Temat Białorusi na szczycie w Brukseli? Szef Rady Europejskiej nie wyklucza

Świat
Temat Białorusi na szczycie w Brukseli? Szef Rady Europejskiej nie wyklucza
Pixabay/ zdj. ilustracyjne
Następny szczyt unijny zaplanowano na wrzesień

Z nieoficjalnych informacji wynika, że szef Rady Europejskiej Charles Michel nie wyklucza, iż temat Białorusi może pojawić się na szczycie UE w Brukseli we wrześniu. "Przewodniczący Michel uważnie śledzi sytuację na Białorusi" - przekazał jeden urzędników UE.

- Zostaliśmy poinformowani o stanowisku premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie Białorusi. Przewodniczący Michel zareagował dziś rano na Twitterze, wzywając do zaprzestania przemocy wobec protestujących. Następny szczyt unijny zaplanowano na wrzesień. Porządek obrad zostanie ustalony w odpowiednim czasie w okresie poprzedzającym posiedzenie. Prezydent uważnie śledzi sytuację na Białorusi w pełnej koordynacji z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem" - powiedział  jeden z urzędników Rady Europejskiej w Brukseli.

 

ZOBACZ: UE potępia przemoc na Białorusi. "Nie ma miejsca na prześladowanie"

 

Oficjalnie kolejny szczyt UE jest zaplanowany na październik, lecz według urzędników UE Michel planuje zwołać nadzwyczajny szczyt Unii pod koniec września. Jeden z urzędników przekazał korespondentowi Polskiej Agencji Prasowej, że mógłby się on odbyć 24-25 września.

 

"Przemoc nie jest odpowiedzią"

 

Celem jest omówienie tych tematów, które nie pojawiały się na wcześniejszych posiedzeniach Rady Europejskiej w tym roku z powodu pandemii Covid-19, w tym relacji z zagranicznymi partnerami.

 

- Przemoc wobec protestujących nie jest odpowiedzią Białorusio. Wolność słowa, wolność zgromadzeń, podstawowe prawa człowieka muszą być przestrzegane - napisał w poniedziałek Michel na Twitterze. Była to reakcja na starcia demonstrantów z siłami bezpieczeństwa, do których doszło w Mińsku po zakończeniu niedzielnych wyborów prezydenckich na Białorusi.

 

 

Rzecznik polskiego rządu poinformował w poniedziałek, że premier Morawiecki zaapelował do szefowej KE Ursuli von der Leyen i do Michela o zwołanie nadzwyczajnego szczytu unijnego w sprawie sytuacji na Białorusi. Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli przekazało w poniedziałek von der Leyen i Michelowi pismo z apelem Morawieckiego w tej sprawie.

 

Nadzwyczajny szczyt

 

W Brukseli polscy dyplomaci rozmawiają w poniedziałek z przedstawicielami KE i państw członkowskich UE w sprawie sytuacji na Białorusi. Wnioskują też o zorganizowanie nadzwyczajnego spotkania szefów MSZ państw UE.

 

ZOBACZ: Łukaszenka twierdzi, że protestami sterowano m.in. z Polski

 

Tymczasem szefowa KE wezwała w poniedziałek władze Białorusi do zapewnienia dokładnego zliczenia i opublikowania głosów w wyborach.

Według wstępnych wyników w wyborach zwyciężył urzędujący prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, zdobywając 80,23 proc. głosów.

 

Jego główna rywalka Swiatłana Cichanouska otrzymała 9,9 proc. Wyników wyborów nie uznała w poniedziałek Cichanouska, twierdząc, że to ona wygrała.

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie