"Kobiety naprawiające sieci na wydmach" Van Gogha na aukcji. Duże zainteresowanie kolekcjonerów

Świat
"Kobiety naprawiające sieci na wydmach" Van Gogha na aukcji. Duże zainteresowanie kolekcjonerów
PAP/EPA/Etienne Laurent

Paryski dom aukcyjny Artcurial 4 czerwca br. wystawi na sprzedaż obraz Vincenta van Gogha pt. "Kobiety naprawiające sieci na wydmach". Szacuje się, że dzieło namalowane w 1882 r. zostanie sprzedane za ok. 5 mln euro (ponad 21 mln zł).

Wstępna wycena dzieła namalowanego w 1882 r., we wczesnym okresie twórczości artysty, wynosi 5 mln euro (ponad 21 mln zł) - ustalił brytyjski dziennik "The Guardian".

 

Jak agencja podaje TASS, "ogłoszenie o sprzedaży obrazu należącego do europejskiego kolekcjonera i przez ostatnie lata przechowywanego w Muzeum van Gogha w Amsterdamie wzbudziło prawdziwe zainteresowanie wśród kolekcjonerów".

 

- Na rynku sztuki pojawia się coraz mniej obrazów van Gogha - podkreślił przedstawiciel Artcurial Bruno Jaubert.

 

Na aukcji także obrazy Paula Gauguina

 

Obraz został namalowany przez malarza w okresie, gdy - zdaniem przedstawiciela domu aukcyjnego - "w Scheveningen koło Hagi doskonalił umiejętności malowania farbami olejnymi, tworząc obrazy przedstawiające prostych Holendrów przy pracy".

 

- Dzieło pochodzi z ważnego okresu w rozwoju twórczości Vincenta van Gogha - powiedział Jaubert, wyjaśniając, że artysta zaczął malować zaledwie dwa lata wcześniej. - Ale to właśnie w tym okresie odkrył pełen potencjał malarstwa - dodał ekspert.

 

Aukcja odbędzie się 4 czerwca br. Na licytację w Paryżu zostanie wystawionych także kilka prac francuskiego malarza Paula Gauguina (1848-1903).

 

W maju 1990 r. podczas aukcji w Nowym Jorku zorganizowanej przez dom aukcyjny Christie's za rekordową kwotę 82,5 mln dolarów sprzedano obraz van Gogha "Portret doktora Gacheta" z 1890 r.

 

PAP

mta/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie