Zatrzymano szefową sztabu kandydatki na prezydenta Białorusi. Cichanouska odwołała wiec

Świat
Zatrzymano szefową sztabu kandydatki na prezydenta Białorusi. Cichanouska odwołała wiec
PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH
Swiatłana Cichanouska jest najpopularniejszą kandydatką opozycyjną na Białorusi

Szefowa sztabu Swiatłany Cichanouskiej, Maryja Maroz została w czwartek zatrzymana – poinformowała niezależna Nasza Niwa, powołując się na sztab kandydatki w wyborach prezydenckich. Do zatrzymania doszło ok. godz. 11 czasu białoruskiego. Pod naciskiem władz Cichanouska odwołała wiec zaplanowany w Mińsku. Na miejscu, w którym miał się odbyć, władze zaplanowały obchody dnia wojsk kolejowych.

Według Naszej Niwy kobieta została zatrzymana przez pracowników milicji, gdy wychodziła z ambasady Litwy. Udała się tam, by złożyć wniosek wizowy.

 

Przyczyna zatrzymania ani miejsce pobytu Maroz nie są znane.

 

ZOBACZ: Wiec kandydatki na prezydenta Białorusi odwołany. Zatrzymania uczestników

 

"Nie pozwalają nam na przeprowadzenie wiecu w żadnym miejscu w Mińsku, tak samo jak wcześniej w Słucku i w Salihorsku" - napisała w komunikacie rzeczniczka Cichanouskiej Anna Krasulina. Potwierdziła, że Cichanouska została poinformowana o planowanej przez władze miejskie imprezie w Parku Przyjaźni Narodów, gdzie miał się odbyć wiec.

 

"Są to absolutnie nielegalne działania i zaskarżyliśmy tę decyzję do prokuratury generalnej, Centralnej Komisji Wyborczej i władz miejskich, jednak nie będziemy narażać ludzi" - dodała.

 

Dzień wojsk kolejowych

 

Jak zaznaczyła Krasulina, Cichanouska oraz jej partnerki koalicyjne Maryja Kalesnikawa i Weranika Capkała zamierzają odwiedzić organizowaną przez miasto imprezę i liczą, że władze zgodnie z przepisami zapewnią bezpieczeństwo wszystkim obywatelom.

 

Przeprowadzenie wiecu kandydatki Swiatłany Cichanouskiej w czwartek w Mińsku nie jest możliwe, ponieważ na miejscu planowanej imprezy odbędzie się świętowanie dnia wojsk kolejowych – brzmi treść pisma, które władze miejskie wysłały do sztabu kandydatki. Opublikował je w środę jeden z blogerów.

 

Informacja o planowanych w parku imprezach miejskich pojawiła się już po tym, gdy Cichanouska ogłosiła datę swojego wiecu.

 

ZOBACZ: Ostatnia prosta przed wyborami na Białorusi. Opozycja apeluje ws. głosowania

 

We wtorek nie odbyły się mityngi Cichanouskiej w Słucku i Salihorsku – na miejscu wieców służby komunalne prowadziły pilne prace. W obu miastach doszło do zatrzymań osób, które mimo wszystko przyszły na zgromadzenia.

 

Wojska kolejowe to dawna nazwa wojsk transportowych, które istnieją dzisiaj na Białorusi. Chociaż zmieniła się nazwa rodzaju wojsk, zachowano nazwę święta. Białorusini żartują, że większość z nich nie wiedziała o istnieniu takiej formacji przed odwołaniem mityngu kontrkandydatki prezydenta Alaksandra Łukaszenki w niedzielnych wyborach.

 

Cichanouska jest kandydatką w wyborach prezydenckich. Jest uznawana za najbardziej popularną pretendentkę spośród czwórki oponentów obecnego prezydenta Białorusi.

 

Wybory na Białorusi odbędą się w najbliższą niedzielę.

zdr/prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie