Obóz i dom seniora. Nowe ogniska koronawirusa w Śląskiem

Polska
Obóz i dom seniora. Nowe ogniska koronawirusa w Śląskiem
Polsat News
W środę poinformowano o 160 nowych przypadkach koronawirusa w woj. śląskim

Dom Seniora "Natalia" w Kobiórze oraz bytomscy obozowicze spod Karpacza to nowe ogniska koronawirusa w województwie śląskim - poinformowały służby wojewody śląskiego. Zakażonych jest 39 podopiecznych domu seniora i 19 uczestników obozu.

W środę poinformowano o 160 nowych przypadkach koronawirusa w woj. śląskim. Przeszło trzecia część nowych zakażeń pochodzi właśnie z domu seniora w Kobiórze oraz z niedawnego obozu bytomskich judoków. Pozostałe zakażenia dotyczą najczęściej rodzin górników oraz osób, które miały kontakt z zakażonymi pracownikami śląskich kopalń.

 

W Domu Seniora "Natalia" w Kobiórze zakażonych jest 39 na 51 podopiecznych. "Osoby zdrowe zostały przewiezione do podobnego ośrodka, prowadzonego przez tego samego właściciela w Ogrodzieńcu" - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

 

ZOBACZ: Pojawiła się mutacja koronawirusa - 10 razy bardziej zakaźna. "To może być dobra wiadomość"

 

Jak podał w środę śląski sanepid, jedna z podopiecznych Domu Seniora w Kobiórze zmarła. To 87-letnia kobieta - jedna z sześciorga ofiar COVID-9 w regionie, o których śmierci poinformowano w środę rano. Od początku epidemii w regionie zmarło 449 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

 

Koronawirus na obozie

 

Drugim nowym ogniskiem zakażeń okazał się obóz, na jakim przebywała niedawno grupa judoków z Bytomia, zorganizowany w Borowicach k. Karpacza.

 

"Po przyjeździe u jednej z osób wystąpiły objawy wskazujące na możliwość zakażenia SARS-CoV-2. Sanepid zdecydował o kwarantannie wszystkich ok. 30 uczestników obozu. Po badaniach okazało się, że zakażonych jest 19 osób. Jutro będą pobierane wymazy od kolejnych siedmiorga uczestników" - poinformowała w środę rzeczniczka wojewody.

 

ZOBACZ: Koronawirus w DPS. 57 podpieczonych i 21 pracowników zakażonych

 

Z danych służb wojewody śląskiego wynika natomiast, że obecnie śląskie kopalnie nie są już ogniskami zakażeń. Środa jest siódmym z kolei dniem, kiedy zmalała liczba zakażonych koronawirusem górników. Obecnie, według danych spółek węglowych, z infekcją SARS-CoV-2 zmaga się łącznie 1020 górników - 41 mniej niż dzień wcześniej. Przybyło 16 nowych zakażeń oraz 57 ozdrowieńców.

 

Mniej zakażeń w kopalniach

 

W środę Polska Grupa Górnicza (PGG) poinformowała o 11 nowych przypadkach zakażenia wśród pracowników, a Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) - o pięciu. Nie przybyło zakażeń w prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. W kopalniach PGG za ozdrowieńców uznano kolejnych 33 górników, w Silesii 14, a w JSW - 10.

 

Przeprowadzona w miniony poniedziałek ostatnia tura badań przesiewowych w kopalniach Chwałowice w Rybniku i Bielszowice w Rudzie Śląskiej wykazała jedynie pojedyncze przypadki koronawirusa wśród górników. Potwierdza to, że obie kopalnie nie są już ogniskami epidemii.

 

ZOBACZ: "To niestety twarda konieczność". Sasin o zamykaniu kopalń

 

W ostatniej turze badań testom poddano pracowników przebywających wcześniej na urlopach lub nieobecnych w pracy z innych powodów. "W rybnickiej kopalni Chwałowice na 101 przebadanych pracowników potwierdzono dwa przypadki koronawirusa, a w kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej – 4 przypadki na 269 wykonanych testów" – poinformowała Alina Kucharzewska.

 

Według najnowszych danych sanepidu, w woj. śląskim – gdzie odnotowano najwięcej w kraju zakażeń – koronawirusa wykryto u 19 tys. 119 osób (w środę poinformowano o 160 nowych przypadkach zakażenia w regionie, z których 449 zmarło - w środę podano informację o śmierci kolejnych sześciorga mieszkańców woj. śląskiego, chorych na COVID-19. 85,6 proc. wszystkich zakażonych (16 tys. 235 osób) wyzdrowiało. W szpitalach regionu leczonych jest 269 osób z koronawirusem lub jego podejrzeniem.(PAP)

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie