Kradzież w muzeum Stasi w Berlinie. Zniknęły biżuteria i ordery

Świat
Kradzież w muzeum Stasi w Berlinie. Zniknęły biżuteria i ordery
commons.wikimedia.org /Roi Boshi/ Stasi Museum in Berlin
Sekretariat Stasi w muzeum w Berlinie

Złodzieje włamali się do muzeum Stasi w Berlinie, skąd zabrali m.in. ordery z czasów NRD i biżuterię - poinformowała w niedzielę berlińska policja. To kolejne spektakularne włamanie do niemieckiego muzeum w ostatnich dniach.

Kradzieży dokonano w nocy z soboty na niedzielę. Włamanie odkrył w niedzielę pracownik muzeum i zaalarmował policję.

 

Złodzieje dostali się do muzeum przez okno na pierwszym piętrze budynku. Rozbili wiele witryn ekspozycyjnych, z których zabrali głównie ordery o znacznej wartości muzealnej, m.in. złoty Order Zasługi dla Ojczyzny.

 

Zniknęła biżuteria

 

Ukradli także biżuterię - złote obrączki ślubne, pierścionki ze szlachetnymi kamieniami, zegarek i bransoletkę. Przedmioty te zostały skonfiskowane obywatelom NRD przez Stasi, tajną służbę, odpowiadającą zarówno za zwalczanie wszelkich przejawów opozycji, jak i kontrwywiad i wywiad.

 

Muzeum Stasi znajduje się w kompleksie budynków, w którym do upadku reżimu komunistycznego w 1990 roku swą siedzibę miało Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwowego NRD.

 

ZOBACZ: Witrynę rozbili siekierami. Nagranie włamania do muzeum w Dreźnie

 

Kolejne włamanie 

 

To drugie spektakularne włamanie do niemieckiego muzeum w ostatnich dniach. W ubiegłym tygodniu dwóch złodziei obrabowało muzealny skarbiec Augusta Mocnego w Dreźnie.

ac/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze