Zaprzysiężenie prezydenta. "Wejdzie każdy poseł, członkowie Zgromadzenia - przez palarnię"

Polska
Zaprzysiężenie prezydenta. "Wejdzie każdy poseł, członkowie Zgromadzenia - przez palarnię"
Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska

Każdy ma wstęp na Salę Plenarną, niezależnie od tego czy ma maseczkę, czy nie. Jest to Zgromadzenie Narodowe, jest oddzielny regulamin - mówiła szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska o zaplanowanym na czwartek zaprzysiężeniu prezydenta. Jak dodała, członkowie Zgromadzenia Narodowego będą "wchodzić przez ogrody sejmowe od ul. Wiejskiej, przez tzw. palarnię".

W czwartek Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w uroczystościach inauguracji II kadencji prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość zaprzysiężenia ma odbyć się przed Zgromadzeniem Narodowym. O nietypowym przebiegu tego wydarzenia związanym z epidemią koronawirusa mówiła szefowa Kancelarii Sejmu. 

 

ZOBACZ: Prezydencki minister w kwarantannie. Miał kontakt z zakażonym senatorem

 

- Wszędzie będą wystawione płyny dezynfekcyjne, zdezynfekowane zostaną ciągi komunikacyjne, sale posiedzeń, sale komisyjne. Każdy z parlamentarzystów oraz gości przy wejściu będzie miał mierzoną temperaturę, każdy otrzyma maski - mówiła Kaczmarska. 

 

Wideo: "Każdy parlamentarzysta ma wstęp na Zgromadzenie Narodowe"

  

Oddzielne wejścia i obowiązkowe maseczki

 

- Członkowie Zgromadzenia Narodowego będę wchodzić (wejściem - red.) przez ogrody sejmowe od ul. Wiejskiej przez tzw. palarnię, goście, czyli korpus dyplomatyczny będzie wchodził oddzielnym wejściem. Jeżeli chodzi o gości, którzy zajmą miejsce w salach osłuchowych, w Sali Kolumnowej oraz sali 118 także będą mieli oddzielne wejścia, by ciągi komunikacyjne nie przecinały się - wyjaśniła.

 

- Jeśli chodzi o członków Zgromadzenia Narodowego będą to maski PP3 zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego - powiedziała Kaczmarska.

 

ZOBACZ: "Nie każdy może, nie każdy lubi". Prezydent o noszeniu maseczek

 

- Prezydent, premier wchodzą głównym wejście oraz z gośćmi zaproszonymi na galerię sejmową - dodała szefowa Kancelarii Sejmu.

 

"Liczymy na rozsądek parlamentarzystów"

 

- Każdy ma swój sektor na sali plenarnej. To przewodniczący będą decydować o tym jak rozmieszą parlamentarzystów podczas Zgromadzenia Narodowego. Liczymy na rozsądek każdego parlamentarzysty - przyznała. 

 

- Na chwilę obecną nie mam informacji czy prezydent będzie korzystał z maseczki czy skorzysta z decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego, że jest (z tego obowiązku - red.) zwolniony. Na tę decyzje musimy poczekać - mówiła Kaczmarska. 

 

Pytana o zapowiedzi posłów Konfederacji, z których wynika, że nie założą maseczki podczas Zgromadzenia Narodowego, odparła, że "może tylko wyrazić ubolewanie po takiej informacji". Poinformowała, że wie obecnie o 20 parlamentarzystach, którzy zadeklarowali, że przebadali się na obecność koronawirusa.

 

Kaczmarska podała, że szefowie klubów i kół parlamentarnych potwierdzili, że większość członków klubów i kół, z wyjątkiem Koalicji Obywatelskiej, weźmie udział w uroczystościach.

 

 

 

msl/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie