Pojawiła się mutacja koronawirusa - 10 razy bardziej zakaźna. "To może być dobra wiadomość"

Technologie
Pojawiła się mutacja koronawirusa - 10 razy bardziej zakaźna. "To może być dobra wiadomość"
Pixabay/Crissa
Mutację koronawirusa D614G wykryto w Malezji i Singapurze

Coraz powszechniejsza mutacja nowego koronawirusa występuje w Europie, Ameryce Północnej i części Azji - informuje ekspert Paul Tambyah z National University of Singapore. Dodaje, że choć może być bardziej zakaźna, to wydaje się mniej śmiertelna. - To może być dobra wiadomość - powiedział.

W niedzielę dyrektor generalny ds. zdrowia Malezji Noor Hisham Abdullah wezwał do zwiększenia czujności po tym, jak władze wykryły mutację koronawirusa D614G w trzech ostatnich klastrach. 

 

ZOBACZ: Koronawirus w szpitalu w Lublinie. W kwarantannie 16 lekarzy i 31 pielęgniarek

 

Ekspert ds. chorób zakaźnych Paul Tambyah z National University of Singapore wskazuje, że pojawienie się mutacji koronawirusa D614G zbiegło się w niektórych częściach świata ze spadkiem śmiertelności. 

 

"Jest bardziej zaraźliwy, ale mniej zabójczy"

 

D614G może być 10 razy bardziej zakaźny i łatwiejszy do rozprzestrzeniania przez osobniki "super rozprzestrzeniające" w porównaniu z poprzednim wariantem D614 - oryginalny szczep koronawirusa z Chin. Zmutowana wersja, odkryta w maju w Wielkiej Brytanii, Włoszech i Ameryce Północnej, nosi nazwę G614.

 

- Może to dobrze mieć wirusa, który jest bardziej zaraźliwy, ale mniej zabójczy - powiedział Tambyah w rozmowie z agencją Reutera.

 

Tambyah dodał, że większość wirusów staje się mniej groźna w miarę mutowania. - W "interesie" wirusa jest zakażanie większej liczby ludzi, ale nie zabijanie ich, ponieważ pożywienie i schronienie zależy od gospodarza - powiedział. 

 

D614G także w Singapurze

 

Światowa Organizacja Zdrowia podała, że ​​naukowcy odkryli podobną mutację już w lutym. Stwierdzono również, że nie ma dowodów na to, by mutacja prowadziła do cięższego przebiegu choroby COVID-19.

 

ZOBACZ: Proboszcz parafii w Warszawie z koronawirusem. Sanepid szuka wiernych

 

Sebastian Maurer-Stroh z singapurskiej agencji ds. nauki, technologii i badań powiedział, że nowy wariant koronawirusa SARS-CoV2 znaleziono również w Singapurze, ale "udało się zapobiec jego rozprzestrzenieniu się na dużą skalę"

grz/ Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie