Joe Biden wskazał kandydatkę na wiceprezydenta USA. Historyczna decyzja

Świat
Joe Biden wskazał kandydatkę na wiceprezydenta USA. Historyczna decyzja
PAP/EPA/TONI SANDYS / POOL
Senator Kamala Harris kandydatką na wiceprezydenta USA

Kandydat Demokratów w wyborach prezydenckich w USA Joe Biden wskazał Kamalę Harris na swojego wiceprezydenta na wypadek wygranej. To historyczna decyzja. Jeszcze nigdy żadna czarnoskóra kobieta nie ubiegała się o to stanowisko - informuje korespondentka Polsat News w Waszyngtonie Magda Sakowska.

Kamala Harris jest w sumie czwartą kobietą, która ubiegać się będzie o stanowisko wiceprezydenta - po Tonie Nathan w 1972 roku, Geraldine Ferraro w 1984 i Sarah Palin w 2008 roku.

 

Biden i Harris mają otrzymać oficjalne nominacje na kandydatów na prezydenta i wiceprezydenta USA w przyszłym tygodniu, podczas konwencji Partii Demokratycznej.

 

 

Kamala Harris ma 55 lat. Jej matka, Shyamala Gopalan Harris, była Hinduską i fizyczką, a ojciec, Donald Harris, jest jamajskim profesorem ekonomii. 

 

Kandydatka Bidena od 2016 r. jest senatorem ze stanu Kalifornia. Wcześniej zajmowała stanowisko prokuratora generalnego tego stanu i prokuratora okręgowego w San Francisco. 

 

Jest również byłą kandydatką na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Na początku kampanii, latem 2019 r. należała do faworytów wyścigu o nominację Partii Demokratycznej. Jej poparcie jednak bardzo szybko zaczęło topnieć i przez problemy z zebraniem odpowiednich funduszy na dalszą polityczną walkę, była zmuszona zrezygnować ze startu.

 

ZOBACZ: USA: niepokojące statystyki wśród dzieci. Blisko 100 tys. zakażeń koronawirusem w 2 tygodnie

 

W ostatnich latach zasłynęła jako jedna z czołowych postaci podczas przesłuchań senackiej komisji w sprawie zatwierdzenia Bretta Kavanaugh na sędziego Sądu Najwyższego. Harris jest również zwolenniczką obniżenia podatków dla klasy średniej i przeprowadzenia reformy policji i wymiaru sprawiedliwości.

zdr/bas/ Reuters, New York Times
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie