Falsyfikat na aukcji? Eksperci mają wątpliwości w kwestii autorstwa dzieła

Kultura
Falsyfikat na aukcji? Eksperci mają wątpliwości w kwestii autorstwa dzieła
Facebook/DECHOW AUKTIONEN
Poprzedni właściciel odziedziczył obraz po dziadku

Dom aukcyjny Dechow w Hamburgu planuje sprzedać na aukcji obraz, który podobno stworzył Vincent van Gogh. Za dzieło trzeba będzie zapłacić co najmniej 500 000 euro - podaje "Bild". Wątpliwości, co do autorstwa obrazu ma holenderskie muzeum.

Poprzedni właściciel odziedziczył obraz po dziadku. Dom aukcyjny, który zajmuje się głównie sprzedażą maszyn przemysłowych, postanowił wystawić rzekome dzieło van Gogha na aukcji. Obraz "trafi pod młotek" już 1 września. W poniedziałek odbyła się prezentacja arcydzieła. 

 

ZOBACZ: Skradziono obraz van Gogha. Z muzeum zamkniętego z powodu epidemii

Oryginał czy falsyfikat? 

Opinia Muzeum Van Gogha w Amsterdamie może nieco ostudzić zapał koneserów sztuki do tego, by powalczyć o zdobycie przedmiotu…  "Muzeum zbadało ten obraz i nie sądzi, że dzieło zostało wykonane przez Vincenta van Gogha" - informuje DPA.

 

ZOBACZ: "Kobiety naprawiające sieci na wydmach" Van Gogha na aukcji. Duże zainteresowanie kolekcjonerów

 

To jednak nie powstrzymuje niemieckiego domu aukcyjnego przed zorganizowaniem licytacji. Poza tym organizatorzy wydarzenia nie ukrywają, że przedmiot być może nie został stworzona przez van Gogha... Jednocześnie "Dechow AUKTIONEN" odwołuje się do ekspertyzy Ulricha Kudera, historyka sztuki, który twierdzi, że dzieło wpisuje się we wczesną fazę słynnego holenderskiego malarza.

 

Przedmiot wystawiony na aukcję 1 września ma być obrazem van Gogha z 1760 roku, przy którym artysta nawiązał do pracy holenderskiego malarza Jacoba van Ruisdaela - "Wiatrak w Wijk koło Duurstede". Van Gogh skopiował dzieło, nanosząc na niego jednak drobne zmiany.

ms/prz/ bild.de, "MONOPOL - Magazin für Kunst und Lebe"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie