"Mamy wiele takich filmików". Gawkowski odpowiada policji ws. wyciągania ludzi z tłumu i bicia

Polska
"Mamy wiele takich filmików". Gawkowski odpowiada policji ws. wyciągania ludzi z tłumu i bicia
PAP/Radek Pietruszka
Krzysztof Gawkowski w Lewicy gościem "Graffiti"

Policja zaprzecza sugestiom Włodzimierza Czarzastego, jakoby miała wyciągać ludzi z tłumu i bić pałkami podczas protestów ws. zatrzymania Michała Sz. - "Margot" 7 sierpnia. "Czy mógłby Pan pokazać filmik?" - zapytała. - Mamy ich wiele. Posłowie Lewicy byli na miejscu - przekazał w "Graffiti" Krzysztof Gawkowski z Lewicy. Przyznał jednak, że sam nie jest w posiadaniu takiego nagrania.

Wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty powiedział we wtorek w "Gościu Wydarzeń", że w czasie piątkowych wydarzeń w stolicy "wielu policjantów wyglądało jak pogubione dzieci, które wykonują rozkazy. Widzieli to posłowie Lewicy, którzy do 2-3 w nocy siedzieli na komisariatach przy osobach zatrzymanych".  Jak dodał, policjanci pluli i kopali zatrzymanych. Policja odpowiedziała politykowi.


"Panie Czarzasty, czy mógłby Pan pokazać filmik, kiedy młodzi ludzie są wyciągani z tłumu i bici pałkami? Takie sytuacje nie miały miejsca, a jeżeli uważa Pan, że naruszono prawo, proszę złożyć zawiadomienie o przestępstwie" - napisała na Twitterze Polska Policja. Dołączyła również nagranie z protestów w Warszawie.

 

 

- Mamy wiele takich filmików. Posłowie Lewicy byli tam na miejscu - powiedział w "Graffiti" Krzysztof Gawkowski. 
- I nagrali coś takiego? Włodzimierz Czarzasty twierdzi, że jest film - dopytał prowadzący program Piotr Witwicki.
- Mogę panu powiedzieć, co opowiadały mi koleżanki i koledzy posłowie, którzy tam siedzieli. Wykręcano ręce ludziom siedzącym na ulicy w taki sposób, że nie można powiedzieć, iż była to reakcja państwa. To była autorytarna reakcja państwa, bo chodzi o to, żeby zdemolować komuś część zdrowia - odparł poseł. 

 

ZOBACZ: Czarzasty o policji: "kopali i pluli na ludzi". Jest odpowiedź

 

Zapytał, "dlaczego, jeżeli mamy do czynienia z takimi protestami, to państwo działa z podwójną siłą. Pałka jest w ręku, a kajdanki w drugiej, a gdy przychodzi do ścigania pedofila, to może on chodzić na wolności dwa miesiące".

 

- Wracając do meritum, czy macie film, na którym widać, jak policja bije pałkami ludzi wyciąganych z tłumu? - wtrącił Witwicki.

 

- To nie chodzi o to, czy jest w naszym posiadaniu. Jest w posiadaniu wielu ludzi, którzy tam byli. Osobiście nie mam takiego filmu, ale widziałem akcje w różnych miejscach i uważam reakcje policji były za mocne. W państwie PiS prawo i sprawiedliwość nie są stosowane równo wobec wszystkich obywateli - stwierdził Gawkowski.

 

ZOBACZ: "Oczami policjanta". Opublikowano film z protestów na Krakowskim Przedmieściu

 

Wideo: Krzysztof Gawkowski o reakcji policji na protesty aktywistów w Warszawie

  

Odnosząc się do zatrzymania Michała Sz. - "Margot" Gawkowski przekazał, że "powinna zostać wezwana na przesłuchanie, mogły zostać postawione jej zarzuty, bo rozumiem się, że ktoś nie zgadza się na niszczenie mienia, to wszystko jest dla mnie państwo prawa".

 

"Temida za czasów Ziobry nie jest ślepa"

 

- Nie może być jednak tak, że osobę zamykamy za to na dwa miesiące w areszcie, a inni mają wolną kartę. Na Marszu Niepodległości osoby, które biły działaczy KOD-u do dziś nie mają postawionych zarzutów, podobnie te z Radomia. które obelżywie traktowały uczestników na marszu KOD-u. Temida za czasów Ziobry nie jest ślepa - ocenił.

 

ZOBACZ: "Stop przemocy władzy". Manifestacje LGBT w całym kraju

 

Przewodniczący klubu Lewicy został zapytany, na kiedy planowany jest kongres, podczas którego ma dojść do  do ostatecznego zjednoczenia SLD i Wiosny w nowe ugrupowanie: Nowa Lewica.

 

- Najprawdopodobniej 22 listopada, zależy to tylko od tego, czy będą pozwalały na to warunki COVID-owe - przekazał.

 

Inne odcinki "Graffiti" dostępne są tutaj.

ml/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie