Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/JAMES ROSS

W ciągu ubiegłej doby w Meksyku zarejestrowano prawie 5, 8 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad 700 osób zmarło. W Brazylii imo utrzymującego się wzrostu liczby zakażeń i zgonów, pojawiają się, nikłe jeszcze, oznaki słabnięcia pandemii - stwierdziło w środę ministerstwo zdrowia tego kraju. Śledź naszą relację "minuta po minucie"

Zapis relacji
Relacja zakończona

Minister zdrowia Czech Adam Vojtiech poinformował w czwartek po rozmowie z premierem Andrejem Babiszem, że od 1 września w szkołach oraz sklepach i zakładach usługowych nie będą obowiązkowe maseczki. Wprowadzenie takiego obowiązku zapowiedziano w poniedziałek i potwierdzono w środę.

Premier Portugalii Antonio Costa zapowiedział w czwartek, że szczepienia przeciwko koronawirusowi będą w tym kraju bezpłatne. Dodał, że Portugalia zagwarantowała już sprowadzenie do grudnia 6,9 mln sztuk szczepionki.

Ponad 1000 ognisk koronawirusa we Włoszech, dobowa liczba nowych zakażeń, czyli 845, cofająca epidemię do tygodni kwarantanny - taki obraz przedstawili eksperci w czwartek, na początku siódmego miesiąca kryzysu. Średnia wieku zakażonych spadła do około 30 lat.

Od soboty rano wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii z Chorwacji, Austrii oraz Trynidadu i Tobago muszą poddać się 14-dniowej kwarantannie – ogłosił w czwartek brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Francuskie ministerstwo zdrowia poinformowało w czwartek o wykryciu 4771 zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby, co jest najwyższym dobowym przyrostem od czasu zniesienia lockdownu we Francji. Zmarło 12 osób.

Kilkunastu pracowników Centrum Zdrowia w Mikołowie (Śląskie) zostało skierowanych na kwarantannę po tym, jak u trojga osób z personelu badania potwierdziły zakażenie koronawirusem; szpital wstrzymał przyjęcia na Oddział Neurologii – podało w czwartek kierownictwo placówki.

845 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono ostatniej doby we Włoszech, co oznacza bardzo duży wzrost w porównaniu z ostatnimi tygodniami. Ministerstwo zdrowia Włoch poinformowało w czwartek, że na Covid-19 zmarło kolejnych sześć osób. Łączna liczba zgonów na tę chorobę wynosi w kraju 35 418.

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska przedstawiła rekomendacje ratusza dla dyrektorów warszawskich szkół. Zaproponowany został m.in. mieszany model nauki dla uczniów, którzy na zmianę będą uczyli się w szkołach i z domu.

Kaznowska wskazała, że do warszawskich szkół wróci ponad 200 tys. uczniów, zaś do przedszkoli prawie 60 tys. maluchów. Miasto przeprowadziło na przełomie czerwca i lipca ankiety wśród dyrektorów placówek oświatowych na temat nauki zdalnej - wzięło w nich udział ponad 360 szkół. Na jej podstawie Warszawska Rada Edukacyjna przedstawiła zbiór zaleceń dla dyrektorów placówek oraz nauczycieli.

Miasto zarekomendowało wdrożenie wariantu mieszanego, w ramach którego oddziały w szkołach będą podzielone - część będzie się uczyła się z domu, część - w szkołach, po tygodniu nastąpi zmiana. Jak stwierdziła Kaznowska, jest to optymalne rozwiązanie, biorąc pod uwagę fakt, że "w szkołach spotka się młodzież, która przez wakacje obracała się w różnych środowiskach".

U pięciorga poznańskich adwokatów potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Kwarantanną objęto do tej pory 9 osób; liczby te mogą wzrosnąć - zaznacza sanepid.

W województwie kujawsko-pomorskim od piątku w strefie żółtej znajdzie się powiat radziejowski. To pierwszy przypadek objęcia powiatu w tym regionie zaostrzoną kategorią sanitarną. 27 z 29 aktywnych obecnie przypadków w tym powiecie wykryto po spotkaniu okolicznościowym.

Prezydent podpisał nowelę ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego - poinformowała kancelaria prezydenta. Nowela dotyczy wsparcia m.in. rolników dotkniętych kryzysem wywołanym pandemią COVID-19.

Szpital w Pucku (woj. pomorskie) został zamknięty. Wykryto tam ognisko koronawirusa. Wśród zakażonych są pracownicy szpitala. Placówka będzie nieczynna do 31 sierpnia.

Z powodu pandemii koronawirusa Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) postanowiła odwołać zawody alpejskiego Pucharu Świata w USA i Kanadzie. Miały się one odbyć w listopadzie i grudniu.

28-letni piłkarz klubu Kmita Zabierzów zagrał w meczu z drużyną Świt Krzeszowice, choć wiedział, że jest zakażony koronawirusem. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów, a prokuratura zdecyduje o postawieniu mu zarzutu.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. piqsels

O przestrzeganie obostrzeń sanitarnych zaapelowało w czwartek do turystów i mieszkańców starostwo powiatowe w Zakopanem. Powiat tatrzański znalazł się na liście kolejnych regionów zakwalifikowanych do tzw. strefy żółtej, a nowotarski – do czerwonej. Kraków jest miejscem z alertem.

Z powodu potwierdzenia zakażenia koronawirusem u jednego z pracowników zamknięte zostało Przedszkole nr 1 w Luboniu pod Poznaniem. Placówka nie będzie działać do 26 sierpnia.

O potwierdzeniu zakażenia poinformował Urząd Miasta Luboń. Jak podkreślono, „u jednego z pracowników Przedszkola nr 1 w Luboniu, potwierdzono obecność koronawirusa. Pracownicy przedszkola, którzy mieli bezpośredni kontakt z tą osobą, będą poddawani testom i wysyłani na kwarantannę”.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono u jednej z położnych Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Rzecznik placówki zapewnił, że sytuacja nie wpływa na pracę szpitala.

Badania wykonane w szpitalu MSWiA we Wrocławiu potwierdziły, że 22 osoby z personelu są zakażone koronawirusem. Placówka wstrzymała przyjęcia pacjentów i czeka na decyzję, która określi zakres ograniczenia działalności.

Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie przekazał PAP w czwartek komunikat o badaniach wykonanych w szpitalu przy ul. Ołbińskiej we Wrocławiu.

119 podchorążych i jeden żołnierz zawodowy Wojskowej Akademii Technicznej zostali objęci kwarantanną w jednym z akademików w związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u jednego z podchorążych - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa uczelni Ewa Jankiewicz.

ZOBACZ: Kwarantanna w akademiku WAT. Wykryto koronawirusa u podchorążego

Bank centralny Hiszpanii (BdE) wskazał w najnowszym raporcie o sytuacji finansowej kraju, że wskutek koronakryzysu doszło do rekordowego wzrostu długu publicznego. Od lutego do czerwca powiększył się on o 88 mld euro, czyli o 7,3 proc.

Z raportu BdE, na którego szacunki powołuje się w czwartek telewizja TVE, wynika, że do czerwca 2020 r. dług publiczny osiągnął nienotowany wcześniej poziom 1,28 bln euro.

Państwowe chińskie gazety bronią w czwartek parku rozrywki w Wuhanie, pierwszym ognisku pandemii Covid-19, gdzie zorganizowano niedawno festiwal muzyczny z udziałem tłumów ludzi w basenie. Wydarzenie wzbudziło kontrowersje i obawy przed szerzeniem się wirusa.

Nagrania i zdjęcia tysięcy widzów festiwalu muzyki elektronicznej, stłoczonych w basenie w parku wodnym Maya w Wuhanie, obiegły internet i wywołały zdziwienie na Zachodzie, gdzie w wielu miejscach wciąż obowiązują restrykcje epidemiczne.

90 uczestników wesela, jakie odbyło się niespełna dwa tygodnie temu w okolicach Myszkowa (Śląskie) objęto kwarantanną, gdy okazało się, że jeden z przygrywających gościom do tańca muzyków jest zakażony koronawirusem. Zakażone są co najmniej 22 osoby, które bawiły się na tym weselu.

Uroczystość weselna, która okazała się ogniskiem kolejnych zakażeń SARS-CoV-2, odbyła się 8 sierpnia. Po zabawie potwierdzono, że zakażony jest jeden z członków grającego na weselu zespołu muzycznego.

Laboratorium do badania wymazów na obecność koronawirusa powstaje w ostrowskim szpitalu. Koszt inwestycji wynosi 500 tys. zł – poinformował na swoim profilu społecznościowym starosta ostrowski Paweł Rajski.

Nowe laboratorium ma przyspieszyć wyniki badanych pacjentów i personelu na obecność koronawirusa, bo obecnie wszystkie próbki trafiają do Poznania.

Sześciu funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Płocku (Mazowieckie), u których wcześniej wykryto zakażenie koronawirusem, jest już ozdrowieńcami. Żaden z funkcjonariuszy i pracowników tej jednostki nie przebywa na kwarantannie.

- Aktualnie wszyscy funkcjonariusze, którzy byli chorzy, a było ich sześciu, są ozdrowieńcami. Żadne osoby, pracownicy i funkcjonariusze nie przebywają w tej chwili na kwarantannie – powiedziała w czwartek Krystyna Kowalska z Komendy Miejskiej Policji w Płocku

Ze względu na pandemię nie wolno lekceważyć pierwszych objawów wywołanych przez choroby nowotworowe, bo rak jest groźniejszy niż koronawirus – ostrzega w czwartek w komunikacie Polska Liga Walki z Rakiem, która rozpoczyna kampanię edukacyjną.

W obawie przed kontaktem ze służbą zdrowia i lękiem przed zarażeniem koronawirusem wiele osób, mimo niepokojących objawów, zrezygnowało z wizyty u lekarza. Należy jednak pamiętać, że pandemia COVID-19 nie ograniczyła występowania innych poważnych chorób. W komunikacie zwrócono uwagę, że na COVID-19 zmarło w Polsce ponad 1900 osób, co odpowiada liczbie zgonów z powodu nowotworów w ciągu kilku dni.

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy skontrolują stosowanie przepisów ograniczających ryzyko zakażenia koronawirusem w urzędach – zadecydował główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek. Kontrole obejmą placówki administracji państwowej i samorządowej.

"Z usług szeroko pojętej administracji korzystają codziennie miliony obywateli i przedsiębiorców. Urzędy zatrudniają tysiące osób. Ważne, by petenci i urzędnicy mieli zapewnione bezpieczne warunki funkcjonowania" – podkreśla Wiesław Łyszczek.

Komisja Europejska poinformowała o zakończeniu wstępnych rozmów z CureVac na temat zakupu w imieniu wszystkich państw członkowskich UE 225 mln dawek potencjalnej szczepionki przeciwko Covid-19. To właśnie tę firmę chcieli przejąć Amerykanie, by zabezpieczyć szczepionki dla USA.

"Dzisiaj zakończyliśmy rozmowy z europejską firmą CureVac, aby zwiększyć szanse znalezienia skutecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi. Działamy ramię w ramię z państwami członkowskimi i producentami szczepionek, aby osiągnąć główny cel naszej europejskiej strategii w dziedzinie szczepionek – szczepionkę dla wszystkich" - oświadczyła w czwartek komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stela Kiriakidu.

W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano w Bułgarii 151 przypadków SARS-CoV-2, o 18 mniej niż w środę, wykonano też rekordową liczbę testów - 8549. Na Covid-19 zmarło osiem kolejnych osób - poinformował w czwartek resort zdrowia w Sofii.

Ministerstwo podkreśla, że dobowy odsetek potwierdzonych zakażeń koronawirusem wyniósł mniej niż 2 proc. w porównaniu z minimum 4 proc. przeciętnie w ostatnich tygodniach. Władze twierdzą, że trend spadkowy, jeśli chodzi o nowe zakażenia jest widoczny, ale nie ma pewności, że okaże się on trwały

W ciągu ostatniej doby w Indonezji potwierdzono 2266 nowych infekcji koronawirusem i na Covid-19 zmarły 72 osoby - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. Tymczasem na Filipinach zanotowano 4339 nowych przypadków i 88 zgonów pacjentów z Covid-19.

 

Fot. PAP/EPA/ROLEX DELA PENA

Prezydent Korei Płd. Mun Dze In spotkał się w czwartek z przywódcami Kościoła katolickiego w tym kraju i poprosił ich o dalszą współpracę w walce z pandemią Covid-19, aby Kościół stał się "wzorem ograniczania zakażeń" – przekazała agencja prasowa Yonhap.

W Korei Płd. udało się opanować lawinowy wzrost zakażeń z przełomu lutego i marca, ale kraj boryka się nowymi skupiskami infekcji, szczególnie na gęsto zaludnionym obszarze metropolitarnym Seulu. Część z tych ognisk związana jest ze zgromadzeniami religijnymi.

Rosja: 4785 przypadków zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu minionej doby - poinformował w czwartek sztab ds. walki z pandemią. Zmarło 110 osób. Tym samym bilans zakażeń wzrósł do 942 106, a przypadków śmiertelnych Covid-19 - do 16 099.

Nowe infekcje wciąż wykrywane są w całej Rosji. Dobowy przyrost zakażeń w kraju powoli spada - czwartek jest piątym z rzędu dniem, gdy wskaźnik ten nie przekracza 5 tysięcy.

Ostatniej doby wykonano ponad 25,5 tys. testów na obecność koronawirusa. Ogółem przebadano dotąd 2 mln 463 tys. 734 próbek pobranych od 2 mln 357 tys. 772 osób – podało w czwartej Ministerstwo Zdrowia.

Mamy 767 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia. Jak dodano, zmarło 12 kolejnych pacjentów. Do tej pory w Polsce potwierdzono zakażeń 59 378. 1925 osób zmarło.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ponad 59 tys. zakażeń. Nie żyje 12 kolejnych osób

Do tej pory wyzdrowiało 40 tys. 481 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu koronawirusa przebywa 2 tys. 110 osób. Pod respiratorem jest 85 chorych – poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia.

Na Ukrainie poprzedniego dnia wykryto najwięcej infekcji koronawirusem od początku pandemii - 2134, odnotowano też najwyższą dobową liczbę zgonów osób chorych na Covid-19 - 40 - podał w czwartek minister ochrony zdrowia tego kraju Maksym Stepanow. 704 osoby wyzdrowiały.

Dzień wcześniej informowano o 1967 potwierdzonych zakażeniach i był to wówczas najwyższy dobowy bilans infekcji. W ciągu minionych 24 godzin hospitalizowano 407 osób chorych na Covid-19. Łącznie potwierdzono na Ukrainie 98 537 zakażeń koronawirusem, 2184 osoby zmarły, a 50 441 pacjentów uznano za wyzdrowiałych. Pierwszą infekcję SARS-CoV-2 potwierdzono na Ukrainie 3 marca.

- Na początku była to grupa ryzyka powyżej 65. roku życia, w tej chwili także młodzi ludzie, którzy byli zdrowi, nie byli nawet obciążeni innymi schorzeniami trafiają w dość ciężkim stanie do szpitala - powiedział wiceminister Waldemar Kraska w programie "Graffiti". - Myślę, że trzeba zweryfikować tę opinię, że młodych ludzi kornawirus nie dotyczy - dodał.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Młodzi ludzie trafiają w dość ciężkim stanie do szpitala". Kraska o koronawirusie

Indie: 69 652 nowe infekcje koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby, a 977 osób zmarło na Covid-19 - wynika z przedstawionych w czwartek danych ministerstwa zdrowia. To największy dotąd dzienny wzrost liczby przypadków zakażenia.

Dotychczasowy bilans pandemii w Indiach to 2,84 mln zakażonych osób, z czego 53 866 zmarło. Indie są za USA i Brazylią trzecim najciężej dotkniętym zarazą krajem na świecie pod względem liczby infekcji i czwartym - za Meksykiem - pod względem liczby zgonów. W Indiach przybywa obecnie najwięcej infekcji, a od tygodni trend jest stale rosnący.

Dyrektor Tour de France Christian Prudhomme zaapelował do widzów, którzy gromadzić się będą przy trasie Wielkiej Pętli (29 sierpnia - 20 września), do zakładanie masek. Jego zdaniem jest to kwestia "zdrowego rozsądku" w obliczu wzrostu liczby przypadków koronawirusa.

- Jeśli chodzi o widzów na trasie, nie ma żadnych wątpliwości. Wszyscy lubimy kolarstwo, kochamy Tour, ale zdrowy rozsądek podpowiada, że trzeba nosić maskę, nawet jeśli formalne zobowiązanie do tego zależy od prefektów z 32 departamentów na trasie - powiedział Prudhomme podczas środowej konferencji prasowej w Nicei, gdzie wyścig rozpocznie się 29 sierpnia.

W ciągu ostatniej doby stwierdzono w Niemczech 1707 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, a 10 zainfekowanych osób zmarło - poinformował w czwartek Instytut im. Roberta Kocha (RKI). To największy dzienny przyrost zakażeń od 26 kwietnia.

Łączna liczba potwierdzonych infekcji koronawirusem w Niemczech to teraz 228 621, z czego 9253 okazały się śmiertelne. Ok. 14,5 tys. przypadków uważa się obecnie za zakażenia aktywne, co jest największą liczbą od 13 maja. Liczba infekcji w kraju stopniowo zwiększa się od początku sierpnia. Według RKI głównym czynnikiem napędzającym szerzenie się wirusa są powroty zakażonych Niemców z wakacji.

Fot. PAP/EPA/PHILIPP GUELLAND

Wprowadzamy regulację dotyczącą organizacji pracy w placówkach takich jak domy pomocy społecznej. Chodzi o to, by zapewnić ciągłość ich funkcjonowania w czasie pandemii – poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Nowe przepisy znalazły się w nowelizacji ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

Trasa przyszłorocznej sztafety z ogniem olimpijskim nie została zmieniona i wyruszy z Fukushimy najprawdopodobniej 25 marca – poinformowali organizatorzy igrzysk w Tokio przełożonych o rok z powodu pandemii Covid-19. 

Sztafeta w 2021 r. ma trwać 121 dni i dotrzeć do wszystkich 47 prefektur w Japonii – podobnie, jak to było w planach w tym roku. Tegoroczna miała rozpocząć się 26 marca, także w centrum sportowym w Fukushimie. Na dwa dni przed startem została anulowana w związku z decyzją MKOl o przełożeniu igrzysk o rok.

Płeć męska oraz wyższy wiek - przekraczający 75 lat - to główne czynniki podnoszące ryzyko zgonu na Covid-19 - ustalili naukowcy z Hiszpanii. Jak twierdzą, po pięciu miesiącach epidemii w Hiszpanii średni wiek zainfekowanych osób spadł z 70 do 36 lat.

Obowiązek noszenia maseczki na plaży wprowadziły władze obleganej przez turystów nadmorskiej miejscowości Meta na Półwyspie Sorrentyńskim, na południu Włoch. Można ją zdjąć tylko pod swoim parasolem i w wodzie.

Mimo utrzymującego się wzrostu liczby zakażeń i zgonów, pojawiają się, nikłe jeszcze, oznaki słabnięcia pandemii - stwierdziło w środę ministerstwo zdrowia Brazylii. Nastąpił bowiem równocześnie spadek tzw. wskaźnika transmisji oraz liczby zachorowań i zgonów w przekroju tygodniowym.

Według danch ministerstwa w ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 49 298 nowych przypadków koronawirusa i 1 212 kolejnych zgonów. Łączna liczba przypadków infekcji od początku pandemii wzrosła do 3 mln 456 tys. 652 przypadków a zgonów do 111 tys. 100.

W ciągu ubiegłej doby zarejestrowano w Meksyku 5 792 nowe przypadki zainfekowania Covid-19, 707 osób zmarło - poinformowąło ministerstwo zdrowia tego kraju. Meksyk zgłosił w środę gotowość uczestniczenia w próbach rosyjskiej szczepionki na koronawirusa.

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore powiadomił w środę, że w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych przybyło 1324 ofiary śmiertelne koronawirusa. Od początku pandemii ich liczba osiągnęła łącznie 172 667. Skutki pandemii coraz dotkliwiej odczuwa gospodarka.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie