"Wiktoria 1920". Poszukiwanie pamiątek i upamiętnień wojny polsko-bolszewickiej

Kultura
"Wiktoria 1920". Poszukiwanie pamiątek i upamiętnień wojny polsko-bolszewickiej
YouTube/Niepodległa
Pamiątki i skojarzenia z Bitwą Warszawską i wojną polsko-bolszewicką można umieszczać z opisem #Wiktoria1920

"Pokażmy, że pamiętamy o historii sprzed stu lat" - zachęca Biuro Programu "Niepodległa" i organizuje kampanię #Wiktoria1920. Akcja polega na odnalezieniu w najbliższym otoczeniu skojarzeń i świadectw związanych z Bitwą Warszawską i okresem wojny polsko-bolszewickiej, sfotografowaniem ich i udostępnieniem zdjęć w mediach społecznościowych z opisem #Wiktoria1920.

- Sto lat temu miała miejsce jedna z najważniejszych zwycięskich bitew polskiego oręża, która zdecydowała nie tylko o przyszłości odrodzonej Polski, lecz także przyszłości Europy. Był to kulminacyjny moment trwającej od 1919 roku wojny polsko-bolszewickiej, w której walczyli Polacy ze wszystkich regionów kraju, od świeżo włączonego do Polski Pomorza po Śląsk, od Wielkopolski po Kresy – mówi Jan Edmund Kowalski, dyrektor Biura Programu "Niepodległa".

 

ZOBACZ: Koncert "Gramy dla Niepodległej" przed Pałacem Prezydenckim. "Świętowanie w radości, w tańcu"


Chcąc uczcić tę wyjątkową rocznicę, "Niepodległa" zaprasza do udziału w kampanii społecznej #Wiktoria1920, która ma pokazać, że pamiętamy o historii sprzed stu lat.


"Poszukajmy śladów i skojarzeń związanych z okresem wojny polsko-bolszewickiej, zróbmy zdjęcie i udostępnijmy je w mediach społecznościowych z hasztagiem #Wiktoria1920" - zachęca Biuro Programu "Niepodległa".

 

 

"Gdzie jest historia? Wszędzie! Może mijamy codziennie ulicę Bitwy Warszawskiej, robimy zakupy na placu Niepodległości? A może na dnie szuflady leży zdjęcie rodzinne z początków II RP lub pożółkły list prababki? Może w kredensie u dziadków chowa się zdobny talerz, który pamięta burzliwy rok 1920? Pamiątki rodzinne, zdjęcia, stare dokumenty i listy, przekazywane z pokolenia na pokolenie przedmioty codziennego użytku, pomniki, wyjątkowe lokalizacje, zabytki czy nazwy ulic nawiązujących do wydarzeń wojny polskobolszewickiej, a nawet skojarzenia z liczbą 1920" - podpowiada.

 

ZOBACZ: "Tak, jakby to było wczoraj". Reportaż Anny Hałas-Michalskiej o Powstaniu Warszawskim

 

Kampania #Wiktoria1920 potrwa do 30 września br., a wybrane zdjęcia zostaną wykorzystane do stworzenia kolażu, który upamiętni setną rocznicę wojny polskobolszewickiej.

prz/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie