Samolot wczesnego ostrzegania NATO nad Polską. Wojsko wyjaśnia

Polska
Samolot wczesnego ostrzegania NATO nad Polską. Wojsko wyjaśnia
Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
Samolot zwiadowczy NATO nad Polską

Potężny samolot wczesnego ostrzegania i radiolokacyjnego nadzoru AWACS należący do NATO pojawił się w sobotę nad Polską. Wzbudził poruszenie wśród fanów lotnictwa oraz niepokój innych obserwatorów. Momentami leciał wyjątkowo nisko, m.in. nad Warszawą. Wśród internautów pojawiły się głosy, że leci na Białoruś, ale to nieprawda. Wątpliwości rozwiało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

W sobotę samolot widziany był m.in. w Warszawie, Katowicach i Krakowie. W mediach społecznościowych pełno jest zdjęć i filmów z jego przelotu. Jedno z nich udało się wykonać naszej redakcji.

 

ZOBACZ: Samolot spóźniony o minutę. Prawie 160 pasażerów w kwarantannie

 

AWACS nad Warszawąpolsatnews.pl
NATO-wski samolot AWACS nad Warszawą

 

 

Choć przelot samolotu nie był widoczny na stronie flightradar24.com, to w internecie można znaleźć fragmenty jego trasy. 

 

 

To zdjęcia z Krakowa. 

 

 

Samoloty AWACS E-3A, które są zmodyfikowanymi wersjami Boeinga 707, można rozpoznać dzięki charakterystycznej kopule radaru zamontowanej nad kadłubem. E-3A zwykle działają na pułapie około 10 km. Z tej wysokości samolot jest w stanie stale monitorować przestrzeń powietrzną w promieniu ponad 400 km i może wymieniać informacje - za pośrednictwem cyfrowych łączy danych - z dowódcami innych samolotów oraz wojsk działających na ziemi czy na morzu.

 

ZOBACZ: Latanie w dobie pandemii? Nowy projekt bezpiecznego samolotu

Co robi AWACS w Polsce? 

Jak się okazuje samolot AWACS pojawił się w Polsce już w piątek, w Krakowie, gdzie tymczasowo stacjonuje. Jak przekazało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych samolot przez kolejne dni będzie uczestniczył w polsko-amerykańskich ćwiczeniach lotniczych "Aviation Detachment Rotation 20-4". 

 

Samolot ma zabezpieczać dwustronne ćwiczenia lotnictwa amerykańskiego i polskiego - przekazało NATO, dodając iż pozostanie w Polsce do 28 sierpnia. "Współpracując ściśle z Polskim Centrum Kontroli i Raportowania, załoga AWACS będzie wspierać polskie i amerykańskie myśliwce, zapewniając dowodzenie i kontrolę w powietrzu" - podkreślono.

Dawno zaplanowane ćwiczenia

Dodano, że udział samolotów AWACS w ćwiczeniach jest od dawna zaplanowanym działaniem, które obejmuje loty nad terytorium aliantów". Jest to część strategii NATO "wdrożonej w 2014 r. po nielegalnej i bezprawnej aneksji Krymu przez Rosję".

 

"Środki te mają na celu zapewnienie wschodnich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego o zaangażowaniu i solidarności w obrębie NATO; mają także na celu powstrzymanie wszelkiej ewentualnej agresji na kraje członkowskie NATO" - przekazano w komunikacie NATO Press.

 

 

Samoloty AWACS na co dzień stacjonują w bazie NATO w niemieckim Geilenkirchen, jest ich 14. 

ml/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie