Z powodu sinic zamknięto trzy nadmorskie kąpieliska. "Sytuacja bardzo dynamiczna"

Polska
Z powodu sinic zamknięto trzy nadmorskie kąpieliska. "Sytuacja bardzo dynamiczna"
Wikimedia.org/Joymaster
Sanepid przypomina, że sytuacja w kąpieliskach, zwłaszcza tych nadmorskich, jest bardzo dynamiczna

Trzy nadmorskie kąpieliska, zorganizowane na terenie województwa pomorskiego, są zamknięte w niedzielę z powodu utrzymujących się w wodzie zakwitów sinic. O stanie wody w kąpieliskach poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.

Z zamieszczonych na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego danych wynika, że nieczynne z powodu zakwitu sinic są

są trzy kąpieliska zlokalizowane nad Zatoką Gdańską w Gdyni Babich Dołach, Sopocie na wysokości wejścia nr 22 na plażę oraz w Mechelinkach nad Zatoką Pucką.

 

ZOBACZ: Mielno: ktoś okradł ratowników i zdemolował ich wieżę

 

Nie należy się też kąpać w Sztutowie (powiat nowodworski) - tu powodem wywieszenia czerwonej flagi są wysokie fale i prądy morskie.

 

W Pomorskiem woda ze względu na parametry mikrobiologiczne nie nadaje się także do kąpieli w Debrznie nad jeziorem Żuczek (powiat człuchowski).

 

Zakaz wchodzenia do wody

 

Sanepid przypomina, że sytuacja w kąpieliskach, zwłaszcza tych nadmorskich, jest bardzo dynamiczna: z godziny na godzinę w danym miejscu może ona nagle ulec zmianie na tyle, że zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne, będą zamykane. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitom sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem.

 

ZOBACZ: Basen za 20 mln zł stoi zamknięty od dwóch lat. Został wybudowany nielegalnie

 

W przypadku obfitego zakwitu sinic, zalecany jest absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.

grz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie