Turystka zrobiła sobie z nim zdjęcie. Niedźwiedź z parku schwytany i wykastrowany

Świat
Turystka zrobiła sobie z nim zdjęcie. Niedźwiedź z parku schwytany i wykastrowany
Twitter.com/San Pedro
Niedźwiedzia, z którym w lipcu robiła sobie zdjęcie turystka, schwytano i wykastrowano

Niedźwiedź, z którym turyści w Meksyku robili sobie zdjęcia, został schwytany i wykastrowany. Sprawa ta wywołała oburzenie wśród mieszkańców regionu, choć - jak mówią weterynarze - decyzja ta jest słuszna i zapobiegnie m.in. konfliktom drapieżnika z innymi przedstawicielami gatunku po przeniesieniu w dzikie obszary gór.

Na nagraniu, które pojawiło się w lipcu w sieci, widać, jak do trzech młodych osób spacerujących po Parku Ekologicznym Chipinque w stanie Nuevo Leon w Meksyku podchodzi niedźwiedź.

 

Drapieżnik obwąchiwał kobietę

 

Zwierzę zainteresowało się szczególnie jedną z kobiet, którą obwąchało, a później położyło łapy na jej ramionach. Turystka zrobiła sobie z niedźwiedziem... selfie.

 

 

Młody niedźwiedź czarny ważący 96 kg został jednak uznany za zagrożenie dla odwiedzających park ludzi. Schwytali go pracownicy federalnej agencji ochrony środowiska PROFEPA, kiedy spał na podwórku za jednym z domów. O obecności drapieżnika powiadomili urzędników mieszkańcy posesji.

 

ZOBACZ: Turystkę "zaczepił" niedźwiedź. Kobieta zrobiła sobie z nim... selfie [WIDEO]

 

Weterynarze z Uniwersytetu Autonomicznego w Nuevo Leon zbadali niedźwiedzia i założyli mu obrożę z nadajnikiem. Zwierzę zostało również wykastrowane.

 

Kastracja dla dobra niedźwiedzia

 

Agencja opublikowała oświadczenie, w którym poinformowała, że decyzję o wykastrowaniu niedźwiedzia podjął koordynator ds. dzikiej przyrody na uniwersytecie po konsultacji z dyrektorem generalnym PROFEPA ds. kontroli dzikiej przyrody Martinem Vargasem Prieto.

 

ZOBACZ: Puma Nubia nadal tęskni i nawołuje opiekuna. "Traci poczucie bezpieczeństwa"

 

Prieto argumentował, że niedźwiedź musiał zostać wykastrowany, aby zapobiec konfliktom z innymi przedstawicielami gatunku po tym, jak zostanie wypuszczony w paśmie Sierra del Nido w stanie Chihuahua.

 

Eksperci uważają, że przeniesienie drapieżnika jest konieczne, gdyż nauczył się on szukać pożywienia w pobliżu siedzib ludzkich i oczekuje dokarmiania. Zdaniem specjalistów nagranie z turystką pokazało, że niebezpieczne sytuacje mogłyby zdarzać się w przyszłości.

 

Mieszkańcy oburzeni okaleczeniem

 

Urzędnicy poinformowali, że w parku i w pobliskich miejscowościach dochodziło do innych spotkań tego osobnika z ludźmi.

 

BBC News podało, że kastracja i decyzja o przeniesieniu zwierzęcia wywołały oburzenie wśród mieszkańców stanu Nuevo Leon.

 

ZOBACZ: 11-latek rozszarpany przez niedźwiedzie. Chciał zrobić z nimi zdjęcie

 

Niektórzy komentowali jednak w mediach społecznościowych, że oburzenie powinno być skierowane w stronę turystów i przewodników, którzy dokarmiali niedźwiedzia, aby chętniej zbliżał się do chcących zrobić sobie z nim zdjęcie.

ac/hlk/ bbc.com, polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie