzięki szczepieniom odciążone zostaną przychodnie i tym samym zmniejszy się ryzyko jednoczesnego zakażenia dwoma wirusami.

W Czechach obowiązuje system, który przewiduje cztery poziomy zagrożenia epidemicznego - od 0 do 4. Przyporządkowane są im kolory: białym oznaczone są powiaty bez ryzyka epidemicznego, zielonym - o nieznacznym zagrożeniu, żółtym - o podniesionym ryzyku, którym w piątek została oznaczona Praga, oraz czerwonym, którego nie wprowadzono na razie w żadnym z czeskich regionów, a który oznacza niekontrolowane rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Resort zdrowia Czech uznał w piątek stolicę kraju Pragę za obszar o podwyższonym ryzyku epidemicznym. W regionie tym, jako jedynym w Czechach oznaczonym kolorem żółtym, nie wprowadzono dodatkowych obowiązków związanych z ochroną przed Covid-19, ale szkoły mogą nakazać noszenie maseczek.

Praga ma obecnie najwyższy w Czechach wskaźnik zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców; wynosi ponad 35 przypadków.

Malezja przedłuży do 31 grudnia obowiązywanie ograniczeń w poruszaniu się, wprowadzonych w związku z pandemią Covid-19 – poinformował w piątek premier Muhyiddin Yassin.

 

Stany Zjednoczone: dwóch gości i dwóch organizatorów Krajowej Konwencji Partii Republikańskiej zostało zakażonych koronawirusem - poinformowały w piątek władze hrabstwa Mecklenburg w Karolinie Północnej. W mieście Charlotte w tym hrabstwie rozpoczęła się w poniedziałek konwencja wyborcza.

Na oficjalnym koncie hrabstwa na Twitterze napisano, że zakażeni zostali "natychmiast odizolowani".

- Od 1 września Węgry zamkną swe granice przed cudzoziemcami – oświadczył w piątek szef kancelarii premiera Gergely Gulyas na konferencji prasowej w Budapeszcie.

- Jeśli chodzi o przepisy dotyczące ochrony granicy, wracamy do przepisów zastosowanych podczas pierwszej fali (epidemii koronawirusa): od 1 września na terytorium Węgier nie mogą wjeżdżać obywatele innych państw. Wyjątkiem będą tylko uzasadnione sytuacje, przy zachowaniu przepisów dotyczących bezpieczeństwa - oznajmił Gulyas.

Powracający z zagranicy obywatele Węgier będą musieli udać się na kwarantannę na 14 dni lub dopóty, dopóki nie przejdą z wynikiem negatywnych dwóch testów na koronawirusa z przerwą dwóch dni.

"Na terytorium Węgier będą mogli wjechać obywatele innych państw w ramach konwoju wojskowego, podróży służbowych z ramienia firm międzynarodowych (...) będzie też możliwość podróży dyplomatycznych i oficjalnych" - powiedział.

Jak dodał Gulyas, ruch tranzytowy będzie zapewniony wytyczonymi korytarzami. Osobne surowe przepisy będą dotyczyć wydarzeń sportowych.

- Uważamy, że będzie to korzystne dla zdrowia Węgrów i przysłuży się ochronie węgierskiej gospodarki - zaznaczył.

Przepisy te mają obowiązywać co najmniej przez miesiąc.

54 procent Rosjan nie jest gotowych zaszczepić się przeciwko koronawirusowi zarejestrowaną niedawno w Rosji szczepionką, a 38 procent gotowych jest to zrobić. Takie wyniki przyniósł sondaż niezależnego ośrodka Centrum Lewady, opublikowany w piątek.

Uczestników sondażu pytano, czy są gotowi zaszczepić się krajową szczepionką w przypadku, gdy będzie to dobrowolne i bezpłatne. "Tak" odpowiedziało 38 procent., 54 odparło "nie", a 6 procent nie miało zdania. Dwa procent ankietowanych wyraziło sprzeciw wobec wszelkich szczepień.

W badaniu pytano też Rosjan, jakie uczucia budzi w nich informacja o pojawieniu się szczepionki rodzimej produkcji. 18 procent odpowiedziało, że odczuwa dumę z tego powodu. 9 procent wymieniło radość, a 13 procent - zaufanie. Dziesięć procent odparło, że jest im to obojętne.

Nieufność wymieniło 20 procent badanych i tyle samo wskazało, że odczuwa wątpliwości. Sześć procent przyznało, że wiadomość ta budzi w nich strach. Dwa procent nie miało w tej sprawie zdania i również dwa procent powiedziało, że nie słyszało o krajowej szczepionce.

Sondaż przeprowadzono w dniach 20-26 sierpnia, na reprezentatywnej próbie 1601 osób. Margines błędu nie przekracza 3,4 proc.

Śląskie: tylko 3 szkoły w województwie otrzymały na razie zgodę powiatowych inspektorów sanitarnych na nauczanie w nowym roku szkolnym w innej formie niż nauka stacjonarna – poinformowała w piątek śląska kurator oświaty Urszula Bauer.

To placówki, gdzie uczą się dzieci mające problemy ze zdrowiem.

Belgia: po kilku tygodniach wzrostów zakażeń średnia tygodniowa liczba osób, u których wykryto koronawirusa spadł poniżej 500 dziennie - wynika z informacji przekazanych w piątek przez centrum kryzysowe. W Brukseli cały czas przybywa jednak infekcji.

Specjaliści brytyjscy uspokajają rodziców przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym, że dzieci i nastolatki są stosunkowo mniej narażone na ciężkie zakażenia koronawirusem. Wyjątkowo rzadko dochodzi u nich do zgonów z powodu COVID-19. Wskazują na badania przeprowadzone w 138 szpitalach w Wielkiej Brytanii.

- Nie ma paniki, jesteśmy przygotowani do zmiany przepisów - zapewnili starosta łowicki Marcin Kosiorek i burmistrz Łowicza (woj. łódzkie) Krzysztof Kaliński po tym, jak w związku z epidemią SARS - CoV-2 powiat łowicki umieszczono w tzw. czerwonej strefie obostrzeń sanitarnych. 

Od rana na łowickim Starym Rynku nie widać nikogo bez maseczki, czy przyłbicy. Parkujący opodal mężczyzna wie o podwyższeniu stopnia restrykcji dla powiatu łowickiego. - Była żółta, teraz jest czerwona strefa. Trzeba uważać, żeby nie zapłacić mandatu, chociaż my tu jesteśmy karni, naród łowicki zdyscyplinowany - zapewnił.

Na rynku, na pobliskich ulicach i na lokalnym targowisku w Łowiczu na 10 mijanych osób, 8 nosi maseczki lub przyłbice, bo po wprowadzeniu czerwonej strefy jednym z głównych nakazów jest zakrywanie nosa i ust. Oprócz tego są m.in. ograniczenia liczby klientów w sklepach i zakładach usługowych oraz limity widzów podczas imprez masowych albo całkowity zakaz udziału publiczności.

Resort zdrowia Czech uznał w piątek Pragę za obszar o podwyższonym ryzyku epidemicznym. W regionie tym, jedynym w Czechach oznaczonym kolorem żółtym, nie wprowadzono dodatkowych obowiązków związanych z ochroną przed Covid-19, ale szkoły mogą nakazać noszenie maseczek.

Praga ma obecnie najwyższy w Czechach wskaźnik zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców; wynosi ponad 35 przypadków.

Czechy kierują się systemem, który przewiduje cztery poziomy zagrożenia epidemicznego – od zerowego do czwartego. Przyporządkowane są im kolory: białym oznaczone są powiaty bez ryzyka epidemicznego, zielony – o nieznacznym zagrożeniu, żółty – o podniesionym ryzyku, którym w piątek została oznaczona Praga, oraz czerwony, którego nie wprowadzono na razie w żadnym z czeskich regionów, a który oznacza niekontrolowane rozprzestrzenianie się koronawirusa.

80 kolejnych pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG), Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) i kopalni Silesia pokonało minionej doby koronawirusa, z czego 67 – w samej PGG. Spółki odnotowały 14 nowych zakażeń. Z danych spółek węglowych wynika, że piątek jest szesnastym z kolei dniem, kiedy zmalała liczba zakażonych koronawirusem pracowników śląskich kopalń. Obecnie z infekcją zmaga się 588 osób – o 66 mniej niż w czwartek.

Liczba osób, które zakaziły się koronawirusem od początku pandemii w Rosji, sięgnęła w piątek 980 405; jak poinformował sztab rządowy, w ciągu ostatniej doby wykryto 4829 przypadków w całym kraju. Zmarło od czwartku 110 osób chorujących na Covid-19. Liczba przypadków śmiertelnych od początku pandemii wzrosła tym samym do 16 914.

Duży wzrost liczby zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. Było ich 132, co jest niemal najwyższym wynikiem dobowym od początku epidemii – wynika z danych przekazanych w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii. Od początku pandemii na Węgrzech stwierdzono 5511 zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby nie zmarł żaden chory na Covid-19, wobec czego liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wynosi nadal 614. 3759 zakażonych już wyzdrowiało.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 791 osób – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejnych 9 chorych, najmłodszy miał 45 lat. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 65 tys. 480 osób, a zmarło 2018 chorych.

ZOBACZ: Prawie 800 nowych przypadków koronawirusa. Najwięcej w trzech województwach

Rząd japoński chce czterokrotnie zaszczepić przeciwko koronawirusowi całe społeczeństwo, by zapewnić możliwie największe bezpieczeństwo przed i w trakcie zaplanowanych na przyszły rok igrzysk w Tokio. Podobnie jak inne bogate kraje Japonia podpisała kilka umów z potencjalnymi dostawcami szczepionek. Taka jednak jeszcze nie powstała. Eksperci są jednak zdania, że jedna dawka może nie wystarczyć, by zabezpieczyć przed zachorowaniem na koronawirusa. Japonia chce mieć pół miliarda szczepionek. Rząd, jak i Komitet Organizacyjny igrzysk zakładają, że to właśnie od powstania szczepionki może zależeć, czy impreza w Tokio się odbędzie.

Na Ukrainie poprzedniego dnia potwierdzono 2438 zakażeń koronawirusem; najwięcej od początku pandemii - przekazał w piątek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. 48 osób chorych na Covid-19 zmarło, 866 uznano za wyzdrowiałe, a 497 osób hospitalizowano. Dzień wcześniej informowano o 1974 infekcjach i 49 zgonach i był to najwyższy dobowy bilans zmarłych od początku pandemii.

W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 77,2 tys. nowych infekcji koronawirusem, drugi dzień z rzędu zanotowano rekordowy poziom - podało w piątek indyjskie ministerstwo zdrowia. Na Covid-19 zmarło 1067 osób. Od początku sierpnia Indie są krajem, gdzie notuje się codziennie najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem na świecie. Mimo wciąż stosunkowo niskiej liczby wykonywanych testów, odsetek pozytywnych wyników cały czas wzrasta. Współczynnik śmiertelności zakażeń jest jednak niższy niż - na przykład - w krajach Europy i Ameryki Łacińskiej.

 

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zdiagnozowano 1571 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformował w piątek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Na Covid-19 zmarły w RFN trzy kolejne osoby. Dzień wcześniej RKI informował o 1507 nowych infekcjach w ciągu doby i pięciu zgonach. Od początku pandemii w Niemczech potwierdzono 239 507 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 9288 osób, a 213 200 wyzdrowiało.

Konieczna jest w społeczeństwie włoskim wysoka świadomość pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej w kraju - podkreślają w raporcie Instytut Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia w Rzymie. Średnia wieku obecnie zakażonych spadła rekordowo do 29 lat. Raport został ogłoszony w chwili, gdy we Włoszech w ciągu doby potwierdzono ponad 1400 nowych zakażeń, najwięcej od początku maja. W podsumowaniu monitoringu epidemii w dniach od 17 do 23 sierpnia poinformowano o 1374 aktywnych ogniskach koronawirusa, z których 490 jest nowych. W ocenie autorów dokumentu tendencja rosnąca może wystawić służbę zdrowia na "ciężką próbę".

 

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo wyraził w czwartek zadowolenie, że wskaźnik pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa od 20 dni jest mniejszy niż 1 proc. Niepokoi go jednak wzrost zakażeń w zachodniej części stanu. Jak poinformował Cuomo, z 83 437 testów na Covid-19 przeprowadzonych w całym stanie w środę 791, czyli 0,95 procent, przyniosło wynik pozytywny. Łączna liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa od początku pandemii sięgała 432 131. "Każdego dnia uważnie monitorujemy stanowe dane dotyczące Covid-19, a nieprzerwana 20-dniowa passa ze wskaźnikiem infekcji poniżej 1 procent to dobra wiadomość. Wzywam jednak nowojorczyków, aby nie popadali w samozadowolenie szczególnie, że zbliża się jesień" - ostrzegał Cuomo, nawiązując do rozpoczynającego się o tej porze roku sezonu grypowego.

W związku ze zbliżającym się początkiem roku szkolnego rząd Portugalii wprowadzi od połowy września nowe rygory sanitarne, by ograniczyć ryzyko zakażeń koronawirusem. Zapowiedziane w czwartek restrykcje będą obowiązywać w całym kraju.

Zobacz: Początek roku szkolnego. Portugalia wprowadzi stan nadzwyczajny

W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 44 235 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 984 kolejne zgony - poinformowało w czwartek brazylijskie ministerstwo zdrowia. Poprzedniej doby nowych infekcji było ponad 47 tys. a zgonów ponad 1 tys. Według oficjalnych danych od początku pandemii w Brazylii na Covid-19 zmarło 118 tys. 649 osób. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem przekroczyła w tym kraju 3 mln 761 tys

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie