Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata

W Brazylii według danych ministerstwa zdrowia podczas ostatniej doby zarejestrowano 45 323 nowych przypadków koronawirusa i 1204 zgony. Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych przybyło 1356 ofiar śmiertelnych koronawirusa. Śledź naszą relację na żywo.

ms/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

W Wielkiej Brytanii w ciągu minionej doby zanotowano dwa zgony z powodu Covid-19, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 1033 - poinformował w piątek brytyjski rząd. Dwa nowe zgony to trzeci najniższy bilans od połowy marca, choć w ostatnich dniach zdarzały się bilanse nieznacznie wyższe. Wszystkie wyraźnie spadły po dokonanej w zeszłym tygodniu zmianie metodologii klasyfikowania zgonów w Anglii - po skorygowaniu wcześniejszych statystyk dobowa liczba zgonów od początku sierpnia utrzymuje się w przedziale między 1 a 20.

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że w ciągu ostatniej doby wykryto 4586 zakażeń koronawirusem. W sumie liczba zdiagnozowanych infekcji wzrosła w kraju do 234 400. Na Covid-19 zmarły 23 osoby; ogólny bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 30 503. W ostatnich dniach dobowe zakażenia zbliżają się do poziomu z okresu nasilenia pandemii. Podczas ogólnonarodowej kwarantanny we Francji największy dobowy przyrost zakażeń miał miejsce 31 marca, gdy odnotowano 7578 nowych zakażeń. Po kilku dniach dobowe przyrosty spadły do około 4500 nowych infekcji dziennie.

Zanotowana w piątek we Włoszech liczba 947 nowych zakażeń koronawirusem jest najwyższa od 14 maja, gdy kraj był jeszcze zamknięty z powodu narodowej kwarantanny - odnotowało ministerstwo zdrowia, analizując opublikowane dobowe dane dotyczące przebiegu epidemii. Odnosząc się do obecnej sytuacji, minister zdrowia Roberto Speranza oświadczył, że potrzebny jest "wysoki poziom czujności i wzmocnienie narodowego systemu ochrony zdrowia".

 

Mamy nadzieję, że pandemia skończy się w ciągu dwóch lat - powiedział we wtorek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Przypomniał, że epidemia grypy hiszpanki, która wybuchła w 1918 roku, trwała dwa lata. Tedros dodał, że teraz, gdy ludzie znacznie więcej podróżują, pandemia rozprzestrzenia się łatwiej i szybciej. "Mamy jednak technologię i wiedzę, by ją powstrzymać" - zapewnił

Filipiny odnotowały w piątek 4786 zakażeń koronawirusem, zwiększając bilans infekcji do ponad 182 tys.; to najwięcej wśród krajów Azji Południowo-Wschodniej. W Birmie mniejszość Rohingjów jest obwiniana za wybuch epidemii w zamieszkanym przez nich regionie. Filipińskie ministerstwo zdrowia zgłosiło również 59 ofiar śmiertelnych, zwiększając ich całkowitą liczbę do 2940.

 

Hiszpańskie media, powołując się na organizacje ekonomiczne i rządy regionów, informują, że wprowadzane w poszczególnych regionach kraju przymusowe izolacje mogą doprowadzić w całej Hiszpanii do likwidacji do grudnia ponad 2 mln etatów. Dziennik “El Mundo” podał, że w piątek do listy samorządów, które od końca czerwca ogłosiły regionalną kwarantannę w związku z zagrożeniem epidemią, dołączyły dwie gminy we wspólnocie Kastylii i Leonu: Cantalejo oraz Carrascal del Rio.

123 przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w czwartek na Słowacji; to najwięcej od wybuchu epidemii w tym kraju. Łącznie zarejestrowano dotąd 3225 infekcji SARS-CoV-2 – poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Dotąd najwyższym dziennym wzrostem pozytywnych wyników testów na obecność koronawirusa było 114 przypadków, zarejestrowanych 15 kwietnia – podano.

Dziewięć osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono też 947 nowych zakażeń koronawirusem, czyli o ponad 100 więcej niż dzień wcześniej - poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 35 427. Od początku epidemii wykryto w kraju 257 tysięcy przypadków SARS-CoV-2.

Potwierdzono zakażenie koronawirusem u jednego z naszych pracowników – poinformowała w piątek rzeczniczka prasowa Volkswagen Poznań Patrycja Kasprzyk. Dodała, że określony został już także krąg osób, które miały bezpośredni lub pośredni kontakt z zakażonym pracownikiem.

ZOBACZ: Koronawirus w zakładzie Volkswagena

AS Monaco, którego piłkarzem został od tego sezonu bramkarz Radosław Majecki, oraz RC Lens poinformowały o pojedynczych przypadkach zakażenia koronawirusem w swoich szeregach. Nie wpłyną one jednak na termin zaplanowanych na weekend ich spotkań ligowych. Monaco nie ujawniło nazwiska zakażonej osoby, która - według informacji - ma się czuć dobrze, ale przekazało stosowne dane władzom ligi.

W obliczu rosnącej w ostatnim czasie liczby nowych zakażeń koronawirusem prezydent Emmanuel Macron chce jedynie lokalnych obostrzeń sanitarnych. Minister edukacji zapowiada powrót uczniów do szkół 1 września, będą oni jednak musieli nosić maski.

ZOBACZ: Francja: mimo rosnącej liczby zakażeń, dzieci wrócą do szkół

Gdyby wskutek rosnącej obecnie liczby infekcji koronawirusem zarządzono drugi rozległy lockdown, gospodarka Niemiec zostałaby "na lata, być może nawet na stulecie, ciężko poszkodowana" - ocenił prezes Niemieckiego Związku Izb Przemysłowych i Handlowych (DIHK) Eric Schweitzer. W opublikowanym w piątek wywiadzie dla tygodnika "Focus" szef DIHK ocenił, że aktualna sytuacja jest i tak skrajnie niepokojąca. 80 proc. przedsiębiorców spodziewa się w bieżącym roku zmniejszonych obrotów, "40 proc. ma poważne kłopoty z utrzymaniem płynności finansowej, a co dziesiąta firma odczuwa nawet zagrożenie niewypłacalnością" - zaznaczył.

Łukasz Gikiewicz, napastnik jordańskiego Al-Faisaly SC, poinformował na swoim koncie na Twitterze, że stwierdzono u niego zakażenie koronawirusem. Jak napisał nie ma żadnych objawów choroby. W tej sytuacji zaplanowany w piątek mecz jordańskiej ekstraklasy Al-Faisaly SC z Al-Jazeera został odwołany. Łukasz Gikiewicz jest bratem Rafała Gikiewicza, bramkarza niemieckiego FC Augsburg.

Badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u jednej osoby w sanatorium w Ciechocinku — poinformował w piątek doradca wojewody Jarosław Jakubowski. Kwarantanną objęto 300 osób. Pobrano też wymazy do badań.

W szpitalu w Zielonej Górze od czwartku ponownie działa Centrum Urazowe, które zawiesiło pracę w związku z wykryciem u jednego z anestezjologów wirusa SARS-CoV-2. Do pracy w pełnym zakresie wrócił też OIOM – poinformował w piątek Robert Kowalik z Biura Zarządu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze.

Policja, straż miejska i sanepid zapowiedziały w piątek wzmożone kontrole sanitarne w Koszalinie, który od czwartku jest na ministerialnej liście powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami w związku z pandemią koronawirusa.

W wielu krajach Europy Zachodniej odnotowuje się w ostatnich dniach dobowy wzrost zakażeń wywołanych przez koronawirusa SARS-CoV-2. Największy skok infekcji nastąpił w Hiszpanii – wynika z najnowszych danych publikowanych przez służby epidemiologiczne.

W ciągu ostatniej doby w Bułgarii zdiagnozowano 142 nowe przypadki koronawirusa, zmarło pięciu kolejnych chorych na Covid-19 - podał w piątek bułgarski resort zdrowia. Łącznie zakażone SARS-CoV-2 zostały w tym kraju 14 962 osoby, a bilans ofiar śmiertelnych wynosi 532.

W powiecie łowickim (woj. łódzkie), który od czwartku jest na liście powiatów w tzw. strefy żółtej, są trzy ogniska zakażeń koronawirusem – powiedział w piątek starosta łowicki Marcin Kosiorek.

Nietrzeźwy pacjent zaatakował ratownika medycznego w szpitalu powiatowym w Opocznie - poinformowano w miejscowej komendzie policjanci. Ustalono, że do namiotu przed opoczyńskim szpitalem, w którym przeprowadza się m.in. testy na obecność koronawirusa i wstępnie bada się pacjentów, wtargnął mężczyzna.

- Był bardzo wulgarny i agresywny. Zagroził ratownikowi pobiciem. W pewnym momencie agresor zerwał z twarzy ratownika maseczkę ochronną, a następnie chwycił stojące obok butelki z płynem do dezynfekcji rąk i rzucił nimi w kierunku ratownika. Jedna z butelek trafiła mężczyznę w plecy" - przekazała sierżant sztabowa Barbara Stępień z opoczyńskiej policji. Agresywny pacjent uciekł. Powiadomiono policję.

Po kilkudziesięciu minutach zatrzymano 46-letniego mężczyznę, mieszkańca Opoczna. Miał 2,6 promila alkoholu organizmie. - Mężczyzna został osadzony w pomieszczeniu dla zatrzymanych. Odpowie za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariuszy publicznych. Grozi za to do 3 lat więzienia - poinformowała Stępień.

Na dziś 1 września to termin, w którym w całej Polsce uczniowie rozpoczną naukę. Ewentualne wyłączenia i wprowadzenie nauki zdalnej odbędzie się tylko tam, gdzie będzie to konieczne – podkreślił w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik był pytany na briefingu, czy Ministerstwo Zdrowia nie rozważa rekomendacji dotyczących opóźnienia rozpoczęcia roku szkolnego w związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem i czy 1 września nie jest zagrożonym terminem rozpoczęcia edukacji przez uczniów.

Z powodu pandemii koronawirusa zaplanowany na 18 października bieg maratoński w Dreźnie został odwołany - poinformowali w oficjalnym komunikacie organizatorzy. Z tego samego powodu nie odbędą się żeglarskie mistrzostwa Europy w klasie 470 na Majorce i wyścig kolarski Herald Sun w Australii.

W wyniku rosnącej liczby przypadków zakażeń koronawirusem na Litwie od piątku obowiązuje noszenie maseczek ochronnych podczas wszelkich imprez odbywających się w pomieszczeniach zamkniętych i w przestrzeniach otwartych.

Wymóg zasłaniania nosa i ust od piątku wprowadzono też w restauracjach, kawiarniach i barach w czasie oczekiwania na posiłek. Wymagany jest też dystans co najmniej 1 metra miedzy ludźmi. Nie ulega zmianie limit widzów i uczestników imprez kulturalnych oraz sportowych. W imprezie plenerowej na Litwie może uczestniczyć 1000 osób, a w imprezie w pomieszczeniu – 600 osób.

Kara za nieprzekrywanie nosa i ust dla osób fizycznych wynosi na Litwie od 500 do 1,5 tys. euro, a dla osób prawnych – od 1,5 do 6 tys. euro.

19 kolejnych zakażeń zanotowano minionej doby w śląskich kopalniach – 14 w należących do Polskiej Grupy Górniczej (PGG) i 5 w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW). W pierwszej z tych firm zanotowano 40 nowych ozdrowieńców, w drugiej minionej doby koronawirusa pokonało 8 osób.

Po prawie dwóch tygodniach bez nowych lokalnych przypadków Covid-19 w Pekinie władze miasta zniosły w piątek obowiązek noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni otwartej. Administracja Hongkongu zapowiedziała natomiast masowe badania przesiewowe.

W Chinach kontynentalnych od pięciu dni nie zgłoszono żadnego nowego lokalnego przypadku Covid-19. W piątek państwowa komisja zdrowia poinformowała o 22 nowych zachorowaniach, ale wszystkie dotyczyły osób powracających lub przybywających spoza kraju.

Fot. PAP/EPA/WU HONG

Poradnia chirurgii onkologicznej i ginekologii onkologicznej w Szpitalu Morskim w Gdyni została zamknięta. U jednego z pracowników rejestracji wykryto koronawirusa. Poradnia będzie nieczynna do godziny 13.00. Pacjenci zostali poinformowani o zaistniałej sytuacji.

O zamknięciu poradni poinformowała PAP w piątek rzeczniczka Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz. "W związku ze stwierdzeniem zakażeniem COVID-19 u pracownika rejestracji Poradni Chirurgii Onkologicznej/Poradni Ginekologii Onkologicznej Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni podjęto w piątek decyzję o zamknięciu poradni do godz. 13.00" – przekazała.

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Sanitarny utrzymał w mocy decyzję o karze 30 tys. zł, którą na Urząd Miasta Ciechanowa nałożył w maju tamtejszy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w ramach postępowania administracyjnego w sprawie organizacji cyklu "Koncertowanie pod blokami".

Dwa przypadki wykrycia koronawirusa w zespole startującym w Tour de France będą skutkowały natychmiastowym wykluczeniem całej ekipy z dalszej rywalizacji - ujawnił portal internetowy Velonews.

Informację potwierdzili agencji Reuters dwaj dyrektorzy sportowi, którzy mają uczestniczyć w wyścigu rozpoczynającym się 29 sierpnia. Obaj nie zgodzili się na ujawnienie swoich personaliów, gdyż, jak stwierdzili "nie są upoważnieni do komentowania decyzji podejmowanych przez organizatora Touru".

Podczas śpiewania koronawirus raczej nie rozprzestrzenia się bardziej, niż w trakcie rozmowy – sugerują badania brytyjskich specjalistów. Decydujące znaczenie ma jednak to, jak głośno się śpiewa. Nie wiadomo też, jak bardzo ryzykowne jest śpiewanie w chórze.

"BBC News" informuje, że w próbach, które odbyły się w teatrze, wzięło udział 25 zawodowych artystów teatru, opery, gospel, jazzu oraz muzyki pop. Naukowcy University of Bristol analizowali kropelki śliny i śluzówki oraz aerozole, jeszcze drobniejsze cząstki, jakie wydobywają się z górnych dróg oddechowych podczas śpiewu i rozmowy. To one przenoszą patogeny, w tym koronawirusa SARS-CoV-2. Mniejszych rozmiarów aerozole mogą być przenoszone na większe odległości, co najmniej kilku metrów.

Władze Korei Płd. rozważają zaostrzenie restrykcji dystansowania społecznego po kolejnym dużym wzroście liczby zakażeń koronawirusem. W piątek potwierdzono 324 nowe przypadki, najwięcej od ponad pięciu miesięcy – poinformowały krajowe służby medyczne.

Dobowy bilans przekroczył 300 po raz pierwszy od 8 marca. Wzrost liczby zakażeń w ostatnich dniach przypisywany jest nowym skupiskom choroby, głównie w zgromadzeniach religijnych na gęsto zaludnionym obszarze metropolitarnym Seulu.

19 osób jest zakażonych koronawirusem w domu pomocy społecznej fundacji Sadyba w Bystrej k. Bielska-Białej. Wykazały to badania, którym poddano ok. 160 podopiecznych i pracowników. Chorych odizolowano – podał w piątek dom pomocy.

Dyrektor ośrodka Jakub Cylc poinformował, że wśród zakażonych jest kilkunastu podopiecznych i kilkoro pracowników. - Wszyscy zakażeni pacjenci przebywają na terenie domu pomocy. Nikt nie wymaga hospitalizacji. Pracownicy przebywają w domach i również ich stan nie wymaga pobytu w szpitalu – powiedział.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji wzrosła w piątek do 946 976, po wykryciu 4870 nowych przypadków w ciągu minionej doby - poinformował sztab ds. walki z pandemią. Na Covid-19 zmarło od czwartku 90 pacjentów i liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 16 189. Dobowy przyrost zakażeń wciąż utrzymuje się poniżej poziomu 5 tysięcy.

Ostatniej doby wykonano ponad 29,6 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 493 tys. 423 próbki pobrane od 2 mln 386 tys. 438 osób – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Do tej pory wyzdrowiało już ponad 41 tys. pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV– 2, w szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 2 151 osób; pod respiratorem jest 84 chorych – poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia.

W związku ze wzrostem liczby wykrytych przypadków koronawirusa w sąsiednich państwach Węgry zaostrzą z dniem 1 września przepisy dotyczące ochrony ich granic - zapowiedział występując w piątek w państwowym radiu premier Viktor Orban.

Jak zaznaczył, gdy zacznie się rok szkolny, przejścia graniczne nie będą już mogły funkcjonować na takich samych zasadach jak w letnim sezonie urlopowym. Nie ujawnił przy tym żadnych szczegółów na temat planowanych restrykcji. Do piątku zarejestrowano na Węgrzech 5046 potwierdzonych przypadków infekcji koronawirusowej i 609 spowodowanych nią zgonów.

Mamy 903 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w piątek rano Ministerstwo Zdrowia. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Ponad 60 tys. zakażeń koronawirusem. Rekord dobowy nowych przypadków

W ciągu ostatnich 24 godzin w Niemczech potwierdzono 1427 nowych infekcji koronawirusem - poinformował w piątek berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). W tym okresie na Covid-19 zmarło w RFN 7 osób, a około 900 wyzdrowiało.

Najnowszy bilans pandemii w Niemczech to 228 621 wykrytych infekcji SARS-CoV-2 i 9253 zgony zakażonych osób. Liczba nadal aktywnych zakażeń to obecnie 14 568 i jest najwyższa od maja. W piątek odnotowano mniej zakażeń niż dzień wcześniej, kiedy stwierdzono najwięcej przypadków od 17 kwietnia - 1707.

Na Ukrainie poprzedniego dnia wykryto 2106 zakażeń koronawirusem, 23 chorych na Covid-19 zmarło, a 637 pacjentów wyzdrowiało - poinformował w piątek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow. Bilans potwierdzonych infekcji od początku pandemii przekroczył w kraju 100 tysięcy.

68,9 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem zarejestrowano w ciągu ostatniej doby w Indiach - poinformowały w piątek władze medyczne. Zmarły w tym okresie 983 zakażone osoby, co oznacza, że bilans zgonów na Covid-19 wzrósł w tym kraju do 54 849.

Z 2,9 mln wykrytych zakażeń od początku pandemii, Indie są trzecim najbardziej dotkniętym przez SARS-CoV-2 krajem świata, po USA i Brazylii. Liczba notowanych przypadków wzrasta tam też najszybciej na świecie i stale wykazuje trend zwyżkowy: w czwartek został pobity dzienny rekord nowych infekcji - ponad 69 tys.

- To jest pogrożenie ludzkości palcem. Następna choroba będzie tak wielka, jeśli nie posłuchacie starego Wałęsy, to poginiecie wszyscy - mówił w programie "Graffiti" b. prezydent Lech Wałęsa pytany o epidemię Covid-19. 

CZYTAJ WIĘCEJ: "Jeśli nie posłuchacie starego Wałęsy, to poginiecie wszyscy"

Kanadyjscy prokuratorzy otrzymali zalecenie, by nie rozpoczynać postępowań karnych przeciw osobom, przy których znaleziono niewielkie ilości narkotyków. Wyjątkiem są sprawy związane z bezpieczeństwem publicznym.

W Kanadzie problem narkotyków przybrał na sile podczas pandemii koronawirusa, szczególnie w Kolumbii Brytyjskiej, która od lat jest celem handlarzy narkotyków z Chin. Premier tej prowincji John Horgan zwrócił się w lipcu do premiera Kanady Justina Trudeau z prośbą o zniesienie kar za samo posiadanie narkotyków. "Zakaz jest nieskuteczny kiedy trwają starania o wsparcie w odchodzeniu od nałogu osób uzależnionych od narkotyków, a kryminalizacja posiadania narkotyków pociąga za sobą jednostkowe i systemowe piętnowanie, które z kolei zniechęca do poszukiwania pomocy" - napisał Horgan, którego list cytowały media.

Ministerstwo zdrowia Meksyku w czwartek odnotowało 6 775 nowych potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem i 625 dodatkowych ofiar śmiertelnych.

Łącznie koronawirusa w Meksyku wykryto, według czwartkowego raportu, u 543 806 osób, liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 59 106. Oznacza to dalszy dynamiczny wzrost pandemii.

Według Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych przybyło 1356 ofiar śmiertelnych koronawirusa. Od początku pandemii ich liczba osiągnęła łącznie 173 798.

Bilans dobowy nowych potwierdzonych przypadków Covid-19 wynosi 47 408. Od początku pandemii zarejestrowano ich 5 559 547.

Brazylia: według danych minsterstwa zdrowia podczas ostatniej doby zarejestrowano 45 323 nowych przypadków koronawirusa i 1204 zgony.

Dobowy bilans nowych zakażeń i zgonów potwierdza sformułowaną w środę przez ministerstwo zdrowia hipotezę o oznakach słabnięcia pandemii.

W Nowym Jorku wzrosło zapotrzebowanie na usługi firmy oferującej transport helikopterami do miasta z przedmieść na Long Island. Koszt lotu w jedną stronę wynosi 795 dolarów.

Zwykle popyt na tego rodzaju usługi- przed pandemią - spadał we wrześniu o 80 proc., ponieważ zamożni ludzie opuszczali swoje drugie domy w eleganckich miejscowościach jak np. Hamptons i wracali do rezydencji na Manhattanie. Obecnie jednak firma Blade zapewniająca codzienne helikopterowe przeloty już wysprzedała swe usługi na cały przyszły miesiąc. "Sugeruje to, że wielu bogatych, którzy uciekli z miasta podczas pandemii, planuje pozostać w Hamptons na jesień"– przewiduje CNN.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie