Czarzasty o policji: "kopali i pluli na ludzi". Jest odpowiedź

Polska
Czarzasty o policji: "kopali i pluli na ludzi". Jest odpowiedź
PAP/Radek Pietruszka
W piątek przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest, w wyniku, którego policja zatrzymała łącznie 48 osób.

- Wielu policjantów wyglądało jak pogubione dzieci, którzy wykonują rozkazy. Widzieli to posłowie Lewicy, którzy do 2-3 w nocy siedzieli na komisariatach przy osobach zatrzymanych - mówił w "Gościu Wydarzeń" wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty w kontekście piątkowych wydarzeń w stolicy. Jak dodał, policjanci pluli i kopali zatrzymanych. Policja odpowiedziała politykowi.

"Panie Czarzasty, czy mógłby Pan pokazać filmik, kiedy młodzi ludzie są wyciągani z tłumu i bici pałkami? Takie sytuacje nie miały miejsca, a jeżeli uważa Pan, że naruszono prawo, proszę złożyć zawiadomienie o przestępstwie" - napisała na Twitterze Polska Policja odpowiadając wicemarszałkowi Sejmu. Dołączyła również nagranie z protestów w Warszawie. 

Według prokuratury, Michał Sz. - "Margot" - podejrzany jest o dokonanie czynu chuligańskiego polegającego na udziale w zbiegowisku, brutalnym zaatakowaniu działacza fundacji pro-life oraz niszczeniu mienia należącego do fundacji. Chodzi o zdarzenia z 27 czerwca tego roku. Taki czyn zagrożony jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował wobec niego w piątek dwumiesięczny areszt tymczasowy, uwzględniając zażalenie prokuratora.

 

ZOBACZ: "Jakby pan zobaczył, co polska policja robi z dzieciakami, jak je bije". Czarzasty do Dudy

 

W związku z decyzją sądu, w piątek po południu przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciw Homofobii odbył się protest, w wyniku, którego policja zatrzymała łącznie 48 osób.

 

"Jak pogubione dzieci"

 

Włodzimierz Czarzasty (Lewica) nawiązał do piątkowych protestów w Warszawie w "Gościu Wydarzeń". - Wielu policjantów wyglądało jak pogubione dzieci, którzy wykonują rozkazy - powiedział w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.

 

ZOBACZ: Policja publikuje nagrania z protestu LGBT. "Skakanie po dachu radiowozu, agresywne zachowanie"

 

Jak dodał, widzieli to posłowie Lewicy: Anna Maria Żukowska, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Krzysztof Śmiszek, Magdalena Biejat, Hanna Gill-Piątek oraz Maciej Gdula. 

 

- Siedzieli na komisariatach przy tych ludziach i co widzieli? Nie widzieli eleganckich policjantów, którzy są obrażani. Widzieli facetów, którzy kopali ludzi i pluli - mówił.

 

Czarzasty zwrócił się także do "nadgorliwych policjantów". "Będzie taka sytuacja, że wasi polityczni mocodawcy wyprą się tego, a wy będziecie mieli problemy".

 

WIDEO: Włodzimierz Czarzasty w "Gościu Wydarzeń"

 

 

 

Zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku

 

Po piątkowych wydarzeniach w stolicy rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak napisał, że w trakcie zatrzymania "Margot" doszło do zbiegowiska na Krakowskim Przedmieściu, "w którego trakcie część jego uczestników dopuściła się ataku na mienie w postaci radiowozu policyjnego (m. in. skakano po dachu i masce radiowozu) oraz ataku wobec funkcjonariuszy policji i ich znieważania".

 

Jak wskazał, doszło do zatrzymań 48 najbardziej agresywnych osób w związku z art. 254 par. 1 Kodeksu karnego, który mówi o tym, że ten, kto bierze czynny udział w zbiegowisku wiedząc, że jego uczestnicy wspólnymi siłami dopuszczają się gwałtownego zamachu na osobę lub mienie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 

ZOBACZ: Wszyscy zatrzymani opuścili komendy. 48 osób z zarzutami po proteście poparcia dla "Margot"

 

Nadkom. Marczak podkreślił, że zatrzymań dokonano m.in. na Krakowskim Przedmieściu, jak również na ul. Wilczej w Warszawie. "Wśród 48-osób zatrzymanych znajdują się także osoby, wobec których prowadzone będą także czynności dot. m.in. naruszenia nietykalności (1 osoba), uszkodzenia radiowozu oraz urządzeni nagłaśniających (3 osoby), znieważenia pomnika (1 osoba)" - czytamy. Jak podkreślono, o zatrzymaniach poinformowano niezwłocznie prokuraturę. 

 

W niedzielę poinformowano, że wszyscy zatrzymani opuścili komendy. 48 osobom przedstawiono zarzuty czynnego udziału w zbiegowisku; pięć osób ma także inne zarzuty - m.in. uszkodzenia radiowozu oraz naruszenia nietykalności policjanta. Wobec tych osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego.

pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie