Kraków trafi do "żółtej" strefy?

Polska
Kraków trafi do "żółtej" strefy?
Pixabay
Kraków może trafić do "żółtej" strefy

Kraków balansuje między strefą "zieloną" i "żółtą". W woj. małopolskim są 34 ogniska koronawirusa - w tym Urząd Wojewódzki, gdzie zakażone są trzy osoby na czele z wojewodą. W kwarantannie jest kolejnych 59 osób. Dziś ministerstwo zdrowia ogłosi listę powiatów i miast, w których będą wprowadzone dodatkowe obostrzenia.

Od kilku dni w stolicy małopolski odnotowuje się dziennie co najmniej kilkadziesiąt zakażeń. Kraków balansuje na pograniczu dwóch stref - "zielonej" i "żółtej". Wojewódzka stacja Sanitarno-Epidemiologiczna podaje, że na 10 tys. mieszkańców przelicznik zakażeń to 5,93, natomiast Małopolski Urząd Wojewódzki podaje, że to 6,03, co oznaczałoby, że Kraków powinien znaleźć się w żółtej strefie. 

 

ZOBACZ: Klient i sprzedawca bez maseczki w sklepie. Co zrobił wiceminister?

 

W woj. małopolskim są 34 aktywne ogniska koronawirusa. Jednym z nich jest Małopolski Urząd Wojewódzki - 59 osób jest w kwarantannie, a trzy osoby - na czele z wojewodą - są zakażone.

 

WIDEO: Relacja reporterki Polsat News Agnieszki Molędy

  

- Nie czekamy na II falę pandemii, ona w Małopolsce już jest. To ostatni dzwonek dla reszty kraju - mówił w środę w Polsat News Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, do którego trafia nawet 400 pacjentów na dobę. 

 

WIDEO: Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie w Polsat News

  

 

Aktualna lista

 

W aktualnej liście, którą przedstawiono w ubiegły czwartek, znalazło się 18 powiatów. Do "czerwonych" powiatów dopisano miasto Jastrzębie-Zdrój, które wcześniej znajdowało się w "żółtej" strefie. Ponadto, pozostały na niej powiaty ostrzeszowski, nowosądecki, wieluński, rybnicki, wodzisławski oraz miasta Nowy Sącz, Ruda Śląska i Rybnik.

 

"Żółta" lista składa się z powiatów: cieszyńskiego, wieruszowskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, limanowskiego, grajewskiego, nowotarskiego oraz miast: Żor i Białej Podlaskiej

 

Obostrzenia w strefach "żółtych" i "czerwonych"

 

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 mkw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach będzie obowiązywał limit osób – jedna na 7 mkw. W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

 

ZOBACZ: Klient i sprzedawca bez maseczki w sklepie. Co zrobił wiceminister?

 

W strefie czerwonej obowiązują m.in. zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 mkw.

 

W kinach może być 25 proc. publiczności. W kościołach lub innych obiektach kultu dopuszczalne będzie 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

 

pgo/sgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie