Nowa lista stref "żółtych" i "czerwonych". Alertem objęto kilka miast

Polska
Nowa lista stref "żółtych" i "czerwonych". Alertem objęto kilka miast
PAP/Łukasz Gągulski
Karetka z powiatu limanowskiego przed Oddziałem Klinicznym Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W czwartek w województwie małopolskim było 151 potwierdzonych przypadków zakażeń

Na nowej liście stref "żółtych" i "czerwonych", które objęte są dodatkowymi obostrzeniami znajduje się 19 powiatów - ogłosił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Uściślił, że niektóre powiaty opuściły strefę "żółtą", a inne do niej weszły. Kraków, Koszalin i Katowice zostały objęte alertem. - Jeśli zakażenia nadal będą rosły, to w przyszłym tygodniu Kraków będzie "żółty" - dodał Kraska.

Nowa lista powiatów obostrzeniami obejmuje 19 pozycji. - Niektóre na nią trafiły, niektóre opuściły - mówił Waldemar Kraska.

 

Na nowej liście w strefie "czerwonej" znalazły się powiaty: wieluński, nowosądecki, rybnicki, lipski, nowotarski oraz Nowy Sącz i Rybnik. 

 

ZOBACZ: Wzrost liczby zwolnień od psychiatry w czasie epidemii

 

Strefa "żółta" obejmuje powiaty: tatrzański, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, przemyski, pszczyński, jarosławski, radziejowski oraz Ruda Śląska, Żory i Biała Podlaska.  

 

Zmiany w powiatach, które znalazły się na liście, będą obowiązywać od piątku. 

 

Alerty dla miast i powiatów

 

Kraska ogłosił też, że Kraków objęto alertem i "jeśli zakażenia nadal będą w takiej dynamice jak obecnie, to w przyszłym tygodniu Kraków będzie żółty". Podobnym alertem objęte są również Katowice i Koszalin. 

 

Wiceminister zdrowia dodał, że w takiej samej sytuacji są też powiaty: wołomiński, otwocki, pucki i starogardzki. - Są to powiaty, które są też na granicy i jeżeli sytuacja epidemiologiczna się nie poprawi, także te powiaty mogą się znaleźć w przyszłym tygodniu w kategorii "żółtej" - powiedział Kraska.

 

 

Kraków bardzo blisko żółtej strefy

 

Od kilku dni w stolicy Małopolski odnotowuje się dziennie co najmniej kilkadziesiąt zakażeń. Kraków balansuje na pograniczu dwóch stref - "zielonej" i "żółtej". Wojewódzka stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podaje, że na 10 tys. mieszkańców przelicznik zakażeń to 5,93, natomiast Małopolski Urząd Wojewódzki podaje, że to 6,03.

 

ZOBACZ: Klient i sprzedawca bez maseczki w sklepie. Co zrobił wiceminister?

 

W woj. małopolskim są 34 aktywne ogniska koronawirusa. Jednym z nich jest Małopolski Urząd Wojewódzki - 59 osób jest w kwarantannie, a trzy osoby - na czele z wojewodą - są zakażone.

 

Strategia zwalczania epidemii na ukończeniu

 

Wiceminister zdrowia był pytany na czwartkowym briefingu prasowym, na jakim etapie są prace zespołu do spraw opracowania strategii działań związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19 i czym dokładnie zajmują się eksperci biorący udział w jego pracach.

 

- Praktycznie to jest zakończone, w tej chwili pracują legislatorzy, aby wydać rozporządzenia, które będą pokazywały, w jaki sposób na przykład mają się zachowywać lekarze rodzinni. To już jest na finiszu. Myślę, że na początku wrześnie wszystko będzie już gotowe i będzie wdrożone w życie - powiedział Kraska.

 

Obostrzenia w strefach "żółtych" i "czerwonych"

 

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

 

ZOBACZ: Klient i sprzedawca bez maseczki w sklepie. Co zrobił wiceminister?

 

W strefie czerwonej obowiązują m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw.

 

W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub innych obiektach kultu dopuszczalne będzie 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

 

pgo/grz/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie