Łukaszenka: ktoś mógł mi podrzucić wirusa

Świat
Łukaszenka: ktoś mógł mi podrzucić wirusa
president.gov.by
Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka

Skłaniam się ku opinii, że ktoś mi tego wirusa podrzucił – powiedział prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka w wywiadzie, którego udzielił ukraińskiemu dziennikarzowi. Mówił także m.in. o stosunkach z Rosją, zatrzymanych wagnerowcach i swoim synu Mikałaju.

„Próbuję ustalić ten moment, kiedy do tego doszło” – powiedział Łukaszenka w wywiadzie dla Dmytro Hordona. Jak wyjaśnił, o tym, że przeszedł infekcję SARS-CoV-2 bezobjawowo, dowiedział się, gdy zachorowali jego domownicy.

 

ZOBACZ: Zatrzymano szefową sztabu kandydatki na prezydenta Białorusi. Cichanouska odwołała wiec

 

Zapytany o to, czy może powiedzieć, kto będzie następnym prezydentem Białorusi, Łukaszenka odpowiedział: „Mogę, ale po co”. W niedzielę odbędą się na Białorusi wybory prezydenckie.

 

Nawiązania do "wojny hybrydowej"

 

W ponad dwugodzinnym wywiadzie Łukaszenka odpowiedział na szereg pytań na najróżniejsze tematy. Nawiązując do „wojny hybrydowej”, która jego zdaniem toczy się obecnie przeciwko Białorusi, oznajmił: „Nigdy nie zacznę strzelać pierwszy, to byłby prezent dla wrogów. Ale jeśli wszystkie warianty tej hybrydowej bójki zostaną wyczerpane, to bez wątpienia”.

 

ZOBACZ: Wiec kandydatki na prezydenta Białorusi odwołany. Zatrzymania uczestników

 

„Wiemy, kto wydawał im rozkazy z Rosji” – powiedział o zatrzymanych na terytorium Białorusi 33 Rosjanach, którzy według Mińska są najemnikami rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej, tzw. Grupy Wagnera. Nie uściślił jednak, kogo ma na myśli.

 

Mówiąc o sobie, powiedział, że nie wyobraża sobie, co będzie robić, gdy przestanie być prezydentem. „Nie znam innego stylu życia” – cytuje agencja Interfax Zachód Łukaszenkę. Jak powiedział, być może „mógłby leczyć ludzi”. „Ratować ich od psychozy i paniki, żeby byli spokojniejsi. Tego bym spróbował” – powiedział.

 

„Nie, mój Kola pewnie nie będzie nigdy prezydentem. Nie chcę (tego)- powiedział Łukaszenka zapytany o przyszłość swojego 15-letniego syna Mikałaja.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie