Laura coraz groźniejsza. Huragan uderzył w wybrzeże USA

Świat
Laura coraz groźniejsza. Huragan uderzył w wybrzeże USA
PAP/EPA/Yander Zamora
Huragan Laura uderzył w południowe wybrzeże USA w nocy ze środy na czwartek

Huragan Laura w nocy ze środy na czwartek (około 8:00 czasu polskiego - red.) uderzył w wybrzeże Luizjany. Został zakwalifikowany do kategorii czwartej w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Według meteorologów to najsilniejszy huragan w Luizjanie od ponad stu lat, a przewidywane skutki mogą być katastrofalne.

Huragan Laura - który uderzył w południowe wybrzeże USA w nocy ze środy na czwartek (około 8:00 czasu polskiego - red.) w miejscowości Cameron nieopodal Lake Charles przy granicy z Teksasem i przemieszcza się w głąb lądu - przyniósł wiatr wyrywający drzewa oraz opady deszczu powodujące lokalne podtopienia. Jak przewidują meteorolodzy, rzeki spływające do Zatoki Meksykańskiej odwrócą swój bieg, występując z brzegów. Na trasie huraganu wydano również ostrzeżenia przed tornadami.

 

 

ZOBACZ: Tysiące ludzi uciekają przed żywiołem. Marco i Laura atakują

 

Telewizja ABC podała, że wskutek uderzenia huraganu już ponad 100 tys. ludzi zostało bez prądu. Prędkość wiatru wewnątrz huraganu osiąga w porywach do 290 km/h. Według meteorologów, Laura może być najsilniejszym huraganem, który nawiedził Luizjanę od ponad 100 lat - silniejszym nawet od Katriny w 2005, która zniszczyła znaczną część Nowego Orleanu.

 

 

"Katastrofalny huragan"

 

Według prognoz najbardziej ucierpi obszar w okolicy granicy między Teksasem a Luizjaną. Houston - największe miasto regionu - uniknie najgorszego scenariusza, centrum huraganu według najnowszych danych je ominie. W aglomeracji wystąpić jednak mogą przerwy w dostawach prądu.

 

ZOBACZ: Kilkadziesiąt ofiar, ranni, zaginieni i straty liczone w miliardach dolarów. Bilans huraganu Dorian

 

- To katastrofalny, zagrażający życiu huragan - twierdzi dyrektor NHC Ken Graham. Lokalne władze nie ignorują apeli meteorologów i szykują się na najgorsze. Zalecenia lub obowiązek ewakuacji wydano dla blisko 1,5 mln osób. W stan gotowości postawiono Gwardię Narodową. By ułatwić ucieczkę przed żywiołem na autostradach w hrabstwie Harris w Teksasie zniesiono opłaty drogowe. Z powodu epidemii koronawirusa specjalne schrony wyposażone zostały w środki ochrony osobistej, w tym maseczki oraz płyny do dezynfekcji. By uniknąć nadmiernych tłumów część ewakuowanych skierowano do hoteli, a nie do schronów.

 

 

Zginęło ponad 1000 osób

 

Laura uderzy w wybrzeże USA na dwa dni przed przypadającą na sobotę 15. rocznicą spustoszenia przez huragan Katrina Nowego Orleanu. Wielu mieszkańców regionu pamięta niszczycielskie skutki tego żywiołu. Katrina spowodowała katastrofalną powódź w tym mieście, zginęło ponad tysiąc osób. Setki tysięcy mieszkańców wyprowadziły się, wielu do Nowego Orleanu nigdy nie wróciło.

ac/ PAP, polsatnews.pl, edition.cnn.com
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie