Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Esteban Biba

Ponad 50 tys. nowych przypadków koronawirusa odnotowano w ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych. SARS-CoV-2 nie odpuszcza także w pozostałych krajach najmocniej dotkniętych pandemią: Meksyku i Brazylii. O tym, ile nowych przypadków zanotowano w Polsce, dowiemy się o godz. 10:30 z raportu Ministerstwa Zdrowia. Śledź naszą relację na żywo.

wka/ms PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Senat przyjął w czwartek wieczorem poprawkę do ustawy o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu, skreślającą przepis o rekompensacie dla podmiotów, które zrealizowały polecenie premiera związane z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym.

Senat nie wniósł w czwartek wieczorem poprawek do ustawy, dzięki której ponad 1 mld zł ma trafić na pomoc dla rolników w związku z koronawirusem. Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 95 senatorów - wszyscy głosujący.

Chodzi o ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Włochy: wykryto 925 ognisk zakażeń koronawirusem podczas tygodniowego monitoringu sytuacji epidemiologicznej - podało w czwartek włoskie ministerstwo zdrowia wraz z krajowym Instytutem Służby Zdrowia. Odnotowano, że w tym czasie przybyło 225 nowych ognisk.

W kolejnym ogłoszonym raporcie poinformowano, że liczba ognisk wzrosła drugi tydzień z rzędu. W 9 z 20 regionów kraju tzw. wskaźnik zakaźności wynosi ponad 1, co oznacza, że jedna osoba zakażona zaraża kolejną. Najwyższy, sięgający 1,4 jest na Sycylii. Poza tym na liście tych regionów jest Abruzja, Liguria, Lombardia, Marche, Piemont, Apulia, Toskania i Wenecja Euganejska.

Gdy wskaźnik ten wynosi poniżej 1, epidemia jest w fazie wygaszania. W trzech regionach - Basilicacie, Kalabrii i Molise - wskaźnik wynosi 0, co znaczy, że nie dochodzi tam do zakażeń.

fot. PAP/EPA/ANSA/CLAUDIO PERI

Minister zdrowia Słowacji Marek Krajczi poinformował w czwartek po posiedzeniu zespołu ekspertów epidemiologów o przywróceniu niektórych ograniczeń związanych z pandemią Covid-19. M.in. uczniowie przez pierwsze dwa tygodnie szkoły będą nosić maseczki. Wraz z początkiem roku szkolnego rodzice będą musieli przekazać kierownikom szkół lub nauczycielom oświadczenie, w którym stwierdzą, że dziecko nie ma oznak zakażenia SARS-CoV-2 i nie było po 17 sierpnia za granicą, ani nie uczestniczyło w imprezach zbiorowych.

Epidemiolodzy zalecili także, by nie organizować imprez masowych. W konsekwencji szef resortu zdrowia zakazał imprez z udziałem ponad 1000 osób, także sportowych, w terminie od 1 września do 1 października. W pomieszczeniach zamkniętych ograniczenie ma dotyczyć obecności ponad 500 osób po godzinie 23 i dotknie także organizację wesel.

Komisja Europejska zakończyła w czwartek wstępne rozmowy z firmą Johnson&Johnson w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko Covid-19. KE poinformowała, że umowa z Johnson&Johnson zapewniłaby państwom unijnym możliwość zakupu szczepionki.

KE oświadczyła, że mogłaby stworzyć ramy umowne dotyczące początkowego zakupu 200 milionów dawek w imieniu wszystkich państw członkowskich UE, a później dokupić dodatkowo 200 milionów dawek.

Świat musi wydać co najmniej 100 miliardów dolarów na nowe narzędzia do walki z pandemią koronawirusa - powiedział w czwartek szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. "Żyjemy w zglobalizowanym świecie, kraje są od siebie zależne i jeśli nie wyeliminujemy wirusa wszędzie, nie będziemy w stanie odbudować krajowych gospodarek" - oświadczył Tedros. Szef WHO przestrzegł przed powstawaniem "nacjonalizmu szczepionkowego", który jest wynikiem nadmiernego popytu na ten preparat. "Nadmierny popyt już teraz tworzy nacjonalizm szczepionkowy i istnieje ryzyko, że cena szczepionki będzie bardzo wysoka" - powiedział Tedros i podkreślił konieczność zapobiegnięcia zjawisku spekulacji.

2669 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w czwartek we Francji - poinformowała Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS). To najwyższy dobowy przyrost od zakończenia blokady przeciwepidemicznej w tym kraju na początku maja. 17 kolejnych osób zmarło na Covid-19.

W sumie we Francji od początku pandemii zdiagnozowano 209 365 zakażeń koronawirusem. Średnio codziennie stwierdza się 1962 infekcje i jest to najwyższa przeciętna od końca kwietnia. Po czwartkowym bilansie mówiącym o 17 zgonach ogólnie we Francji jest 30 388 ofiar śmiertelnych Covid-19.

Liczba chorych przebywających na oddziałach intensywnej terapii spadła w ciągu ostatniej doby z 379 do 374.

fot. PAP/EPA/JULIEN DE ROSA

W weekend odbędą się w Warszawie mniejsze zgromadzenia zgłoszone w tzw. trybie uproszczonym - poinformował w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Odniósł się też do swojej środowej decyzji o zakazie przeprowadzenia dwóch dużych zgromadzeń, które miały się odbyć w stolicy 15 sierpnia.

"Wiecie zapewne, że zdecydowałem o wydaniu zakazu przeprowadzenia dwóch zgromadzeń w nadchodzące Święto Wojska Polskiego. Podstawą dla tej decyzji była negatywna opinia służb sanitarnych. Jako prezydent robię, co w mojej mocy, by zapewnić mieszkańcom stolicy bezpieczeństwo" - przypomniał Trzaskowski we wpisie zamieszczonym na Facebooku. Chodzi o m.in. o marsz Marszu Zwycięstwa, którego organizatorzy zapowiedzieli, że będą składać zażalenie do Sądu Apelacyjnego, po tym jak Sąd Okręgowy oddalił odwołanie organizatorów od decyzji prezydenta Warszawy ws. tego marszu.

W dwóch zakazanych zgromadzeniach miało wziąć udział około 10 tys. i 20 tys. uczestników.

22 chórzystów Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca "Mazowsze" jest zakażonych koronawirusem - poinformowała w czwartek rzeczniczka zespołu Katarzyna Pasieczna.

Polski Związek Piłki Nożnej zapowiedział zmiany w protokole medycznym dla drużyn z rozgrywek szczebla centralnego. W czwartek w tej sprawie przedstawiciele PZPN spotkali się z wiceministrem zdrowia Waldemarem Kraską i Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem.

"Celem spotkania było przedstawienie przez PZPN założeń protokołu medycznego, dotyczącego rozgrywek ligowych oraz meczów międzypaństwowych. Poruszono kwestię usprawnienia postępowań w przypadku wykrycia zakażeń koronawirusem wśród zawodników i członków sztabów klubów piłkarskich, a przede wszystkim ujednolicenie decyzji podejmowanych w tym zakresie" - napisano w komunikacie PZPN.

 

 

Dyskutowano m.in. nad możliwymi rozwiązaniami sytuacji, kiedy w jakimś zespole zostanie wykryty przypadek koronawirusa. Celem byłoby odizolowanie zakażonych osób bez wprowadzania zmian w terminarzu rozgrywek. Zmiany w protokole medycznym mają zostać zatwierdzone przez PZPN w ciągu najbliższych dni.

W ciągu ostatniej doby służby sanitarne Hiszpanii potwierdziły 7750 nowych przypadków zachorowania na Covid-19 - ogłosiło w czwartek ministerstwo zdrowia tego kraju. W Portugalii odnotowano 325 kolejnych zakażeń SARS-CoV-2.

Hiszpańskie służby medyczne potwierdziły do czwartkowego popołudnia 24 zachorowania na Covid-19 piłkarzy występujących w zespołach, które brały udział w rozgrywkach ekstraklasy w sezonie 2019/20.

Według informacji dziennika "Marca", powołującego się na ministerstwo zdrowia Hiszpanii, epidemia dotknęła już 13 z 20 klubów. Gazeta odnotowała, że pod względem liczby zakażonych graczy przewodzi Athletic Bilbao z sześcioma przypadkami infekcji, potwierdzonymi w tym tygodniu.

Izraelscy lekarze opracowali superszybki test na koronawirusa - poinformował w czwartek Sheba Medical Center, największy ośrodek medyczny w Izraelu. Zakażenie ma być wykrywane w niespełna sekundę. Badanie polega na przepłukaniu ust solą fizjologiczna i wypluciu jej do fiolki, która następnie badana jest przez niewielkie urządzenie widmowe, analizujące próbkę przy pomocy światła. Na podstawie reakcji w niej zachodzących lekarze stwierdzą, czy w ślinie są ślady koronawirusa.

Sześć osób zmarło we Włoszech ostatniej doby na Covid-19, zanotowano 523 nowe zakażenia koronawirusem - poinformowało w czwartek włoskie ministerstwo zdrowia. Bilans ofiar śmiertelnych pandemii wzrósł w tym kraju do 35 231. Do tej pory potwierdzono we Włoszech ponad 252 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Z tej liczby wyzdrowiało już prawie 203 tys. osób. Obecnie zakażonych jest ponad 14 tysięcy. Hospitalizowano 786 najciężej chorych, w tym 55 na oddziałach intensywnej terapii.

W Anglii rozpoczęły się w czwartek testy nowej aplikacji do wykrywania kontaktów osób zakażonych koronawirusem. Tym razem, w odróżnieniu od pierwszej, jest ona oparta na technologii firm Apple i Google. To już drugie podejście brytyjskiego ministerstwa zdrowia do uruchomienia aplikacji do wykrywania kontaktów. Według początkowych obietnic miała ona wejść do użytku w maju, ale testy pierwszej aplikacji, która została opracowana przez publiczną służbę zdrowia, okazały się niesatysfakcjonujące i w połowie czerwca je zarzucono, decydując się na współpracę z Apple i Google

W Iranie w ciągu ostatniej doby zmarły 174 osoby zakażone koronawirusem i liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 przekroczyła w tym kraju 19 tys. Wykryto 2625 nowych infekcji SARS-CoV-2 - poinformowało w czwartek irańskie ministerstwo zdrowia. W sumie liczba osób, które zostały zakażone koronawirusem wzrosła do 336 324 - powiedziała rzeczniczka resortu Sima Sadat Lari.

Na Filipinach znów gwałtownie zwiększył się dobowy przyrost zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 4002 nowe infekcje - podało w czwartek tamtejsze ministerstwo zdrowia. Druga w regionie Azji Płd.-Wsch. pod względem liczby nowych zakażeń jest Indonezja. Filipiński resort zdrowia poinformował, że w ostatnich 24 godzinach zmarły 23 osoby. W sumie od początku pandemii w tym kraju wirusem SARS-CoV-2 zakaziło się 147 526 osób, zmarło 2426. 

Znaleźliśmy się w nowej stabilnej sytuacji, ze znacznie mniejszą liczbą zakażeń koronawirusem - ogłosił w czwartek główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell. Dodał, że maseczki nie będą zalecane, choć zdanie na ten temat zmieniły władze innych państw skandynawskich. "Sytuacja w każdym kraju jest inna. U nas spada liczba zakażeń i nasza strategia nie polega na ciągłym zamykaniu i otwieraniu społeczeństwa, ale na trwałym utrzymywaniu tych samych obostrzeń. W Hiszpanii, Belgii wprowadzono obowiązek maseczek, a mimo to rośnie tam liczba zakażeń. Nie uważam, aby w Szwecji konieczne było zakrywanie twarzy" - powiedział Tegnell, dopytywany na konferencji prasowej o konieczność noszenia maseczek ochronnych w transporcie publicznym. Według twórcy szwedzkiej strategii walki z Covid-19, "lepiej unikać tłoku, pracować z domu niż mieć fałszywe poczucie bezpieczeństwa".

45 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w ciągu ostatniej doby na Węgrzech; jest to najwyższy dobowy wzrost od 16 maja – wynika z danych opublikowanych w czwartek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa. W ciągu ostatniej dobry zmarły też dwie osoby chore na Covid-19, podnosząc liczbę ofiar śmiertelnych tej choroby do 607. W sumie od początku pandemii na Węgrzech wykryto 4813 zakażeń koronawirusem, z czego 3561 osób już wyzdrowiało.

Pierwsi piesi pielgrzymi ruszyli w czwartek na Świętą Górę Grabarkę k. Siemiatycz (Podlaskie), na doroczne święto Przemienienia Pańskiego w tym najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium. Uroczystości odbędą się w dniach 18-19 sierpnia.

Jako pierwsi wyruszyli pątnicy z Warszawy i Jabłecznej (Lubelskie). Obie pielgrzymki do sanktuarium dotrą 17 sierpnia. W warszawskiej bierze udział ok. 60 osób, w grupie z diecezji lubelsko-chełmskiej idzie stu pątników. Obie odbywają się z zachowaniem wymogów dotyczących pandemii koronawirusa.

Jeden z koszykarzy Asseco Arki uzyskał pozytywny wynik testu na koronawirusa SARS-Cov-2 - poinformował klub z Gdyni. To pierwszy przypadek wykryty w tym zespole.

Koszykarz, którego nazwiska nie ujawniono, został odizolowany i poddany wszystkim procedurom wymaganym w kwarantannie.

Dobowy przyrost zakażeń koronawirusem wyniósł w Rosji w czwartek 5057, znów przekraczając poziom 5 tysięcy, po jednodniowym spadku we wtorek poniżej tego progu. Zmarły 124 osoby. Łączna liczba zakażeń w Rosji wynosi teraz 907 758, liczba zgonów - 15 384.

W Czechach od początku pandemii, tj. od marca br. koronawirusem zakaziło się 19 075 osób. Ministerstwo zdrowia poinformowało, w czwartek o 292 pozytywnych testach na SARS-CoV-2, które przeprowadzono poprzedniego dnia. Aktywnych przypadków jest 5277 – również najwięcej od początku pandemii.

Spośród zakażonych 68 proc. wyzdrowiało. Na Covid-19 zmarło 391 osób.

811 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. Najwięcej zakażeń odnotowano na Śląsku.

WIĘCEJ: Nie maleje liczba zakażeń. Kolejne ofiary koronawirusa

Łącznie do tej pory wróciło do zdrowia 37 tys. 961 pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 2059 chorych. Pod respiratorem jest 82 pacjentów – poinformowało w czwartek rano Ministerstwo Zdrowia.

Resort podał też, że kwarantanną objęto 108 tys. 677 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 9 tys. 413 osób

 

W ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 66 999 nowych przypadków koronawirusa - podało w czwartek tamtejsze ministerstwo zdrowia. To trzeci rekordowy wzrost dobowej liczby infekcji na przestrzeni ostatnich 7 dni. Zmarły też kolejne 942 zakażone osoby.

 

Australia zanotowała w czwartek najniższą liczbę infekcji koronawirusem od ponad trzech tygodni - 290. Tak wynika z danych przedstawionych przez władze.

Natomiast do 17 wzrosła liczba zakażonych w Nowej Zelandii, gdzie wykryto pierwsze ognisko SARS-CoV-2 od ponad 100 dni.

ZOBACZ: Koronawirus po 100 dniach wrócił do Nowej Zelandii. Eksperci sprawdzają mrożonki

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zdiagnozowano 1445 nowych zakażeń koronawirusem - poinformował w czwartek berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Zmarły cztery zainfekowane osoby.

Czwartkowa liczba nowych zakażeń jest największa od początku maja, a dane z ostatnich dni wskazują na zwyżkowy trend krzywej epidemii. W czwartek odnotowano o ponad 200 przypadków więcej, niż poprzedniego dnia.

Dotychczasowy bilans epidemii w Niemczech to 219 964 potwierdzonych zakażeń, z czego 9211 doprowadziło do zgonów.

Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotąd w Polsce u 53 tys. 676 osób, z których 1830 zmarło. Najwięcej zgonów odnotowano w województwie śląskim – 419, w mazowieckim - 391, łódzkim – 218 i w woj. wielkopolskim – 210.

Potrzeby szkół we Włoszech w związku z rozpoczęciem roku szkolnego we wrześniu to 2,5 miliona nowych ławek, 2 miliony testów dla nauczycieli i personelu oraz 11 mln maseczek i 50 tysięcy litrów żelu do rąk dziennie - podano na miesiąc przed wznowieniem nauki.

Dużym wyzwaniem dla kierownictwa włoskiej oświaty jest doprowadzenie do pomyślnej realizacji przetargu na dostawę nowych, jednoosobowych ławek szkolnych: około 2 milionów tradycyjnych i prawie pół miliona nowoczesnych. Spośród 14 firm , które zgłosiły się do przetargu, w środę wybrano 11, głównie włoskich - poinformowały media. Ławki mają być dostarczone przed inauguracją roku szkolnego 14 września.

Rząd zapewnił, że wyposażenie to trafi do szkół na czas.

W Brazylii w ciągu ostatniej doby odnotowano 55 155 przypadków zakażenia koronawirusem i 1175 zgonów wywołanych Covid-19 - poinformowało we wtorek wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia.

Dobowy przyrost zakażeń utrzymuje się niezmiennie na bardzo wysokim poziomie, a realna ich liczba może być znacznie wyższa, jako że w kraju tym nie przeprowadza się wystarczającej liczby testów, jak podkreślają eksperci.

Dotychczasowy bilans zakażeń koronawirusem w Brazylii wynosi 3 mln 164 785, natomiast łączna liczba przypadków śmiertelnych jest szacowana na 104 201.

W ciągu ostatniej doby w Meksyku obecność koronawirusa potwierdzono u 5858 nowych osób, odnotowano też 737 przypadków śmiertelnych - poinformowało w czwartek federalne ministerstwo zdrowia.

Całkowity bilans zakażeń koronawirusem w Meksyku wynosi 498 380 przypadków, a liczba wszystkich zgonów z powodu Covid-19 sięga 54 666.

Meksyk jest trzecim krajem na świecie, po USA i Brazylii, pod względem liczby zgonów wywołanych koronawirusem.

W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano 51 848 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 1459 przypadków śmiertelnych - wynika z najnowszego dobowego raportu Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Dotychczasowy bilans zakażeń SARS-CoV-2 w Stanach Zjednoczonych sięga już 5,22 mln przypadków. Z powodu Covid-19 zmarły w tym kraju łącznie 166 063 osoby.

Stany Zjednoczone są krajem najbardziej dotkniętym skutkami epidemii koronawirusa, zarówno gdy idzie o liczbę zakażeń, jak i liczbę przypadków śmiertelnych.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie