Ponad 2000 ofiar koronawirusa w Polsce. Nowe dane ministerstwa

Polska
Ponad 2000 ofiar koronawirusa w Polsce. Nowe dane ministerstwa
Polsat News
Nowe dane Ministerstwa Zdrowia dotyczące liczby zakażeń

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u 887 osób – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Resort przekazał, że zmarło kolejnych 16 chorych, najmłodszy miał 49 lat. Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 64 tys. 689 osób, a zmarło 2010 chorych.

Mamy 887 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: małopolskiego (233), śląskiego (118), mazowieckiego (107), wielkopolskiego (92), pomorskiego (71), warmińsko-mazurskiego (51), łódzkiego (47), podkarpackiego (33), dolnośląskiego (28),kujawsko-pomorskiego (24), świętokrzyskiego (18), opolskiego (16), lubelskiego (14), lubuskiego (12), podlaskiego (12), zachodniopomorskiego (11). Ministerstwo poinformowało śmierci 16 osób zakażonych koronawirusem.

 

Jak informuje reporterka Polsat News, Natalia Kanpik, liczba 233 zakażeń w Małopolsce to rekord w tym regionie.

 

Ministerstwo poinformowało śmierci 16 osób zakażonych koronawirusem. Na obecność koronawirusa przebadano dotąd 2 mln 634 tys. 903 próbki pobrane od 2 mln 522 tys. 949 osób – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Ostatniej doby wykonano 28,8 tys. testów. O takiej samej liczbie testów zrobionych w ciągu doby poinformowano w środę, dzień wcześniej podano, że było to 22,2 tys., w poniedziałek - 16,7 tys.

 

 

W czwartek o 14:00 konferencja Ministerstwa Zdrowia dotycząca "stref" w powiatach.

 

Różne sytuacje w szkołach

 

Szef MEN Dariusz Piontkowski został zapytany w czwartek w Polskim Radiu, czy noszenie maseczek w szkołach będzie obowiązkowe.

 

ZOBACZ: Wakacje Łukasza Szumowskiego. Były minister zdrowia wypoczywa na wyspie Fuerteventura

 

- Rozważaliśmy jeszcze raz, co zrobić z obowiązkiem noszenia maseczek i pierwotnie wskazaliśmy, że takiego obowiązku nie będzie. Natomiast tam, gdzie warunki szkolne, bardzo wąskie korytarze, wielkość szkoły bądź stan zagrożenia epidemicznego będzie wskazywał na to, że trzeba będzie podjąć jakieś dodatkowe środki ostrożności, to wtedy dyrektor chyba powinien zalecić osłony nosa i usta w miejscach wspólnych - w korytarzach, klatka schodowych czy szatniach - powiedział szef MEN.

 

Po ponownych dyskusjach z Głównym Inspektorem Sanitarnym - dodał - uznano, że "wprowadzania obowiązku nie ma potrzeby, bo w każdej z tych placówek jest nieco inna sytuacja".

 

ZOBACZ: Rząd rozważa obowiązek noszenia maseczek w szkołach. Jednak semestr rozpocznie się terminowo

 

Zdaniem ministra edukacji "w niewielkich placówkach nie ma uzasadnienia, by na siłę wszyscy te maseczki nosili". - Jednocześnie wskazujemy, że te osoby, które czują się bardziej zagrożone (...) mogą założyć maseczkę czy przyłbicę i w ten sposób na pewno będą bezpieczniejsze - podkreślił Piontkowski.

 

- Natomiast nie wprowadzimy takiego zalecenia, aby obowiązkowo w każdej szkole, w miejscach wspólnych, wszyscy uczniowie, wszyscy nauczyciele musieli nosić osłonę nosa i ust - podał.

 

W środę na konferencji prasowej Piontkowski mówił, że resort edukacji rozważa wprowadzenie obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeniach wspólnych szkół. Zapowiedział wówczas, że w czwartek lub w piątek resort poinformuje o decyzji w tej sprawie. 

 

Lista stref "żółtych" i "czerwonych"

 

Na nowej liście stref "żółtych" i "czerwonych", które objęte są dodatkowymi obostrzeniami znajduje się 19 powiatów - ogłosił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Uściślił, że niektóre powiaty opuściły strefę "żółtą", a inne do niej weszły. Kraków, Koszalin i Katowice zostały objęte alertem.

 

ZOBACZ: Nowa lista stref "żółtych" i "czerwonych". Alertem objęto kilka miast

 

Na nowej liście w strefie "czerwonej" znalazły się powiaty: wieluński, nowosądecki, rybnicki, lipski, nowotarski oraz Nowy Sącz i Rybnik. 

 

Strefa "żółta" obejmuje powiaty: tatrzański, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, przemyski, pszczyński, jarosławski, radziejowski oraz Ruda Śląska, Żory i Biała Podlaska.  

 

Zmiany w powiatach, które znalazły się na liście, obowiązują od piątku.

laf/ml/ piolsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie