Niedzielski: moim przesłaniem będzie hasło "Wszystkie ręce na pokład"

Polska
Niedzielski: moim przesłaniem będzie hasło "Wszystkie ręce na pokład"
Polsat News

Moim przesłaniem będzie hasło "Wszystkie ręce na pokład". Swoje działania chciałbym oprzeć na dialogu, otwartości i współpracy - powiedział w piątek Adam Niedzielski, który ma zostać nowym ministrem zdrowia. Zapowiedział, że po objęciu urzędu przedstawi strategię dotyczącą sytuacji epidemicznej jesienią.

W poniedziałek były minister zdrowia Łukasz Szumowski spotkał się w siedzibie resortu ze swoim następcą, prezesem NFZ Adamem Niedzielskim. W krótkiej wypowiedzi dla mediów Szumowski przypomniał, że już wcześniej wielokrotnie rozmawiał z Niedzielskim m.in. podczas spotkań zespołu kryzysowego w MZ.

 

"Rewelacyjny wybór" premiera

 

- To jest informacja, która bardzo mnie osobiście cieszy, że osoba, która przez tyle miesięcy uczestniczyła jako jedna z głównych osób w zespole kryzysowym, zna kulisy wszystkich przygotowań, regulacji, wszystkich działań związanych z epidemią, przejmuje stery i dalej będzie funkcjonować i już jako główna osoba w tym urzędzie te dalsze działania związane z epidemią wykonywać – powiedział.

 

- To jest bardzo dobra informacja. Bardzo się z niej cieszę i gratuluję. Myślę, że to jest najlepsza decyzja tak naprawdę w tej chwili dla polskiego systemu ochrony zdrowia – ocenił.

 

Zwrócił uwagę, że Niedzielski będzie pierwszym od wielu lat ministrem zdrowia, który nie jest lekarzem, ale ekonomistą. Przypomniał, że medycznego wykształcenia nie miała również Franciszka Cegielska, która była szefową resortu zdrowia w rządzie Jerzego Buzka. Szumowski podkreślił, że Cegielska była cenionym i chwalonym ministrem. - Uważam, że była bardzo dobrym ministrem zdrowia – podkreślił.

 

ZOBACZ: "To kredyt zaufania i odpowiedzialność". Niedzielski o nominacji na ministra zdrowia

 

- Myślę, że pan Niedzielski zna system służby zdrowia lepiej niż ja i ma ogromne doświadczenie, bo przecież kierował Narodowym Funduszem Zdrowia, czyli tym organem, który ma najbliższy kontakt ze wszystkimi świadczeniodawcami. Doprowadził do tego, że NFZ ma wzrost zaufania Polaków, jest postrzegany w tej chwili znacznie, znacznie lepiej niż kiedyś. To pokazuje, że pan prezes Niedzielski łączy dwie rzeczy: wiedzę ogromną i doświadczenie zarządcze, menadżerskie, ekonomiczne, z ogromnym doświadczeniem w obszarze medycyny tak naprawdę, bo NFZ jest częścią służby zdrowia – powiedział Szumowski.

 

Przypomniał, że jedną z pierwszych decyzji Niedzielskiego jako szefa NFZ było zaproszenie do dialogu organizacji zrzeszających pacjentów.

- To pokazuje, jakim człowiekiem jest Adam Niedzielski i jak podchodzi do funkcji. Bo funkcja i prezesa, i ministra jest to funkcja służebna i osoby, które przychodzą, z którymi toczy się dialog, czyli pacjenci, dla których ten system funkcjonuje, są najważniejsi – powiedział Szumowski.

 

Podkreślił, że Niedzielski ma doświadczenie w walce z COVID-19 – nie tylko uczestniczył w podejmowaniu decyzji dotyczących epidemii, ale również wdrażał je w praktyce jako szef NFZ.

 

- Gratuluję. Ja osobiście się bardzo cieszę, uważam, że to jest rewelacyjny wybór pana premiera – powiedział Szumowski.

 

WIDEO: wystąpienie Łukasza Szumowskiego i Adama Niedzielskiego

  

"Praca wre"

 

Niedzielski rozmawiał w piątek w siedzibie Ministerstwa Zdrowia z Łukaszem Szumowskim. W wypowiedzi dla mediów poinformował, że tematem spotkania były m.in. wyzwania związane z epidemią COVID-19.

 

- Jak państwo widzicie, praca wre. Przed chwilą miałem okazję spotkać się z dyrektorami i znowu w taki bardzo roboczy sposób, jak codziennie, zastanawiać się nad głównymi wyzwaniami, z którymi będziemy musieli sobie radzić i na bieżąco, i w perspektywie września – powiedział Niedzielski.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

 

Zapowiedział, że po oficjalnej nominacji na urząd ministra przedstawi główne założenia strategiczne dotyczące sytuacji epidemicznej jesienią. - Praca nad tymi założeniami trwa. Pan minister Łukasz bardzo dokładnie mnie poinformował, jak wygląda mniej więcej ten zgrubny kształt strategii podejścia do jesieni. Na pewno będziemy jeszcze o tym rozmawiali. Przedstawimy państwu dokument, ale tak jak powiedziałem, stanie się to dopiero po mojej oficjalnej nominacji – zaznaczył obecny szef NFZ.

 

Dodał też, że do momentu formalnego powołania na urząd ministra zdrowia nie będzie uczestniczył w komunikacji publicznej.

 

Podziękował premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za zaufanie i docenienie pracy w Narodowym Funduszu Zdrowia. - Doba pandemii pokazała, że liczy się działanie, sprawność, liczy się szybkie podejmowanie decyzji i to nie tylko abstrakcyjnych, ale takich, które bardzo szybko są przekładane na rzeczywiste mechanizmy działania – podkreślił.

 

Jak wskazał, w NFZ może się pochwalić wieloma takimi działaniami. - Przypomnę sieć punktów drive thru, które są realizowane, badania osób wyjeżdżających na leczenie uzdrowiskowe, stworzenie sieci szpitali jednoimiennych, oczywiście razem z wojewodami. To także zbudowanie sieci izolatoriów. Chciałem też przypomnieć o telefonicznej informacji pacjenta, czyli infolinii TIP, na którą w dobie kumulacji epidemii dzwoniło ponad 40 tys. osób dziennie - wyliczał Niedzielski.

 

Podkreślił, że wdrożenie tych działań wymagało współpracy m.in. z firmami i organizacjami pacjentów. - Szybko staraliśmy się uzgadniać, jaki będzie też skutek naszych decyzji, chociaż tego czasu było bardzo mało - powiedział.

 

Zadeklarował, że kiedy obejmie urząd ministra, jego przesłaniem będzie hasło: "Wszystkie ręce na pokład". - Zapraszam wszystkich do współpracy. Jestem osobą na tę współpracę otwartą. Myślę, że przedstawiciele środowisk, medycznych, pacjenckich będą mogli państwu potwierdzić tę cechę. Na niej chciałbym również oprzeć działanie w ministerstwu – na dialogu, otwartości i współpracy – podkreślił.

Jak dodał, "epizod w NFZ wskazuje, że nie jest to pusta deklaracja, tylko to będzie rzeczywistość". 

 

Z kolei odchodzący minister przypomniał, że z Niedzielskim od pół roku spotykała się prawie codziennie omawiając bieżące sprawy dotyczące epidemii. Szumowski dodał, że osobiście go cieszy, że "osoba, która przez tyle miesięcy uczestniczyła jako jedna z głównych osób w tym zespole kryzysowym, zna każde kulisy wszystkich przygotowań, regulacji działań związanych z epidemią przejmuje stery i będzie funkcjonować już jako główna osoba w tym urzędzie". Szumowski pogratulował też Niedzielskiemu.

pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie