Nowa lista "żółtych" i "czerwonych" powiatów. Dane resortu zdrowia

Polska
Nowa lista "żółtych" i "czerwonych" powiatów. Dane resortu zdrowia
Polsat News
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę powiatów, gdzie zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia

- Na nowej liście powiatów z dodatkowymi obostrzeniami znajduje się 18 powiatów - ogłosił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Uściślił, że niektóre powiaty "opuściły" strefę żółtą, a inne do niej weszły. Ponadto, resort przygotował tzw. listę ostrzegawczą regionów, w których sytuacja epidemiczna jest bliska temu, aby wprowadzić w nich surowsze restrykcje.

Wiceminister Cieszyński mówił, że w powiatach, gdzie w zeszłym tygodniu wprowadzono dodatkowe obostrzenia, odnotowano spadek liczby nowych zakażeń.

 

W aktualnej liście, którą przedstawiono w czwartek, znalazło się 18 powiatów (o jeden mniej niż poprzednio). Dodatkowe restrykcje w znajdujących się na niej regionach będą obowiązywać od piątku. 

 

Nowe listy "czerwonych" i "żółtych" powiatów

 

Do "czerwonych" powiatów dopisano miasto Jastrzębie-Zdrój, które wcześniej znajdowało się w "żółtej" strefie. Ponadto, pozostały na niej powiaty ostrzeszowski, nowosądecki, wieluński, rybnicki, wodzisławski oraz miasta Nowy Sącz, Ruda Śląska i Rybnik.

 

 

Nowa "żółta" lista składać się będzie z powiatów: cieszyńskiego, wieruszowskiego, pszczyńskiego, raciborskiego, limanowskiego, grajewskiego, nowotarskiego oraz miast: Żor i Białej Podlaskiej (tam kilkadziesiąt nowych przypadków z wesela).

 

ZOBACZ: Z koronawirusem wyszedł ze szpitala. Jest akt oskarżenia

 

Strefę "żółtą" opuściły powiaty kępiński, przemyski, pińczowski, jarosławski oraz miasto Przemyśl.

 

Resort stworzył także tzw. listę ostrzegawczą, na której znalazły się powiaty: tatrzański, bialski, kępiński, zwoleński oraz słubicki. Cieszyński wyjaśnił, że sytuacja epidemiczna jest tam gorsza, ale na razie nie na tyle groźna, aby "nadać" tym regionom kolor.

Restrykcje w powiatach

W "czerwonych" strefach Ministerstwo Zdrowia narzucił m.in. obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, zakazał organizacji kongresów i targów, działalności parków rozrywki i wesołych miasteczek oraz wszelkich wydarzeń kulturalnych. Ponadto, wydarzenia rodzinne takie jak wesela i pogrzeby, mogą mieć maksymalnie 50 uczestników.

 

ZOBACZ: Weszły nowe regionalne obostrzenia. Sprawdź, co się zmieniło

 

W "żółtych" regionach łagodniejsze obostrzenia

 

Natomiast w "żółtych" powiatach na kongresach i targach może przebywać co najwyżej jedna osoba na 4 m kw. obiektu, w którym odbywa się wydarzenie. Na imprezy sportowe i kulturalne oraz seanse filmowe w kinach wchodzi natomiast tyle osób, ile wynosi 25 proc. miejsc na publiczności. W weselach i pogrzebach może uczestniczyć co najwyżej 100 osób. 

 

ZOBACZ: Obostrzenia w "żółtych" i "czerwonych" powiatach. Znamy szczegóły

wka/ml/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie