Prezydent złożył kwiaty przy pomniku Chrystusa, na którym zawieszono tęczową flagę

Polska
Prezydent złożył kwiaty przy pomniku Chrystusa, na którym zawieszono tęczową flagę
Twitter/Kancelaria Prezydenta
Po zaprzysiężeniu prezydent złożył kwiaty przy pomniku Chrystusa

Prezydent Andrzej Duda, w drodze z Sejmu do Pałacu Prezydenckiego zatrzymał się na Krakowskim Przedmieściu i złożył kwiaty przy figurze Chrystusa przy Bazylice św. Krzyża.

W ub. tygodniu w nocy z wtorku na środę na warszawskie pomniki nałożono tęczowe flagi oraz chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego. Z manifestu opublikowanego w internecie wynika, że akcja miała na celu walkę z homofobią.

 

 

Jednym z tak zasłoniętych pomników była figura Chrystusa przy Bazylice św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. 

 

Zatrzymane trzy osoby

 

Na sprawę błyskawicznie zareagował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, który złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z tymi zdarzeniami.

 

ZOBACZ: Trzy osoby z zarzutami za "znieważenie warszawskich pomników"

 

Policja zatrzymała później pierwsze osoby w związku z rozwieszeniem tęczowych flag na kilku pomnikach w Warszawie. "Trafiły one do policyjnego aresztu. Czynności trwają" - poinformowano.

 

Jak informowało w mediach społecznościowych stowarzyszenie "Stop Bzdurom", chodzi o dwie aktywistki.

 

List Lewicy

 

Po zakończeniu orędzia inaugurującego drugą kadencję, prezydent Andrzej Duda skierował się w stronę zajmowanego przez siebie miejsca w sejmowych ławach. Do prezydenta podeszła posłanka Lewicy Wanda Nowicka i wręczyła mu list. - To pismo Lewicy w obronie aktywistek represjonowanych przez policję z prośbą o interwencję w tej sprawie - powiedziała Nowicka polsatnews.pl.

 

Jak dodała, prezydent przyjął dokument. - Mam nadzieję, że podejdzie do tego poważnie i podejmie interwencję - zaznaczyła.

 

ZOBACZ: Posłanka Lewicy podeszła do prezydenta. Wręczyła mu list

 

- Nie może być tak, by uznać tęczową flagę za coś, co obraża, żeby represjonować jakąś grupę społeczną, która czuje się dyskryminowana - podkreśliła Nowicka.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie