Prawie 600 nowych przypadków koronawirusa. Nie żyją kolejne osoby

Polska
Prawie 600 nowych przypadków koronawirusa. Nie żyją kolejne osoby
PAP/EPA/ERIK ANDERSON

Mamy 594 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Jak dodano, zmarło 8 kolejnych pacjentów w tym 37- i 41-letni mężczyźni. Do tej pory w Polsce potwierdzono 56 684 zakażeń. 1877 osób zmarło.

Nowe przypadki dotyczą województw: śląskiego (108), pomorskiego (85), małopolskiego (77), mazowieckiego (73), łódzkiego (70), wielkopolskiego (50), podkarpackiego (38), zachodniopomorskiego (18), świętokrzyskiego (16), opolskiego (14), kujawsko-pomorskiego (13), dolnośląskiego (11), warmińsko-mazurskiego (10), lubuskiego (8) i podlaskiego (3).

 

 

Resort poinformował też o śmierci 8 kolejnych osób. To siedmiu mężczyzn i jedna kobieta w wieku od 37 do 83 lat. Większość osób miała choroby współistniejące. 

 

Do tej pory w Polsce odnotowano 56 684 przypadków zakażenia. 1 877 osób zmarło.

 

Wyzdrowiało ponad 39 tys. zakażonych

 

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2035 osób, pod respiratorem jest 81 chorych. Dotychczas wyzdrowiało 39 130 pacjentów u których potwierdzono zakażenie – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia.

 

 

"Czerwone" i "żółte" powiaty

 

W aktualnej liście obostrzeń, którą przedstawiono w czwartek, znalazło się 18 powiatów (o jeden mniej niż poprzednio). Dodatkowe restrykcje w znajdujących się na niej regionach będą obowiązywać od piątku. 

 

Do "czerwonych" powiatów dopisano miasto Jastrzębie-Zdrój, które wcześniej znajdowało się w "żółtej" strefie. Ponadto, pozostały na niej powiaty ostrzeszowski, nowosądecki, wieluński, rybnicki, wodzisławski oraz miasta Nowy Sącz, Ruda Śląska i Rybnik.

 

Nowa "żółta" lista składać się będzie z powiatów: cieszyńskiego, wieruszowskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, limanowskiego, grajewskiego, nowotarskiego oraz miast: Żor i Białej Podlaskiej (tam kilkadziesiąt nowych przypadków z wesela).

 

ZOBACZ: Z koronawirusem wyszedł ze szpitala. Jest akt oskarżenia

 

Strefę "żółtą" opuściły powiaty kępiński, przemyski, pińczowski, jarosławski oraz miasto Przemyśl.

 

Resort stworzył także tzw. listę ostrzegawczą, na której znalazły się powiaty: tatrzański, bialski, kępiński, zwoleński oraz słubicki. Cieszyński wyjaśnił, że sytuacja epidemiczna jest tam gorsza, ale na razie nie na tyle groźna, aby "nadać" tym regionom kolor.

Restrykcje w powiatach

W "czerwonych" strefach Ministerstwo Zdrowia narzucił m.in. obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, zakazał organizacji kongresów i targów, działalności parków rozrywki i wesołych miasteczek oraz wszelkich wydarzeń kulturalnych. Ponadto, wydarzenia rodzinne takie jak wesela i pogrzeby, mogą mieć maksymalnie 50 uczestników.

 

ZOBACZ: Weszły nowe regionalne obostrzenia. Sprawdź, co się zmieniło

 

Natomiast w "żółtych" powiatach na kongresach i targach może przebywać co najwyżej jedna osoba na 4 m kw. obiektu, w którym odbywa się wydarzenie. Na imprezy sportowe i kulturalne oraz seanse filmowe w kinach wchodzi natomiast tyle osób, ile wynosi 25 proc. miejsc na publiczności. W weselach i pogrzebach może uczestniczyć co najwyżej 100 osób. 

pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie