Łukaszenka: poleciłem ministrowi obrony podjęcie "ostrych środków"

Świat
Łukaszenka: poleciłem ministrowi obrony podjęcie "ostrych środków"
PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
Pojazd białoruskich sił specjalnych na ulicy w centrum Mińska

Przeciw Białorusi wykorzystywany jest scenariusz kolorowych rewolucji, działa czynnik zewnętrzny - oznajmił w sobotę białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenka na poligonie pod Grodnem. Dodał, że polecił ministrowi obrony podjęcie "ostrych środków" w celu ochrony integralności terytorialnej kraju.

Jak pisze państwowa agencja BiełTA, prezydent polecił ministrowi obrony i dowódcy Zachodniego Dowództwa Operacyjnego podjęcie wszelkich starań, by "ochronić przede wszystkim zachodnią perłę Białorusi z centrum w Grodnie".

 

ZOBACZ: Łukaszenka: Zachód chce odciąć Grodno, wywieszają tam polskie flagi

 

- Przy podjęciu najostrzejszych środków na rzecz ochrony integralności terytorialnej naszego kraju - dodał Łukaszenka, cytowany przez agencję.

 

- Wszystko jasne. Tak jak zakładaliśmy, wszystko idzie zgodnie z planem kolorowych rewolucji, ze wzburzeniem wewnątrzpolitycznej sytuacji w kraju. Oryginalność i wyjątkowość sytuacji polega na tym, że włączono zewnętrzny czynnik, co dzieje się nie zawsze. Zazwyczaj rozkręcają wewnątrz, obalają urzędujące władze. Ale w związku z tym, że władze u nas są na miejscu, ostro się sprzeciwiają, uruchomili zewnętrzny czynnik - powiedział Łukaszenka podczas wizyty na poligonie pod Grodnem w zachodniej części Białorusi.

 

"Na Białorusi można postawić krzyżyk"

 

Łukaszenka ocenił także, że na Białoruś ciągną już "alternatywnego prezydenta". - Robią to na poważnie, jako że płyną oświadczenia zachodnich państw o finansowaniu, wsparciu. Wojskowe wsparcie jest widoczne - przesunięcie wojsk NATO do granic - oświadczył.

 

ZOBACZ: "Niech bestii nie przyciskają za bardzo do muru, bo machnie łapami". Wałęsa o Białorusi

 

- Robią wszystko, żeby zaciągnąć tutaj nowego prezydenta. On się zwraca do zachodnich państw, w danym przypadku do NATO, w celu ochrony ludności. Oni wprowadzają wojska - i na Białorusi można postawić krzyżyk - kontynuował Łukaszenka. 

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie