Wydano ponad 300 tys. bonów turystycznych. Jak zgłaszać próby oszustwa?

Polska
Wydano ponad 300 tys. bonów turystycznych. Jak zgłaszać próby oszustwa?
PAP/Marcin Bielecki
Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze

Wydano już ponad 300 tys. bonów turystycznych - poinformował we wtorek wiceminister rozwoju Andrzej-Gut Mostowy. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Ministerstwo Rozwoju uruchomiło też adres mailowy do zgłaszania prób oszustw związanych z bonem turystycznym.

Zgłoszenia należy kierować pod adres mailowy: nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl.

 

W komunikacie Ministerstwa Rozwoju Gut-Mostowy wskazał, że w internecie pojawiły się oferty oszustów, którzy próbują sprzedać bon. - Pamiętajmy jednak, że bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione - zaznacza.

 

Gdzie zgłaszać próby oszustwa?

 

Podkreślono, że zgodnie z Ustawą o Polskim Bonie Turystycznym, świadczenie musi być spożytkowane na dziecko, na które zostało przyznane, a zapłata bonem na rzecz innego dziecka jest niezgodna z prawem. "Z nienależytym wykonaniem mamy do czynienia na przykład wtedy, gdy usługa nie jest realizowana na rzecz dziecka, na które zostało przyznane świadczenie. Płatności bonem musi dokonać jednak osoba uprawniona" - napisano.

 

- Jednocześnie przestrzegam wszystkich przed kupowaniem Polskiego Bonu Turystycznego. Pamiętajmy, że zarówno sprzedawanie bonu, jak i używanie kupionego bonu jest niezgodne z prawem. Kupujący mogą stać się ofiarami oszustwa. Nie można mieć pewności, czy środki na danym bonie nie zostały wcześniej wydane - mówi prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk.

 

ZOBACZ: Sposoby na spokojne wakacje. Kiedy powinna zapalić się "czerwona lampka"?

 

MR przestrzega również przed kupowaniem świadczenia przez internet. "Należy pamiętać, że sam 16-cyfrowy kod nie wystarczy, żeby nim zapłacić za usługę turystyczną. Trzeba jeszcze dysponować drugim kodem, który przychodzi na telefon beneficjenta dopiero w momencie regulowania należności. Próba obejścia tego procesu może być traktowana jako próba oszustwa" - czytamy.

 

Resort wskazał także, że na specjalnie dedykowany adres można zgłaszać przypadki płatności bonem nie za usługę hotelarską bądź imprezę turystyczną. "Jeśli bon zostanie wydany na innego rodzaju usługi niż te przewidziane ustawowo, to wtedy POT wszczyna postępowanie i dochodzi należności" - napisano.

 

Wskazano, że POT będzie analizował wszystkie sygnały dotyczące nieprawidłowości w realizacji programu Polski Bon Turystyczny.

 

Ponad 300 tys. wydanych bonów

 

- Do tej pory wydano już ponad 300 tys. bonów turystycznych i ponad 10 tys. podmiotów zarejestrowało się w PUE ZUS. Lista jest otwarta, czas realizacji bonu długi, bo ważność jest aż do 31 marca 2022 r. Zachęcam do udziału w programie - poinformował wiceminister Gut-Mostowy.

 

ZOBACZ: Jak korzystać z bonu turystycznego? Wyjaśnia wiceminister rozwoju

 

WIDEO: wiceminister Gut-Mostowy w "Godzinach Szczytu"

  

Komu przysługuje bon?

 

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

 

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

pgo/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie