Premier Morawiecki w rozmowie z NEXTA: to przełomowy moment w życiu Białorusi

Polska
Premier Morawiecki w rozmowie z NEXTA: to przełomowy moment w życiu Białorusi
Facebook/Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z białoruskim blogerem Sciapanem Puciłą, twórcą kanału NEXTA

- Te zmiany są nie do zatrzymania - ocenił sytuację na Białorusi premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z blogerem Sciapanem Puciłą, twórcą kanału NEXTA. W opublikowanym w piątek wideo premier mówił o szczegółach polskiej pomocy dla Białorusi oraz spotkaniu unijnych przywódców poświęconym sprawom tego kraju.

- Gratuluje działalności, tego co robicie jako wolni blogerzy, media. Dzięki wam dociera prawda do narodu - powiedział premier na początku rozmowy z białoruskim blogerem Sciapanem Puciłą, twórcą kanału NEXTA.

 

Morawiecki ocenił sytuację na Białorusi, mówiąc, że "to przełomowy moment w życiu tego narodu. Dzień po dniu, godzina po godzinie, dzieje się historia". Dodał, że "te zmiany są nie do zatrzymania, pragnienie wolności i demokracji, chęć bycia częścią wolnych narodów."

 

Pomoc dla Białorusi 

 

Bloger pytał premiera także o szczegóły pomocy Polski dla represjonowanych Białorusinów. - Chcemy by każda złotówka była przeznaczona dla osób potrzebujących. Czasami to osoby bardzo pobite, chore, wymagające leczenia - wyjaśniał premier. 

 

 

ZOBACZ: Cichanouska: wrócę na Białoruś, kiedy będę się tam czuć bezpiecznie

 

Premier zwrócił uwagę, że polskie władze przygotowały pięciopunktowy plan pomocy dla Białorusi. "Chcemy uruchomić szybko środki na pomoc dla osób represjonowanych, ale także na pomoc dla osób, które chcą przyjechać do Polski, budować przyjaźń polsko-białoruską, kontakty na przyszłość" - wskazał.

 

 

- Przyspieszenie procedur przekraczania granicy. By były adekwatne do czasów i chwili w jakiej jest teraz naród białoruski - powiedział premier, zapowiadając uproszczenia przy przekraczaniu granicy. Morawiecki zapewniał, że pomoc ma objąć nie tylko osoby poszkodowane, ale ma być przeznaczana dla wszystkich. Ułatwienia mają też objąć białoruskich studentów w Polsce. 

 

"Inne proporcje"

 

Bloger NEXTA ocenił, że taka decyzja o podziale środków "trochę obraża Białorusinów walczących teraz o swoją wolność". "Myślę, że jest to element, czy efekt, pewnego braku wyczucia, priorytetów dzisiaj dla społeczeństwa białoruskiego. (...) mogę zadeklarować, że pieniądze, które zarezerwowaliśmy w budżecie polskim na pomoc dla Białorusi, to odwrotne proporcje" - powiedział premier, przypominając o "największym w historii Polski" konwoju humanitarnym dla Białorusi w szczycie zachorowań na Covid-19 w tym kraju.

 

- Postaram się przekonać moich kolegów i koleżanki, premierów i prezydentów, by proporcje były inne - powiedział premier, odpowiadając na pytanie o podział środków z unijnej pomocy dla Białorusi. 50 z 53 mln euro ma być przekazane na walkę z epidemią. Morawiecki dodał także, że Polska, niezależnie od pieniędzy unijnych, przekaże dodatkowe wsparcie. 

 

ZOBACZ: Szczyt UE ws. Białorusi. Zapadły ważne decyzje

 

- Ze strony polskiego państwa popłynie pomoc dla poszkodowanych, ale daleko więcej niż te 3 mln - powiedział Morawiecki.

 

Polskie wsparcie

 

Morawiecki pytany przez Puciłę, dlaczego Polska wspiera Białorusinów, zwrócił uwagę na "szczególną bliskość, więź" między dwoma narodami ze względów kulturowych, językowych, historycznych, geograficznych. Wyraził nadzieję, że ta więź przerodzi się we współpracę na wszystkich możliwych polach.

 

ZOBACZ: Łukaszenka: Zachód chce odciąć Grodno, wywieszają tam polskie flagi

 

Publikując nagranie wywiadu na Facebooku, Mateusz Morawiecki życzył każdemu blogerowi i youtuberowi, "żeby zrobił dla swojego kraju i swoich współobywateli tyle dobrego co Sciapan Puciła, czyli słynny NEXTA, dla Białorusi".

 

- Wierzę, że determinacja dzielnych Białorusinów i nasza solidarność z Nimi, doprowadzą do ostatecznego zwycięstwa idei wolnościowych u naszych sąsiadów - podkreślił.

laf/luq/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie