Sąd Najwyższy oddali skargę ws. sfałszowania wyborów na Białorusi

Świat
Sąd Najwyższy oddali skargę ws. sfałszowania wyborów na Białorusi
PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
Natychmiast po ogłoszeniu wyników głosowania w Mińsku i innych miastach Białorusi rozpoczęły się masowe protesty

Sąd Najwyższy Białorusi oddalił skargę opozycyjnej kandydatki na prezydenta tego kraju Swiatłany Cichanouskiej na decyzję Centralnej Komisji Wyborczej, zatwierdzającą wyniki wyborów prezydenckich z 9 sierpnia 2020 roku. Według CKW, wygrał je urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka.

Sąd Najwyższy we wtorek odmówił również wszczęcia postępowań w sprawie podobnych skarg, złożonych przez byłych kandydatów na prezydenta - Annę Kanapacką i Andreja Dzmitryjeua. Cichanouska domagała się uznania za nieważne wyników wyborów, ogłoszonych przez przewodniczącą CKW Lidziję Jarmoszynę.

 

ZOBACZ: Łukaszenka w Grodnie: są tacy, którzy chcą odciąć kawałek naszej zachodniej ziemi

 

Wybory prezydenckie na Białorusi odbyły się 9 sierpnia. CKW obwieściła, że wygrał je Łukaszenka, otrzymując 80,10 proc. głosów. Cichanouska jakoby uzyskała 10,12 proc.

 

ZOBACZ: Białoruś: zatrzymani Polacy wyszli na wolność. Wśród nich 24-letni Kacper

 

Kandydatka opozycji nie uznała wyników wyborów. Wkrótce wyjechała do sąsiedniej Litwy, gdzie obecnie się znajduje. Natychmiast po ogłoszeniu wyników głosowania w Mińsku i innych miastach Białorusi rozpoczęły się masowe protesty, które doprowadziły do starć z milicją i innymi służbami mundurowymi. 

ms/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie