Nawalny otruty? Co się stało na lotnisku?

Świat
Nawalny otruty? Co się stało na lotnisku?
IZWIESTIA
Nawalny to antykremlowski opozycjonista

Aleksander Nawalny, znany rosyjski opozycjonista został otruty - tak twierdzi jego rzeczniczka. W czasie lotu z Tomska do Moskwy poczuł się źle. Stracił przytomność. Mamy nagranie ze zdarzenia.

Nawalny znajduje się na oddziale reanimacji szpitala w Omsku. Opozycjonista stracił przytomność na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy. Samolot wylądował awaryjnie w Omsku i Nawalny został przewieziony karetką pogotowia do szpitala.

 

Rzeczniczka polityka Kira Jarmysz zdementowała doniesienia pojawiające się z mediach, że w szpitalu Nawalny odzyskał przytomność.

 

Na lotnisku w Tomsku, gdzie w jednej z kawiarni przed odlotem Nawalny pił herbatę, trwa kontrola. Właściciel kawiarni powiedział agencji Interfax, że wyjaśni wszystkie okoliczności i obejrzy nagrania z kamer monitoringu.

 

Do szpitala w Omsku, gdzie znajduje się Nawalny, wezwana została policja. Media podały także, że przyjechali tam funkcjonariusze Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

 

ZOBACZ: Aleksiej Nawalny na oddziale reanimacji. Rzeczniczka: został otruty

 

Nawalny przez ostatnich kilka dni przebywał w miastach Syberii. Jego współpracownicy z Tomska zapewnili, że podczas ostatniego dnia jego pobytu nie zauważyli nic podejrzanego. Na pokładzie poczuł się źle. Lekarze określają jego stan jako ciężki, ale stabilny.

Rzeczniczka o stanie zdrowia

"Aleksiej nadal jest pod respiratorem. Jest w śpiączce w stanie ciężkim. Na razie nie ma wyników badań" - napisała Jarmysz na Twitterze.

 

Niezależny portal Meduza podał, że w stan śpiączki wprowadzili Nawalnego lekarze, by podłączyć go do respiratora. Opozycjonista jest w szpitalu w Omsku.

 

Jarmysz napisała także, że lekarze reagują "wymijająco", co - jej zdaniem - "potwierdza tylko, że to otrucie".

 

"Jeszcze dwie godziny temu byli gotowi podzielić się wszelkimi informacjami, a teraz wyraźnie zwlekają i nie mówią o tym, co wiedzą" - oświadczyła rzeczniczka.

 

Lekarka Anastazja Wasiljewa, która stale leczy polityka, zapewniła, że nie miał on nigdy alergii na żadne substancje. Wasiljewa podkreśliła, że nie pozwolono jej na rozmowę z lekarzem w Omsku.

 

Wydział zdrowia we władzach obwodu omskiego poinformował, że stan Nawalnego jest ciężki. "Nad postawieniem diagnozy i wyjaśnieniem, co się z nim dzieje, pracują lekarze wszystkich specjalności. Zrobiono wszystkie analizy i przeprowadzono wszelkie badania" - zapewniły służby prasowe.

Kim jest Nawalny?

44-letni Nawalny jest prawnikiem i opozycjonistą wobec Władimira Putina. Tworzy popularnego w Rosji bloga blog navalny.livejournal.com., gdzie publikuje materiały na temat nadużyć korupcyjnych u szczytu rosyjskich władz. W tym celu założył "Fundację walki z korupcją".


W środę pojawiły się informacje, że opozycjonista ma poważne problemy ze zdrowiem. Jego rzeczniczka powiedziała wprost: został otruty. 

kło/Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie