Poseł Andrzej Grzyb zakażony koronawirusem

Polska
Poseł Andrzej Grzyb zakażony koronawirusem
East News/Andrzej Iwanczuk
Andrzej Grzyb, poseł na Sejm RP

Poseł Koalicji Polskiej-PSL Andrzej Grzyb to czwarty parlamentarzystą, u którego w ostatnich dniach wykryto koronawirusa. Zaznaczył, że w tej chwili nie ma żadnych objawów, które mogłyby go niepokoić. Dotychczas Covid-19 potwierdzono u Jana Filipa Libickiego i Ryszarda Bobera z Koalicji Polskiej-PSL oraz Artura Dunina z KO.

Jak wynika z informacji Polsat News prezydencki minister Andrzej Dera, który miał  kontakt z zakażonym senatorem Janem Filipem Libickim przeszedł test na koronawirusa. Wynik nie wskazał obecności Covid-19. Dera uczestniczył w zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy w maseczce ochronnej.

 

Andrzej Grzyb potwierdził, że w środę po południu otrzymał pozytywny wynik badania na SARS-CoV-2.

 

"Kazano nam wykonać testy"

 

- Kazano nam wykonać testy przed posiedzeniem Zgromadzenia Narodowego, na którym chciałem być. Ze względu na dodatni wynik testu nie mogłem pojechać do Warszawy – powiedział poseł.

 

ZOBACZ: Burmistrz warszawskiej dzielnicy zakażony koronawirusem

 

Andrzej Grzyb zaznaczył, że w tej chwili nie ma żadnych objawów, które mogłyby go niepokoić, choć przyznał, że w piątek bolały go zatoki. - Ale nie miałem podwyższonej temperatury, więc nie zastanawiałem się nad tym – dodał. Pytany, gdzie mógł się zarazić, odparł, że w ubiegłym tygodniu był na posiedzeniu Rady Naczelnej PSL, gdzie obecny był też senator Jan Filip Libicki. Małżonka Andrzeja Grzyba, od której także pobrano wymazy, jest zdrowa.

 

W ostatnią sobotę o zakażeniu koronawirusem poinformował senator Koalicji Polskiej-PSL Jan Filip Libicki, który 30 lipca brał udział w posiedzeniach dwóch senackich komisji: Ustawodawczej oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Dwa dni wcześniej senator brał też udział w obradach Rady Naczelnej PSL.

 

ZOBACZ: Kolejny rekord liczby nowych zakażeń. Niemal 50 tys. przypadków koronawirusa

 

Libicki przekazał później, że ma gorączkę i kaszel. Później poinformowano o kolejnych zakażeniach wśród senatorów. Osoby te miały kontakt z Libickim.

 

Przesunięty termin posiedzenia

 

Senat rozpoczął procedury, które muszą zostać podjęte w wyniku wykrycia zakażenia. Posiedzenie Senatu zaplanowane na 4-7 sierpnia zostało przesunięte na 11-13 sierpnia. W związku z tym w poniedziałek dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że zaplanowane na 7 sierpnia posiedzenie izby niższej zostało przesunięte na 14 sierpnia.

 

ZOBACZ: Kolejny polityk PSL zakażony koronawirusem

 

Część senatorów, posłów i pracowników Kancelarii Sejmu i Senatu jest poddawanych testom na obecność COVID-19. Niektórzy z parlamentarzystów są testowani w Warszawie, część w swoich regionach, a jeszcze inni mogą wykonać badanie komercyjnie, za co właściwe Kancelarie - Sejmu lub Senatu zwrócą środki.

msl/ onet.pl, PAP, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie