Prognoza pogody na środę. Nadchodzi załamanie pogody: burze, grad, tornada

Polska
Prognoza pogody na środę. Nadchodzi załamanie pogody: burze, grad, tornada
Zdj. ilustracyjne, for. Piqsels
Pogoda w środę będzie bardzo niespokojna. Istnieje możliwość, że przez Polskę przejdą trąby powietrzne

Środa będzie jednym z najbardziej niebezpiecznych pod względem pogody dni w tym roku. W większości regionów kraju przejdą burze, które mogą być gwałtowne, połączone z ulewami, gradem i wichurami. Niewykluczone są nawet trąby powietrzne.

Aura będzie w środę bardzo niespokojna. Tylko w południowych województwach przez cały dzień będzie słonecznie i bez opadów. Na pozostałym obszarze przejdą deszcze, które podczas burz mogą być intensywne, połączone z gradem i porywistym wiatrem.

 

Niszczycielski wiatr

 

Wszędzie spodziewamy się porywistego wiatru z kierunku zachodniego, który osiągać będzie średnią prędkość 40-45 km/h, w porywach do 70-80 km/h, a w burzach nawet do 100-120 km/h (możliwe trąby powietrzne), i przy tym powodować szkody materialne oraz stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

 

ZOBACZ: Podwójne uderzenie w USA. Dwa huragany w 48 godzin, które niosą śmierć i zniszczenie

 

Wiatr może łamać i powalać drzewa, zrywać dachy z budynków oraz uszkadzać linie energetyczne. Możliwe są utrudnienia w ruchu drogowym, kolejowym i lotniczym, a także przerwy w dostawach prądu. Należy na bieżąco śledzić ostrzeżenia meteorologiczne oraz pod żadnym pozorem nie przebywać w pobliżu drzew.

 

IMGW ogłosił alert

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił alert drugiego stopnia przed burzami z gradem. Obowiązuje on w województwach mazowieckim, łódzkim, lubelskim, w północnej części świętokrzyskiego, południowo-centralnej podlaskiego, centralnej i wschodniej kujawsko-pomorskiego oraz południowo-wschodnich powiatach warmińsko-mazurskiego.

 

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

IMGW zalecił dużą ostrożność i śledzenie bieżących komunikatów o pogodzie.

 

Wysoka temperatura, spadek ciśnienia

 

Dosłownie na jeden dzień wyraźnie się ociepli za sprawą napływu masy powietrza z południa. Termometry w najcieplejszym momencie pokażą od 18-19 stopni na północy do 26-27 stopni na południu kraju.

 

ZOBACZ: Pod drzewem, przy zbieraniu jagód, podczas jazdy na rowerze. Lista ofiar piorunów wciąż się wydłuża

 

Ciśnienie w samo południe wyniesie od 1000 hPa na północy do 1012 hPa na południowym wschodzie.

 

Prognoza pogody na środętwojapogoda.pl
Prognoza pogody na środę

 

Zmiany ciśnienia, deszcze, burze i porywisty wiatr sprawią, że biomet się pogorszy. Możemy odczuwać najróżniejsze dolegliwości, a zwłaszcza ból głowy, senność, rozkojarzenie i spowolnienie reakcji na bodźce.

 

WIDEO: prognoza pogody w Polsat News

  

 

W czwartek chłodno i wietrznie

 

W większości regionów będzie się chmurzyć i padać, chwilami obficie. Nastąpi spore ochłodzenie, ponieważ po południu termometry pokażą przeważnie zaledwie od 17 do 19 stopni. Nadal będzie porywiście wiać, a przez to poczujemy w powietrzu powiewy jesieni.

Łukasz Mielczarek/ twojapogoda.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie