Kwarantanna w akademiku WAT. Wykryto koronawirusa u podchorążego

Polska
Kwarantanna w akademiku WAT. Wykryto koronawirusa u podchorążego
Wikimedia.org/Hiuppo
Podchorąży i żołnierz spędzają kwarantannę w Akademiku Wojskowym nr 5

119 podchorążych i jeden żołnierz zawodowy Wojskowej Akademii Technicznej zostali objęci kwarantanną w jednym z akademików w związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u jednego z podchorążych - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa uczelni Ewa Jankiewicz.

Kwarantannę - decyzją komendanta Wojskowego Oddziału Medycyny Prewencyjnej w Modlinie - wprowadzono w środę. Podchorąży i żołnierz spędzają ją w Akademiku Wojskowym nr 5. - Ściśle przestrzegane są wszystkie wymagane środki ostrożności i bezpieczeństwa. Posiłki dostarczane są zgodnie z obowiązującymi procedurami - zapewniła Jankiewicz.

 

ZOBACZ: Wzrost liczby zwolnień od psychiatry w czasie epidemii

 

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u podchorążego, który zamieszkiwał w akademiku. Obecnie, również w warunkach kwarantanny, przebywa w miejscu zamieszkania.

 

Podchorążowie już byli w kwarantannie

 

Pod koniec marca, po wykryciu przypadku zakażenia Sars-Cov-2 u podchorąży, kwarantannę wprowadzono w Akademiku Wojskowym nr 3. Objęła ona 358 podchorążych i czterech żołnierzy zawodowych. Zakończono ją w drugiej połowie kwietnia, gdy wszystkie osoby uzyskały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa.

 

Sama WAT angażuje się w pomoc w zwalczaniu epidemii. Jak wynika z informacji dostępnych na jej stronie, podchorążowie, którzy pokonali koronawirusa, oddali swoje osocze krwi na rzecz chorych na COVID-19, a do szpitali trafiły też przyłbice produkowane na uczelni. Zespół inżynierski z Akademii, obok zespołu z Politechniki Warszawskiej, zaangażował się ponadto w prace nad hełmem wspierającym oddychanie u pacjentów z COVID-19.

 

ZOBACZ: Rekord zakażeń w Niemczech

 

W kwietniu programiści z WAT i Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni zostali z kolei nagrodzeni za stworzenie aplikacji, która pomaga wykrywać ogniska COVID-19.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie