Regionalne obostrzenia w powiatach. "Na pewno będą dotyczyć wesel"

Polska
Regionalne obostrzenia w powiatach. "Na pewno będą dotyczyć wesel"
Polsat News
Obostrzenia mają być wprowadzane w konkretnych powiatach

- W ciągu najbliższych dni podjęte będą decyzje ws. obostrzeń - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Zaznaczył, że ograniczenia będą dotyczyć tylko powiatów, w których liczba zakażeń jest nadal wysoka. - To około 20 powiatów - dodał. Resort poinformował w środę o 640 nowych zakażeniach. Nie żyje też 18 kolejnych osób.

Koronawirus w Polsce rozwija się "zgodnie z naszymi przewidywaniami", powiedział w środę rzecznik ministerstwa zdrowia. Dodał, że wysokie liczby dotyczące nowych przypadków wiążą się z ogniskami, m.in. kopalniami. Zapewniał, że na Śląsku trwa testowanie górników. 

 

"W najbliższych dniach wysoka skala zachorowań" 

 

Z kolei firma drobiarska z Małopolski stanowi przyczynę wysokiej liczby zakażeń w tym województwie. - Kilkaset zakażeń i odpowiedzialna decyzja o zamknięciu zakładu - skomentował rzecznik MZ. Dodał, że "to ognisko będzie rzutować na wyniki, blisko 80 przypadków jest z jednego zakładu".

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Nie żyje 18 osób

 

Rzecznik zapewniał, że "stany ciężkie to indywidualne przypadki", większość chorych w Polsce przechodzi zakażenia bezobjawowo lub łagodnie. - Wirus jest, jest intensyfikacja ognisk, ale to nie są przypadki ciężkie - podkreślił Andrusiewicz. 

 

"Najbliższe dni to decyzja o konkretnych powiatach" 

 

- W ciągu najbliższych dni podjęte będą decyzje ws. obostrzeń - powiedział rzecznik. Andrusiewicz zaznaczył, że ograniczenia będą dotyczyć tylko powiatów, w których liczba zakażeń jest nadal wysoka. - To około 20 powiatów - dodał.

 

Obostrzenia wprowadzane w powiatach miałyby dotyczyć organizacji wesel, liczby klientów w sklepach i restauracjach, a także ewentualnego nauczania zdalnego. 

 

ZOBACZ: Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. Nie żyje 18 osób

 

Rzecznik wytłumaczył, że nie ma jeszcze konkretnych ograniczeń, które miałyby być wprowadzone w powiatach i nie ma też wyznaczonych powiatów. - Ograniczenia na pewno będą dotyczyć wesel - sprecyzował. 

 

Andrusiewicz zapewnił, że nie ma planów by ograniczenia wprowadzać na terenie całego kraju. 

 

WIDEO: konferencja Wojciecha Andrusiewicza, rzecznika Ministerstwa Zdrowia

  

 

Nowe przypadki

 

"Mamy 640 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (152), wielkopolskiego (97), małopolskiego (90), mazowieckiego (86), łódzkiego (37), podkarpackiego (32), lubelskiego (25), dolnośląskiego (22), opolskiego (21), pomorskiego (17), achodniopomorskiego (17), lubuskiego (13), warmińsko-mazurskiego (13), podlaskiego (10), kujawsko-pomorskiego (5) i świętokrzyskiego (3)" - podał resort.

 

 

 

Jak poinformowano, nie żyje 18 kolejnych osób. "Z przykrością informujemy o śmierci 18 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 61-M Limanowa, 76-M, 85-M Kraków, 73-K Łódź, 79-M, 89-M Zgierz, 93-K, 87-M, 68-M, 72-K, 84-K, Warszawa, 96-M Nowe Miasto nad Pilicą, 70-M Siedlce, 74-K Gorzów Wielkopolski, 76-M Zielona Góra, 93-K Tomaszów Lubelski (mieszkanka woj. podkarpackiego), 70-M Tychy, 70-M Wrocław. Większość osób miała choroby współistniejące" - podało ministerstwo.

 

 

 

Ponad 100 tys. osób w kwarantannie

 

Obecnie z powodu Covid-19 w szpitalach przebywa 1898 osób. 72 pacjentów wymaga pomocy respiratora.

 

Kwarantanną objęto 100 tys. 151 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 9 tys. 044.

 

Do tej pory wyzdrowiało 35 tys. 321 osób.

 

 

We wtorek resort poinformował o 680 nowych przypadkach. W poniedziałek MZ informowało o 575 przypadkach, w niedzielę o 548, w sobotę o 658, w piątek o 657, a w czwartek o 615.

 

Zaostrzenie przepisów

 

- W trybie pilnym chcemy doprecyzować przepisy dotyczące zasłaniania nosa i ust m.in. tak, by właściciele sklepów mogli odmówić obsługi klientów, którzy tego obowiązku nie przestrzegają – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

 

ZOBACZ: Zaostrzenie przepisów dot. zasłaniania ust i nosa. Zmiany "w trybie pilnym"

 

- Jednak wzmocnienie zapisów będzie zapewne rodzić też konsekwencje wzmocnienia przepisów karnych, zawartych już w ustawie, a dotyczących kar właśnie dla podmiotów handlowych za nieprzestrzeganie norm sanitarno-epidemiologicznych i narażanie klientów na zakażenie - zaznaczył.

 

Skąd wzięła się epidemia COVID-19?

 

Zapalenie płuc nazwane COVID-19 zostało po raz pierwszy rozpoznane w chińskim mieście Wuhan pod koniec ubiegłego roku. Bardzo szybko liczba przypadków wzrosła do tego stopnia, że Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 11 marca stan pandemii na całym świecie. W Polsce pacjent "zero" został zdiagnozowany na początku marca.

 

ZOBACZ: Jak media społecznościowe wpływają na postrzeganie koronawirusa?

 

Rząd ogłosił wkrótce wprowadzenie obostrzeń. Zamknięte zostały w większości sklepy, wydany został zakaz wychodzenia z domów bez pilnej potrzeby. Obecnie większość obostrzeń cofnięto, nadal jednak służby sanitarne apelują o zachowywanie dystansu społecznego i zakrywanie ust oraz nosa a także dezynfekcję rąk.

 

Jakie są objawy koronawirusa?

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie.

 

ZOBACZ: Polska "czerwoną strefą" dla Ukrainy. Dla przyjeżdżających znad Wisły testy i samoizolacja

 

Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla osób starszych oraz osłabionych, m.in. cierpiących na inne przewlekłe choroby.

laf/luq/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie