Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/AKINTUNDE AKINLEYE
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa

Bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa wzrósł w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 24 godzin o 1209 - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa (JHU) w Baltimore. Z kolei według opublikowanego w środę dobowego raportu ministerstwa zdrowia w Brazylii zarejestrowano 47 161 nowych przypadków i 1086 zgonów. Śledź naszą relację na żywo.

Zapis relacji
Relacja zakończona

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ogłosił w czwartek, że osiągnięto porozumienie z największym związkiem zawodowym nauczycieli, United Federation of Teachers (UFT), który groził strajkiem, jeśli w szkołach nie będą zapewnione środki bezpieczeństwa w związku z pandemią.

Zajęcia stacjonarne w szkołach w Zakopanem rozpoczną się od 1 września – poinformował w czwartkowym oświadczeniu burmistrz miasta Leszek Dorula. Zmiana decyzji władz miasta wiąże się z negatywnym stanowiskiem w tej sprawie państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Zakopanem.

ZOBACZ: Zakopane: uczniowie jednak wrócą do szkół 1 września

Konsylium ekspertów, które w Słowacji zarządza walką z SARS-CoV-2, w czwartek wpisało na listę państw wysokiego ryzyka epidemicznego Chorwację, Francję, Hiszpanię, Holandię, Belgię i Maltę. Po powrocie z tych krajów po 1 września obowiązkowa będzie kwarantanna.

W związku ze zbliżającym się początkiem roku szkolnego rząd Portugalii wprowadzi od połowy września nowe rygory sanitarne, by ograniczyć ryzyko zakażeń koronawirusem. Zapowiedziane w czwartek restrykcje będą obowiązywać w całym kraju.

Francuskie ministerstwo zdrowia podało w czwartek, że w ciągu ostatnich 24 godzin w kraju zdiagnozowano 6111 przypadków koronawirusa. Dotychczas tylko raz, 30 marca, dobowy wzrost liczby zakażeń był wyższy. Wyniósł wówczas 7578. Na Covid-19 zmarły kolejne 32 osoby.

- Według pesymistycznego scenariusza do końca października liczba chorych na Covid-19 na Ukrainie może wzrosnąć do 360 tysięcy - oświadczył w czwartek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowej i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow. Dotychczas w kraju zakaziło się ok. 112 tys. osób.

 

Minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga poinformowała, że od czwartku przebywa na kwarantannie, gdyż miała kontakt z osobą zainfekowaną koronawirusem. Okazało się też, że zakażony jest rzecznik rządzącego Fideszu, Istvan Hollik.

 

Główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell ogłosił w czwartek zwiększenie od 1 października limitu liczby uczestników imprez publicznych z 50 do 500 osób. Według niego pozwala na to "ustabilizowana sytuacja" rozwoju epidemii koronawirusa.

Tragiczne wieści z USA. W ciągu ostatnich 24 godzin w Stanach Zjednoczonych na Covid-19 zmarło 450 kolejnych osób, a infekcję koronawirusem zdiagnozowano w tym okresie u 38045 osób - podał we wtorek wieczorem czasu lokalnego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (JHU) w Baltimore w stanie Maryland.

Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. rozpoczyna w czwartek (27 sierpnia) kampanię społeczno-edukacyjną pt. "Koronawirus jest śmiertelny. Zachowuj się bezpiecznie" – poinformowała rzeczniczka lecznicy Agnieszka Wiśniewska.

Według opublikowanego w środę dobowego raportu ministerstwa zdrowia w Brazylii zarejestrowano 47161 nowych przypadków koronawirusa i 1086 zgonów.

Władze Indii zgłosiły w czwartek wzrost liczby zakażeń koronawirusem o 75 760, co jest dobowym rekordem od wybuchu pandemii w tym kraju. Zwiększyło to całkowitą liczbę infekcji SARS-CoV-2 do ponad 3,3 miliona - poinformowało ministerstwo zdrowia w Delhi.

PAP/EPA/JAGADEESH NV

95 kolejnych pracowników Polskiej Grupy Górniczej (PGG) pokonało minionej doby koronawirusa, wyzdrowiało też pięciu górników zatrudnionych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) i dwóch z kopalni Silesia. Górnicze spółki odnotowały w tym czasie pięć nowych infekcji SARS-CoV-2.

Kierujący kancelarią premiera Węgier minister Gergely Gulyas oraz jego zastępca wiceminister Balazs Orban są na kwarantannie, gdyż uczestniczyli w prywatnej imprezie, której jeden z uczestników okazał się zarażony koronawirusem – poinformowała w czwartek kancelaria szefa rządu.

91 nowych zakażeń koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. Jest to najwięcej od 23 kwietnia, czyli szczytowej fazy pierwszej fali epidemii - wynika z danych opublikowanych w czwartek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii SARS-CoV-2.

 

W Rosji zmarło w ciągu ostatniej doby 121 osób zakażonych koronawirusem; liczba ta wzrosła w porównaniu z dniem wcześniej, gdy zmarło 115 pacjentów. Bilans przypadków śmiertelnych Covid-19 wynosi teraz w Rosji 16 804. Nowe dane podał w czwartek sztab operacyjny.

W Korei Płd. odnotowano w czwartek ponad 400 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 154 w Seulu - najwięcej od początku pandemii. Po wykryciu infekcji u jednego z fotoreporterów zamknięto parlament, a grupa posłów przechodzi kwarantannę.

PAP/EPA/YONHAP

Na Ukrainie poprzedniego dnia wykryto 1974 zakażenia koronawirusem, 763 chorych wyzdrowiało, a 49 zmarło - przekazał w czwartek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. To najwyższy dobowy bilans zgonów od początku pandemii.

Infekcje koronawirusem SARS-CoV-2 pomiędzy dziećmi następują sześć razy rzadziej niż w przypadku ogółu populacji, wynika z badania przeprowadzonego przez specjalistów z barcelońskiego, dziecięcego szpitala im. Sant Joan de Deu.

Stosowanie wytycznych dotyczących dystansu społecznego może nie wystarczyć, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Powinny temu towarzyszyć inne środki bezpieczeństwa - twierdzą amerykańscy i brytyjscy eksperci.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech odnotowano 1507 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Na Covid-19 zmarło w RFN pięć kolejnych osób.

Argentyna odnotowała w środę rekordowy dobowy przyrost potwierdzonych przypadków koronawirusa - 10 550 - poinformowało ministerstwo zdrowia. 276 kolejnych osób zmarło.

Na nieco ponad dwa tygodnie przed planowanym rozpoczęciem roku szkolnego związek zawodowy nauczycieli w Nowym Jorku ponowił w środę groźbę strajku. W obliczu groźby Covid-19 żąda zapewnienia niezbędnych środków bezpieczeństwa.

Kością niezgody między związkowcami, a miejskim Wydziałem Edukacji są testy na obecność koronawirusa. Nauczyciele domagają się, aby były obowiązkowe przed wejściem każdej osoby do szkoły. Zdaniem władz wystarczy jeśli będą wykonywane na zasadzie dobrowolności.

Czy uczniowie powinni nosić w szkołach maseczki- ta sprawa dzieli ekspertów we Włoszech na ponad dwa tygodnie przed inauguracją roku szkolnego. Chronią i są niezbędne, są uciążliwe i szkodliwe- tak różnie specjaliści oceniają maseczki podczas ożywionej debaty.

Według opublikowanego w środę dobowego raportu ministerstwa zdrowia w Brazylii zarejestrowano 47 161 nowych przypadków koronawirusa i 1086 zgonów.

PAP/EPA/Sebastiao Moreira

Bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa wzrósł w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 24 godzin o 1209 - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa (JHU) w Baltimore.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie