Nowa Zelandia: 100 dni bez koronawirusa

Świat
Nowa Zelandia: 100 dni bez koronawirusa
Reuters
Mieszkańcy Nowej Zelandii wrócili do normalnego życia

Nowa Zelandia odnotowała w niedzielę setny dzień bez nowego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. Władze nie ogłaszają jednak końca epidemii i apelują o dalsze przestrzegania zasad higieny.

Władze Nowej Zelandii ogłosiły w niedzielę setny dzień bez nowego zachorowania jednocześnie rząd ostrzega przed przedwczesnym zadowoleniem. Przypominają, że kraje takie jak Wietnam i Australia, które kiedyś sytuację z koronawirusem miały pod kontrolą, teraz walczą z odrodzeniem się infekcji i przyrostem zakażeń. 

 

Rozluźnienie społeczeństwa 

 

Działania nowozelandzkiego rządu sprawiły, że wyspiarski kraj dość szybko uporał się z epidemią i od czerwca nie notowano tam nowych zakażeń. Obecnie jest to najbezpieczniejsze państwo pod względem zagrożenia epidemicznego COVID-19. 

 

ZOBACZ: Nowa Zelandia wolna od koronawirusa

 

Mieszkańcy wysp wrócili do normalnego funkcjonowania. Jednak rządzący obawiają się, że może to powodować zbytnie rozluźnienie dyscypliny w społeczeństwie. Nowozelandczycy w opinii władz mogą nie chcieć poddawać się testowaniu oraz łamać podstawowe zasady higieny sugerowane jako zabezpieczenie przed rozprzestrzenianiem się epidemii.

 

Obywatele niechętnie instalują na swoich telefonach rządową aplikację do śledzenia kontaktów i informowania o możliwym zagrożeniu. 

 

100 dni bez zakażenia

 

- Osiągnięcie 100 dni bez transmisji wirusa w społeczeństwie jest znaczącym kamieniem milowym, jednak jesteśmy tego świadomi, że nie możemy pozwolić sobie na zbytnie zadowolenie - powiedział nowozelandzki minister zdrowia dr Ashley Bloomfield.

 

ZOBACZ: Pożar hotelu dla osób z koronawirusem w Indiach. Zginęło co najmniej 10 osób

 

Dodał, że wirus wciąż stanowi zagrożenie. - Widzieliśmy za granicą, jak szybko wirus może ponownie się pojawić i rozprzestrzenić w miejscach, w których wcześniej był kontrolowany, musimy być wciąż przygotowani na szybą eliminację możliwych przyszłych przypadków zakażenia w Nowej Zelandii - powiedział polityk.

 

Mimo, że Nowa Zelandia nie notuje nowych zachorowań, w szpitalach wciąż leczonych jest 23 chorych na COVID-19. Łącznie w kraju od początku pandemii potwierdzono 1219 zachorowań oraz 22 zgony. 

laf/hlk/ Reuters
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie