Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Lech Wałęsa nie skorzysta z zaproszenia

Polska
Zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Lech Wałęsa nie skorzysta z zaproszenia
Polsat News
Jasna deklaracja Lecha Wałęsy ws. zaprzysiężenia Dudy

- Nie podałbym ręki Andrzejowi Dudzie z powodu oszustwa wyborczego - powiedział w rozmowie z portalem Wirtualna Polska b. prezydent Lech Wałęsa, który zapewnił, że nie pojawi się na zaprzysiężeniu prezydenta elekta w Sejmie.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, nowo wybrany prezydent składa przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego w ostatnim dniu urzędowania swojego ustępującego prezydenta. "Będzie to nietypowy widok. Nie tylko dlatego, że Zgromadzenie Narodowe spotyka się rzadko. Przede wszystkim z tego powodu, że parlamentarzyści wejdą na salę bez limitu, po raz pierwszy od wybuchu pandemii" - przypomina "Rzeczpospolita".

 

ZOBACZ: Spotkanie Duda-Trzaskowski. "To nie wizyta kurtuazyjna"

 

Oprócz parlamentarzystów, do Sejmu zapraszani są również byli prezydenci. Wirtualna Polska zapytała Lecha Wałęsę, czy przyjdzie na złożenie przysięgi.

 

- Nie wezmę w tym udziału. Nie podałbym ręki Andrzejowi Dudzie z powodu oszustwa wyborczego. Dziwię się Rafałowi Trzaskowskiemu, że poszedł do Pałacu Prezydenckiego. To błąd. Nie można spotykać się, podawać ręki komuś, kto dopuścił się oszustwa - zapewnił były prezydent, który skrytykował spotkanie obu polityków w Pałacu Prezydenckim.

 

Sikorski: nie skorzystam z zaproszenia

 

W Sejmie zabraknie również europosła PO, byłego szefa MON Radosława Sikorskiego. "Andrzej Duda wygrał metodami postsowieckimi, przy użyciu aparatu i funduszy państwa, kłamstwem i antysemityzmem w sprostytuowanej TVP oraz oszustw wyborczych, np. w domach opieki społecznej. Nie wierzę też aby dochował drugiej przysięgi na konstytucję, którą wielokrotnie złamał. Nie chcę tego żyrować i dlatego, z zaproszenia nie skorzystam" - napisał w mediach społecznościowych, zamieszczając zdjęcie zaproszenia z kancelarii Sejmu.

 

 

Prezydent Andrzej Duda został zaprzysiężony 6 sierpnia 2015 r., jego pięcioletnia kadencja upłynie więc 6 sierpnia 2020 r. Zaprzysiężenie ma rozpocząć się o godz. 10.

 

ZOBACZ: Trzaskowski: złożyłem na ręce prezydenta projekt ustawy

 

W II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda zdobył 51,03 proc. (10 mln 440 tys. 648 głosów), uzyskując reelekcję. Kandydat KO Rafał Trzaskowski osiągnął wynik 48,97 proc. (10 mln 18 tys. 263 głosy).

bas/luq/ wp.pl, polsatnews.pl, "Rzeczpospolita"
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie