Nowe powiaty w żółtej i czerwonej strefie. Sprawdź, szczegóły

Polska
Nowe powiaty w żółtej i czerwonej strefie. Sprawdź, szczegóły
Pixabay/ zdj. ilustracyjne

Kraków - jedno z największych miast w Polsce - znalazło się "żółtej strefie" powiatów, dotkniętych pandemią koronawirusa. W mieście od piątku zaczną obowiązywać nowe ograniczenia. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło w czwartek nową listę powiatów dotkniętych pandemią. 7 znalazło się strefie czerwonej, a 11 w żółtej. Na tzw. listę ostrzeżeń trafił Sopot.

W czwartek minister zdrowia ogłosił listę powiatów, w których od piątku będą obowiązywały ograniczenia w związku z zakwalifikowaniem ich do "żółtej" i "czerwonej" strefy. Na tej liście znalazł się Kraków. 

 

Do listy czerwonej zakwalifikowano 7 powiatów: nowotarski, Nowy Sącz, wieluński, pajęczański, lipski, kolski, łowicki

 

Do listy żółtej zaliczono 11 powiatów: Kraków, rybnicki, kłobucki, tatrzański, limanowski, przemyski, żuromiński, kartuski, konecki, bartoszycki, nowosądecki.

 

Na liście ostrzeżeń znalazł się: Sopot oraz powiaty oleski, brzeski i myszkowski.

 

 

- W kategorii czerwonej znalazły się powiat nowotarski i Nowy Sącz, w województwie małopolskim. Powiat wieluński, łowicki i pajęczański; łowicki i pajęczański wchodzą ze strefy żółtej. Powiat lipski w woj. mazowieckim, powiat kolski w woj. wielkopolskim wchodzi z kategorii zielonej - mówił Kraska.

 

Jak dodał, w kategorii żółtej znalazły się: w woj. śląskim - powiat rybnicki (wcześniej był w kategorii czerwonej), kłobucki (wcześniej w zielonej). W woj. małopolskim - powiat tatrzański, nowosądecki (wcześniej w kategorii czerwonej). Ponadto powiat limanowski oraz Kraków wchodzą z kategorii zielonej.

 

ZOBACZ: Kraków: od 1 września lekcje w szkołach będą stacjonarne

 

W woj. podkarpackim na liście pozostaje powiat przemyski. Na Mazowszu powiat żuromiński wchodzi z kategorii zielonej.

 

Kraska dodał, że w woj. pomorskim na liście pojawił się powiat kartuski (wcześniej w kategorii zielonej). W woj. świętokrzyskim - powiat konecki (z kategorii zielonej). W woj. warmińsko-mazurskim - powiat bartoszycki (wcześniej w kategorii zielonej).

 

- Łącznie mamy w obu kategoriach 18 powiatów - siedem w kategorii czerwonej i 11 - żółtej - podsumował Kraska.

 

"Bacznie przyglądamy się dużym imprezom rodzinnym"

 

Kraska podkreślał, że dynamika wzrostu zakażeń w poszczególnych powiatach potwierdza się zgodnie z prognozami resortu.

 

Wiceszef MZ apelował także o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa - dystansowania się, zakładania maseczek i używania środków dezynfekujących.

 

- Bardzo bacznie przyglądamy się dużym imprezom rodzinnym - podkreślał Kraska.

 

- Niestety, jeżeli nie będziemy przestrzegać na tych imprezach rodzinnych zasad, które obowiązują, będziemy zmuszeni pewne obostrzenia wprowadzić. My w tej chwili nad tym bardzo wytrwale pracujemy, jest to bardzo trudna decyzja, ale jeżeli się to nie zmieni, będziemy musieli ją podjąć i to w dość krótkim czasie - zapowiedział wiceszef resortu zdrowia. 

 

WIDEO: konferencja Wiceministra Zdrowia o powiatach w żółtej i czerwonej strefie

  

Zasady w "żółtych" i "czerwonych" strefach

 

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób - jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

 

ZOBACZ: Klient i sprzedawca bez maseczki w sklepie. Co zrobił wiceminister?

 

W strefie czerwonej obowiązują m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób - jedna na 10 mkw.

 

W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub innych obiektach kultu dopuszczalne będzie 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywanie nosa i ust.

laf/ml/pgo/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie