Kilkaset nowych przypadków zakażeń. Nie żyje 11 kolejnych osób

Polska
Kilkaset nowych przypadków zakażeń. Nie żyje 11 kolejnych osób
PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
Do tej pory w Polsce potwierdzono 57 876 zakażeń. 1896 osób zmarło.

Mamy 597 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia. Jak dodano, zmarło 11 kolejnych pacjentów. Do tej pory w Polsce potwierdzono 57 876 zakażeń. 1896 osób zmarło.

Nowe przypadki dotyczą województw: małopolskiego (130), śląskiego (85), mazowieckiego (62), pomorskiego (51), łódzkiego (48), wielkopolskiego (42), podkarpackiego (39), dolnośląskiego (33), lubelskiego (19), kujawsko-pomorskiego (17), zachodniopomorskiego (16), opolskiego (15), lubuskiego (14), podlaskiego (10), warmińsko-mazurskiego (8) i świętokrzyskiego (8).

 

 

Resort poinformował też o śmierci 11 kolejnych osób. To  sześciu mężczyzn i pięć kobiety w wieku od 65 do 87 lat. Większość osób miała choroby współistniejące. 

 

 

Do tej pory w Polsce odnotowano 57 876 przypadków zakażenia. 1 896 osób zmarło.

 

Wyzdrowiało ponad 39 tys. zakażonych

 

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2 tys. 57 osób, a pod respiratorem jest 82 chorych. Dotychczas wyzdrowiało 39 643 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

 

Resort podał także, że nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 8 tys. 920 osób, a kwarantanną 103 tys. 236.

 

"Czerwone" i "żółte" powiaty

 

W aktualnej liście obostrzeń, którą przedstawiono w czwartek, znalazło się 18 powiatów (o jeden mniej niż poprzednio). Dodatkowe restrykcje w znajdujących się na niej regionach będą obowiązywać od piątku. 

 

Do "czerwonych" powiatów dopisano miasto Jastrzębie-Zdrój, które wcześniej znajdowało się w "żółtej" strefie. Ponadto, pozostały na niej powiaty ostrzeszowski, nowosądecki, wieluński, rybnicki, wodzisławski oraz miasta Nowy Sącz, Ruda Śląska i Rybnik.

 

Nowa "żółta" lista składać się będzie z powiatów: cieszyńskiego, wieruszowskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, limanowskiego, grajewskiego, nowotarskiego oraz miast: Żor i Białej Podlaskiej (tam kilkadziesiąt nowych przypadków z wesela).

 

ZOBACZ: Z koronawirusem wyszedł ze szpitala. Jest akt oskarżenia

 

Strefę "żółtą" opuściły powiaty kępiński, przemyski, pińczowski, jarosławski oraz miasto Przemyśl.

 

Resort stworzył także tzw. listę ostrzegawczą, na której znalazły się powiaty: tatrzański, bialski, kępiński, zwoleński oraz słubicki. Cieszyński wyjaśnił, że sytuacja epidemiczna jest tam gorsza, ale na razie nie na tyle groźna, aby "nadać" tym regionom kolor.

Restrykcje w powiatach

W "czerwonych" strefach Ministerstwo Zdrowia narzucił m.in. obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, zakazał organizacji kongresów i targów, działalności parków rozrywki i wesołych miasteczek oraz wszelkich wydarzeń kulturalnych. Ponadto, wydarzenia rodzinne takie jak wesela i pogrzeby, mogą mieć maksymalnie 50 uczestników.

 

ZOBACZ: Weszły nowe regionalne obostrzenia. Sprawdź, co się zmieniło

 

Natomiast w "żółtych" powiatach na kongresach i targach może przebywać co najwyżej jedna osoba na 4 m kw. obiektu, w którym odbywa się wydarzenie. Na imprezy sportowe i kulturalne oraz seanse filmowe w kinach wchodzi natomiast tyle osób, ile wynosi 25 proc. miejsc na publiczności. W weselach i pogrzebach może uczestniczyć co najwyżej 100 osób. 

pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie