Warszawa: pokaz balonów na rocznicę Bitwy Warszawskiej

Polska
Warszawa: pokaz balonów na rocznicę Bitwy Warszawskiej
polsatnews.pl/ zdj. ilustracyjne
Atrakcją z okazji rocznicy bitwy jest wydarzenie "Balonowy Cud nad Wisłą"

Pod hotelem Bristol trwa seria koncertów z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na scenie pod hotelem można posłuchać m.in. Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej. Dla upamiętnienia bitwy po południu będzie można także obejrzeć widowisko z udziałem startujących balonów, m.in. w Ogrodzie Dolnym Zamku Królewskiego.

Pierwszy z zaplanowanych na sobotnie popołudnie koncertów przed hotelem Bristol i balkonie Kiepurowskim już trwa. Dla warszawiaków i turystów gra Warszawska Orkiestra Sentymentalna, zespół, który czerpie inspiracje z przedwojennej rewii i kabaretu, w tym m.in. piosenek i pieśni z repertuaru Adama Astona, Wiery Gran czy Mieczysława Fogga.

 

Koncerty z lat 20. 

 

Kolejne wydarzenie na balkonie hotelu Bristol zacznie się o godz. 19.00. Będzie to koncert "Lata 20., lata 30. Szlagiery przedwojennej Warszawy" w reżyserii Marcina Kołaczkowskiego. Publiczność podczas tego koncertu będzie mogła usłyszeć przeboje Mariana Hemara, Ludwika Starskiego, Juliana Tuwima czy Andrzeja Własta w klasycznych kompozycjach Jerzego Peterburskiego i Henryka Warsa.

 

ZOBACZ: Bitwa Warszawska na znaczkach pocztowych

 

Będą to m.in. takie piosenki, jak: "Już nie zapomnisz mnie", "Miłość ci wszystko wybaczy", "Ja się boję sama spać", "Sexappeal" czy "Umówiłem się z nią na dziewiątą". Zaśpiewają: Artur Gadowski, Maciej Miecznikowski, Aleksandra Borkiewicz, Lala Czaplicka i męski zespół wokalny Affabre Concinui.

 

ZOBACZ: "Rok 1920 to piękny przykład działania ponad podziałami politycznymi"

 

Artystom towarzyszyć będzie zespół muzyczny Tango Attack. Na parkiecie zatańczą: Anna Głogowska, Tomasz Barański i Marcin Olszewski. Dla tych, którzy nie będą mogli przyjść pod hotel Bristol osobiście, zaplanowano na godz. 20.00 transmisję online wcześniej zarejestrowanego koncertu-potańcówki Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej "Sentymentalny fajf".

 

"Balonowy Cud nad Wisłą"

 

Inną atrakcją z okazji rocznicy bitwy jest wydarzenie "Balonowy Cud nad Wisłą", który trwa od piątku do niedzieli. W sobotę po godz. 17.30 z Ogrodu Dolnego Zamku Królewskiego wystartuje m.in. balon z kilkunastometrową biało-czerwoną flagą. Replikę Montgolfiery będzie pilotował Mateusz Rękas, zdobywca Pucharu Gordona Bennetta. Start balonów odbędzie się także np. z PGN Narodowego, a loty balonów na uwięzi będzie można oglądać z Poniatówki i Plaży Romantycznej.

 

ZOBACZ: 100. rocznica Bitwy Warszawskiej

 

- Najlepsi w Polsce piloci balonowi uczczą obchody 100-lecia Bitwy Warszawskiej. (...) Udział balonów w tych obchodach nie jest przypadkowy, gdyż niewielu z nas pamięta, że nowo sformowane wojska balonowe walczyły w 1920 roku – czytamy w opisie wydarzenia, w którym organizatorzy tłumaczą, że chcieli, aby dzięki takiej atrakcji warszawiacy z uśmiechem spojrzeli w niebo w tę szczególną rocznicę.

 

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie z Rosją Sowiecką w 1920 r. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Od 1992 r. Święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie