Kontrole w "czerwonej" strefie. "Tylko dwa upomnienia"

Polska
Kontrole w "czerwonej" strefie. "Tylko dwa upomnienia"
PAP/Grzegorz Michałowski
W całej Polsce trwają kontrole przestrzegania obostrzeń

Kontrole instytucji w będącym w tzw. czerwonej strefie powiecie wieluńskim wykazały, że mieszkańcy stosują się do obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Były tylko dwa upomnienia - powiedziała dyrektor Barbara Sułkowska z wieluńskiego Sanepidu.

Kontrole prowadzone w pierwszych godzinach obowiązywania przepisów dotyczących tzw. czerwonej strefy w powiecie wieluńskim świadczą, że mieszkańcy przestrzegają restrykcyjnych przepisów sanitarnych - poinformował miejscowy Sanepid.

 

ZOBACZ: Szumowski: będą wzmożone kontrole w miejscowościach turystycznych

 

- Z pierwszych ocen wynika, że ludzie wzięli sobie do serca zakazy, nakazy i ograniczenia. Nie było sytuacji, które kwalifikowałyby się do nałożenia kar. Udzieliliśmy tylko dwóch upomnień - powiedziała w poniedziałek po południu dyrektor Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieluniu Barbara Sułkowska.

 

Restrykcyjne przepisy

 

Powiat wieluński jest jedynym w województwie łódzkim, na którego terenie wprowadzono tzw. czerwoną strefę i przywrócono najbardziej restrykcyjne przepisy sanitarne obowiązujące na początku epidemii koronawirusa.

 

Pod koniec lipca duże ognisko koronawirusa wykryto w wieluńskiej fabryce naczep samochodowych Wielton. Liczbę zakażeń oszacowano wtedy na ponad 50 osób. Potem doszły jeszcze zakażenia w rodzinach pracowników zakładów. W pierwszych dniach sierpnia władze sanitarne liczbę przypadków w Wieltonie określały, jako kilkadziesiąt.

 

ZOBACZ: Sanepid rusza na "epidemiczne" kontrole. "Trzeba się liczyć z surowymi karami"

 

Kończą się zaplanowane wcześniej badania Wieltonu, który zatrudnia ok. 1200 pracowników. "Badania były przeprowadzone w trzech turach. Być może przetestujemy trochę mniej niż 1200 pracowników. Jako wykonawca badań wyniki podamy w połowie tygodnia. Liczę, że będą one dobre, czyli jak najmniej pozytywnych" - mówiła Sułkowska.

 

Teraz wieluńskie zakłady nie pracują. Wielton ogłosił tzw. przerwę technologiczną.

 

Sytuacja w regionie

 

Według danych przekazanych w poniedziałek przez służby prasowe wojewody, w Wieluniu zanotowano ostatniej doby 15 nowych przypadków koronawirusa na 31 potwierdzonych zakażeń SARS CoV-2 w całym regionie łódzkim.

 

- Te 15 wieluńskich zakażeń dotyczy osób z kwarantanny domowej, czyli z naszych ognisk rozproszonych, które na terenie powiatu były zgłaszane wcześniej - wyjaśniła Sułkowska.

 

ZOBACZ: Czy Stany Zjednoczone pomogą Polsce "wyjść z epidemii koronawirusa"? Jest zapowiedź Pompeo

 

Do poniedziałku, 10 sierpnia, na terenie powiatu wieluńskiego zanotowano 168 tzw. aktywnych przypadków SARS–CoV-2, a od początku epidemii u 424 osób stwierdzono zakażenie koronawirusem. 247 mieszkańców powiatu wieluńskiego wyzdrowiało, 9 osób zmarło. Kwarantannie poddanych jest teraz 127 mieszkańców, a 81 osób objęto nadzorem epidemiologicznym.

 

Powiat wieluński liczy ponad 76 tysięcy mieszkańców. Leży na południowym zachodzie województwa łódzkiego. Graniczy z regionem opolskim i śląskim. Oprócz powiatu wieluńskiego, w regionie łódzkim, restrykcjom poddano sąsiedni powiat wieruszowski – tu obowiązują przepisy tzw. strefy żółtej.

 

ZOBACZ: Cała Polska czerwoną strefą? Minister zdrowia ostrzega

 

Według ostatnich dobowych danych służb wojewody łódzkiego, w powiecie wieruszowskim odnotowano w poniedziałek 2 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Tzw. aktywnych przypadków jest teraz 87. Od początku pandemii w powiecie wieruszowskim potwierdzono 360 przypadków zarażenia się SARS - CoV-2. 268 osób wyzdrowiało, a 11 zmarło.

Powiat wieruszowski, położony w południowo-zachodniej części regionu łódzkiego i graniczący z województwami opolskim i wielkopolskim, liczy niewiele ponad 42 tys. mieszkańców

laf/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie