Początek roku szkolnego. Portugalia wprowadzi stan nadzwyczajny

Świat
Początek roku szkolnego. Portugalia wprowadzi stan nadzwyczajny
Reuters
Stan kontyngencji dotychczas wprowadzony został tylko w części aglomeracji Lizbony

W związku ze zbliżającym się początkiem roku szkolnego rząd Portugalii wprowadzi od połowy września nowe rygory sanitarne, by ograniczyć ryzyko zakażeń koronawirusem. Zapowiedziane w czwartek restrykcje będą obowiązywać w całym kraju.

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa rządu Mariana Vieira da Silva, nowe obostrzenia będą obowiązywać na mocy tzw. stanu kontyngencji, którego ogłoszenie planowane jest na 15 września.

 

Przedstawicielka rządu wyjaśniła, że nowy stan nadzwyczajny zastąpi obowiązujący dotychczas w Portugalii stan alertu epidemicznego, na podstawie którego konieczne jest m.in. zachowanie dystansu społecznego w miejscach publicznych, a także noszenie maseczek w środkach transportu.

 

Przygotowanie na jesień 

 

Minister wyjaśniła, że nowe restrykcje mają zapobiec wzrostowi liczby zakażeń koronawirusem jesienią. Szczegóły dotyczące obostrzeń mają zostać podane na początku września.

 

ZOBACZ: Francja: mimo rosnącej liczby zakażeń, dzieci wrócą do szkół

 

Stan kontyngencji dotychczas wprowadzony został tylko w części aglomeracji Lizbony, gdzie m.in. ograniczono funkcjonowanie barów i dyskotek, a także sprzedaż alkoholu na ulicach, oraz nakazano wcześniejsze zamykanie placówek handlowych.

 

Od poniedziałku w Portugalii widoczny jest wzrost przypadków zakażeń SARS-CoV-2. O ile na początku tygodnia w ciągu doby potwierdzano niewiele ponad 100 zakażeń, to pomiędzy środą a czwartkiem zanotowano 399 nowych infekcji.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania: pozostawienie dzieci w domach gorsze niż powrót do szkół

 

W ostatnich dniach spadła dobowa liczba zgonów na Covid-19. Pomiędzy niedzielą a poniedziałkiem było ich pięć, a minionej doby - dwa. Resort zdrowia szacuje łączną liczbę ofiar śmiertelnych Covid-19 na 1809.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie