Auta milicyjne i OMON na ulicach. Przed marszem protestu w centrum Mińska

Świat
Auta milicyjne i OMON na ulicach. Przed marszem protestu w centrum Mińska
AP
"Na wszelkie zamieszki w pobliżu miejsc pamięci narodowej nie będą już reagowały siły porządkowe, lecz armia" - głosi komunikat

W centrum stolicy Białorusi, przed zapowiedzianym marszem protestu, pojawiły się milicyjne ciężarówki i autobusy, a niektóre budynki w centrum miasta zostały ogrodzone - poinformował portal Euroradia. Media oficjalne ostrzegają o możliwych prowokacjach. Białoruski resort obrony wydał w niedzielę komunikat, w którym zapowiada, że siły zbrojne będą chronić pomniki i miejsca pamięci narodowej.

Przed zapowiedzianym na wczesne popołudnie marszem protestu w Mińsku białoruski resort obrony wydał w niedzielę komunikat, w którym zapowiada, że siły zbrojne będą chronić pomniki i miejsca pamięci narodowej.

 

"Na wszelkie zamieszki w pobliżu takich miejsc nie będą już reagowały siły porządkowe, lecz armia" - głosi komunikat.

 

Według reporterów Euroradia OMON w kamizelkach kuloodpornych odgrodził m.in. dostęp do budynków administracji prezydenta w centrum miasta. Zablokowany jest również dostęp do Pałacu Republiki na Placu Październikowym i innych budynków.
 
 
W internecie pojawiły się już filmiki z kolumnami ciężarówek milicyjnych i autobusami, które zazwyczaj przewożą funkcjonariuszy, a także innych samochodów, m.in. wiozących rozwijany drut kolczasty.
 
 
Jeszcze w sobotę pojawiła się nieoficjalna informacja o możliwych ograniczeniach wjazdu do miasta w ramach milicyjnej operacji "Filtr".
 
 
W Mińsku wzmocniono środki bezpieczeństwa
 
Na godz. 14 w Mińsku (13. polskiego czasu) zaplanowano demonstrację pod hasłem Marsz Nowej Białorusi, pokojowy protest zwolenników przemian.
 
Do stolicy Białorusi przybywają mieszkańcy innych miast oraz pracownicy mińskich zakładów, który rozpoczęły protesty i strajki, w tym górnicy. 
 
W mediach oficjalnych, m.in. w Telegramie portalu informacyjnego ATN, pojawiła się informacja o możliwych prowokacjach pod adresem "akcji poparcia dla państwa". W związku z tym odwołano planowany na niedzielę przejazd kolumny aut z flagami państwowymi.
 
 
W kanale Telegram portalu Sputnik.by pojawiła się informacja rzeczniczki białoruskiego MSW o "wzmocnieniu środków bezpieczeństwa w centrum miasta w związku z zaplanowaną akcją opozycji".
 
Białorusini zmierzają na marsz protestu w centrum MińskaPAP/EPA/YAUHEN YERCHAK
Białorusini zmierzają na marsz protestu w centrum Mińska
 
 
grz/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie