Będzie gorąco i burzowo. Zagrzmi niemal w całym kraju

Polska
Będzie gorąco i burzowo. Zagrzmi niemal w całym kraju
Pixabay/ zdj. ilustracyjne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami dla niemal całej Polski. Ostrzeżenia nie obejmują jedynie woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kilku północnych powiatów Mazowsza.

Według IMGW podczas burz może spaść od 20 do nawet 40 mm deszczu na metr kwadratowy. Wiatr w porywach może wiać z prędkością 80-90 km/h. Miejscami może spaść grad.

 

Ostrzeżenie dotyczy niemal całego kraju. Burz nie powinno być tylko na terenie woj. pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kilku północnych powiatów Mazowsza.

 

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że należy spodziewać się warunków sprzyjających wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia oraz życia. IMGW zaznacza, że sytuacja jest dynamiczna i należy śledzić komunikaty pogodowe.

 

Upalny dzień

 

Dzień będzie parny, ponieważ termometry pokażą od 23-25 stopni w większości kraju do 28 stopni w centrum i na północnym zachodzie. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne dla naszego samopoczucia, a to oznacza, że meteopaci mogą odczuwać różnorodne dolegliwości.

 

ZOBACZ: Pożar Puszczy Bieniszewskiej. Podpalił ją 15-latek

 

Do Polski we wtorek napływa bardzo niestabilna masa powietrza, w której rozwijają się chmury deszczowo-burzowe. Mogą one przynosić lokalne bardzo intensywne opady deszczu, stwarzające zagrożenie podtopieniami.

 

 

O tym, jak zwodnicze bywa to zjawisko, przekonali się w poniedziałek mieszkańcy miejscowości Jasionów w Małopolsce, gdzie w krótkim czasie spadło ponad 40 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi, czyli więcej niż połowa tego, co zwykle powinno przez cały miesiąc. Doszło do podtopień.

 

Sytuacja jest trudna, ponieważ z powodu bardzo powolnej wędrówki znajdującego się nad Polską ośrodka niskiego ciśnienia i zarazem niewielkiego przypływu powietrza, tworzyć się będą niemal stacjonarne komórki burzowe.

 

W środę podobnie

 

Prawie w całym kraju możliwe są burze, miejscami gwałtowne, z ulewami, gradem i silnym wiatrem. Najbardziej niebezpiecznie będzie w województwach południowych, zachodnich i centralnych.

 

ZOBACZ: Świat astronomii wciąż nie ma bladego pojęcia, czym jest 'Oumuamua

 

Temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie od 23 do 25 stopni. Utrzyma się podwyższona wilgotność powietrza, za sprawą której będzie panować nieprzyjemna duchota.

laf/ PAP, twojapogoda.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie