Czy Stany Zjednoczone pomogą Polsce "wyjść z epidemii koronawirusa"? Jest zapowiedź Pompeo

Świat
Czy Stany Zjednoczone pomogą Polsce "wyjść z epidemii koronawirusa"? Jest zapowiedź Pompeo
Twitter/StateDept
Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że 15 sierpnia odwiedzi Polskę. Podczas wizyty ma spotkać się z premierem Mateuszem Morawieckim i szefem MSZ Jackiem Czaputowiczem. Poza znanymi dotychczas tematami, tj. obronnością, przyszłością technologii 5G i obchodami rocznicy Bitwy Warszawskiej, Pompeo ma poruszyć temat "wychodzenia z epidemii koronawirusa".

O terminie wizyty poinformowała oficjalnie ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

 

Podczas pobytu w Pilźnie sekretarz Mike Pompeo dołączy do ministra spraw zagranicznych Tomáša Petříčka, aby upamiętnić wyzwolenie zachodniej Czechosłowacji przez armię amerykańską podczas II wojny światowej. W Pradze Sekretarz spotka się z premierem Andrejem Babišem, aby omówić współpracę w dziedzinie energetyki jądrowej, Inicjatywę Trójmorza oraz kwestię "złośliwej działalności Rosji i Chin". Zaplanowano także "kurtuazyjną" rozmowę z prezydentem Milošem Zemanem - poinformowano na stronie internetowej Departamentu Stanu.

 

Podano plan wizyt w Europie

 

13 sierpnia w Lublanie sekretarz Pompeo spotka się z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Janezem Janšą, aby omówić możliwości ściślejszej współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Słowenią w kluczowych obszarach, w tym energii jądrowej i integracji Bałkanów Zachodnich.

 

Sekretarz przedyskutuje również z premierem Janšą uwagi na temat bezpieczeństwa informacji 5G po podpisaniu wspólnej deklaracji w sprawie tej technologii z ministrem spraw zagranicznych Anže Logarem.

 

ZOBACZ: USA oferują 10 milionów dolarów za pomoc ws. wyborów. Chodzi o "obcą ingerencję"

 

14 sierpnia w Wiedniu sekretarz Pompeo spotka się z ministrem spraw zagranicznych Alexandrem Schallenbergiem i kanclerzem Sebastianem Kurzem, aby omówić partnerstwo strategiczne USA-Austria, "silne i rozwijające się" stosunki handlowe i inwestycyjne oraz kwestie bezpieczeństwa regionalnego.

 

Z kim spotka się Pompeo?

 

Podczas wizyty w Warszawie 15 sierpnia sekretarz Pompeo spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem spraw zagranicznych jackiem Czaputowiczem, aby omawiać obszary silnej współpracy polsko-amerykańskiej. Chodzi głównie o pogłębianie więzi obronnych, umowę o wzmocnionej współpracy obronnej, a także zabezpieczenia sieci 5G.

 

Ma zostać także poruszony temat "poprawy regionalnego (rynku) energii i infrastruktury przez Inicjatywę Trójmorza".

 

Nowym tematem - jak wynika z Twitta Mike'a Pompeo jest wychodzenie z pandemii COVID-19

 

Prezydent Donald Trump powiedział w czwartek, że Stany Zjednoczone mogą uzyskać sprawdzoną szczepionkę na koronawirusa na początku listopada, blisko terminu wyborów prezydenckich. To bardziej optymistyczna prognoza niż te przedstawiane przez większość ekspertów.

 

ZOBACZ: Burmistrz warszawskiej dzielnicy zakażony koronawirusem

 

Amerykański sekretarz stanu spotka się również z prezydentem Andrzejem Dudą. Wizyta amerykańskiego polityka upamiętnia stulecie Bitwy Warszawskiej 1920 r., w której wojska polskie pokonały bolszewików.

 

- Oczekuję, że będzie to bardzo ważna i produktywna podróż - powiedział Pompeo na konferencji prasowej w Departamencie Stanu.

 

Wizyta w rocznicę Bitwy Warszawskiej

 

Jak poinformowała ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher wizyta Pompeo odbędzie się 15 sierpnia.

 

 

O tym, że w przyszłym tygodniu Pompeo przyjedzie do Europy Środkowo-Wschodniej, w tym do Polski, informował wcześniej portal Politico.

 

Wycofanie wojsk z Niemiec

 

Wizyta ma mieć miejsce po tym, gdy w zeszłym tygodniu Pentagon przedstawił plan przeniesienia prawie 12 tys. żołnierzy amerykańskich z Niemiec. Politico informuje, że w Europie istnieją jednak obawy, że Stany Zjednoczone wykorzystują ten ruch, aby budować podziały wśród krajów członkowskich UE. 

 

ZOBACZ: Mniej amerykańskich żołnierzy w Niemczech. NATO zapyta o plany USA

 

Spośród wycofywanych z RFN amerykańskich żołnierzy 5,6 tys. zostanie skierowanych do innych państw NATO, w tym do Polski.

 

W ubiegłym tygodniu polska i amerykańska strony doszły do porozumienia w sprawie wspólnej umowy dotyczącej wzmocnienia współpracy w sferze obronności. Niebawem - jak podaje MON - po zakończeniu prac redakcyjnych, planowane jest podpisanie dokumentu. Liczba żołnierzy USA stacjonujących w Polsce zwiększyć się ma o co najmniej tysiąc.

msl/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie