Premier dziękuje opozycji. "Choć w wielu sprawach się nie zgadzamy"

Polska
Premier dziękuje opozycji. "Choć w wielu sprawach się nie zgadzamy"
PAP/Wojciech Olkuśnik
Premier zaprosił opozycję na spotkanie ws. sytuacji na Białorusi

"Zaprosiłem do rozmów na temat sytuacji na Białorusi wszystkie kluby parlamentarne i koła poselskie. Choć w wielu sprawach się nie zgadzamy, to w tej odzew na razie jest bardzo dobry" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

„Od początku kryzysu białoruskiego nie tylko dbamy o Polaków, którzy mieszkają za naszą wschodnią granicą, ale podjęliśmy szereg konkretnych działań, żeby pomóc społeczeństwu białoruskiemu w tak trudnych dla niego chwilach" - napisał premier.


Przypomniał, że zaproponował specjalny pakiet pomocowy. "Mobilizujemy społeczność międzynarodową, aby uznała sprawę białoruską za priorytetową" - dodał.


Zwrócił uwagę, że z inicjatywy Polski sytuacja na Białorusi była przedmiotem dyskusji na forum Rady Europejskiej.


"Teraz pora na kolejne działania, w które mam nadzieję zaangażuje się cała nasza scena polityczna" - napisał premier.

 

ZOBACZ: Telefon z Kremla do Łukaszenki. Putin rozmawiał o Białorusi


"Zaprosiłem do rozmów na temat sytuacji na Białorusi wszystkie kluby parlamentarne i koła poselskie. Choć w wielu sprawach się nie zgadzamy, to w tej odzew na razie jest bardzo dobry. Wygląda na to, że w środę będziemy konkretnie i merytorycznie rozmawiać na temat pomocy naszym sąsiadom" - podkreślił premier.


Jak dodał, "chciałem bardzo serdecznie podziękować za przyjęcie zaproszenia liderom Platformy Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Kukiz 15' i Konfederacji".


"O naszych wspólnych ustaleniach będziemy szerzej informować już po spotkaniu" - napisał szef rządu.

 

Od początku kryzysu białoruskiego nie tylko dbamy o Polaków, którzy mieszkają za naszą wschodnią granicą, ale podjęliśmy...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Poniedziałek, 24 sierpnia 2020

 

Protesty na Białorusi


Protesty na Białorusi trwają od wyborów prezydenckich 9 sierpnia, w których według oficjalnych danych ubiegający się o reelekcję Łukaszenka miał zdobyć 80,1 proc., a kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska - 10,1 proc. głosów. Wielu Białorusinów uważa, że wyniki zostały sfałszowane.

 

ZOBACZ: Polacy solidarni z Białorusią. Manifestacja na moście w Warszawie [WIDEO]


Podczas protestów powyborczych w kraju co najmniej trzy osoby zginęły, a 200 zostało rannych. W ubiegłym tygodniu zatrzymano blisko 7 tys. osób; wiele brutalnie pobito. Jest kilkudziesięciu zaginionych.

 

W spotkaniu z premierem udział ze strony Lewicy zapowiedzieli szef delegacji Parlamentu Europejskiego do spraw relacji z Białorusią, europoseł Robert Biedroń i poseł Andrzej Szejna z sejmowej komisji spraw zagranicznych. Pozostałe kluby i koło poselskie Konfederacji zapowiedziały, że ich przedstawiciele wezmą udział w spotkaniu, nie wskazując w poniedziałek kto konkretnie będzie ich reprezentował. Lewica zapowiedziała szereg pytań i propozycji, m.in. powołania w rządzie pełnomocnika ds. kontaktu z białoruską opozycją i wprowadzenie cyklicznych spotkań ws. sytuacji na Białorusi. 

prz/ polsatnws.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie